Formule 1 mezi byznysmeny

13. června 2009, 00:00 - Marcela Honsová
13. června 2009, 00:00

Konkurence na monackém setkání nejlepších byznysmenů světa bylapodle českého reprezentanta Vladimíra Kováře veliká. Cenu si odnesl Cchao Te-wang, zakladatel a spolumajitel firmy Fuyao Glass Industry.

Autor: Ernst & Young

V monackém Monte Carlu se majitel softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář zastavil před lety náhodou cestou z Itálie do Nice. Koncem května tam mířil podruhé, ovšem už cíleně na světové klání třiačtyřiceti nejvýznamnější podnikatelů. Pořádající společnosti Ernst & Young se podle Kováře podařilo v místech, kde jsou lidé zvyklí na atraktivnější akce včetně závodů formule 1, vytvořit atmosféru, která budila dojem skutečně významné události.

Přestože si nedával velké šance na vítězství, určitě se předem nevzdával. „Obecně nás svět podceňuje. Někteří se i diví, že používáme pračky s knoflíkama, ale to neznamená, že jsem nebojoval,“ tvrdí byznysmen, který Česko přirovná vá k Davidovi, jenž může Goliáše překvapit.

Zaujal i podnikatelský příběh

Výsledek soutěže ovšem nepřekvapil, protože se očekávalo, že třiadvacátý ročník vyhraje někdo z Asie. Zvítězil třiašedesátiletý Cchao Te-wang, zakladatel a spolumajitel firmy Fuyao Glass Industry, která je čtvrtým největším výrobcem autoskel na světě. Pro krizi má jednoduchý recept: „Místo velkého množství od jednoho kusu vyrábějte více modelů, ale v menším množství,“ radí Te-wang.

Začínal v roce 1985 od nuly a dnes mu patří desetina světového trhu. Do deseti let chce být ve své branži světovou jedničkou. Nevystudoval univerzitu, nehovoří anglicky a ke svému oboru se dostal spíše náhodou.

„Jednou mě vezl přítel s matkou autem, a protože měla berle, stále ji nabádal, ať mu nerozbije skla, že jsou velmi drahá. Zahraniční firmy tehdy měly na autoskla monopol a já se rozhodl jim konkurovat,“ vzpomíná na podnikatelské začátky.

Příběh, jenž hraje při podnikatelské soutěži svoji roli, umocňuje i pověst jednoho z největších filantropů v Číně. Jen loni věnoval Te-wang 12,5 milionu eur na pomoc po zemětřesení v Sečuanu. Před dvěma měsíci slíbil, že šedesátiprocentní podíl ve své firmě vloží do charitativní nadace zaměřené na podporu vzdělávání a zdravotnictví. Podíl je ceněn na 372 milionů eur, téměř deset miliard korun. Americký časopis Forbes ocenil jeho jmění před dvěma roky na 1,1 miliardy dolarů, necelých dvacet miliard korun.

Spravovat majetek je těžké

Víkend v Monte Carlu využila před týdnem většina podnikatelů k navazování kontaktů a k relaxaci. Například Kováře zaujal Aurelio Montes, který je výrobcem chilského vína. „Tomu bych přál cenu asi nejvíce, i když neznal můj software, zatímco já jeho víno ano,“ usmívá se byznysmen, který stihl také obdivovat na moři záchranné lodě pobřežní hlídky a v přístavu kotvící jachty. Vlastní totiž v Chorvatsku flotilu lodí.

Do Monte Carla ho doprovázela jednadvacetiletá dcera Barbora, nejstarší z jeho čtyř dětí. Přestože studuje speciální pedagogiku, přihlásil ji otec i na přednášky ekonomie, protože spravovat relativně veliký majetek prý není snadné.

„Jedna věc je, že budou mé děti dělat, co je baví, ale musí mít i vědomostní zázemí, aby se dokázaly postarat o majetek. To umějí lidé, kteří historicky pocházejí třeba ze šlechtických rodů a mají to v genech. Lze najmout správce, ale pokud tomu nerozumíte a nestaráte se, tak můžete o všechno přijít. Proto musím naučit děti, jak zacházet s majetkem,“ prozrazuje Vladimír Kovář.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít