Fond České spořitelny koupil budovu Melantrichu

15. listopadu 2010, 16:49 - Hamřík Miloslav, ČTK
15. listopadu 2010, 16:49

Nemovitostní fond České spořitelny koupil od společnosti La Salle za 40 milionů eur (asi 985 milionů korun) budovu bývalého nakladatelství Melantrich v Praze na Václavském náměstí.

Foto: Hamřík Miloslav

Fond obhospodařuje investiční společnost REICO, která patří do Finanční skupiny České spořitelny. ČTK o tom dnes informovala mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. Letos jde o třetí největší transakci na českém trhu.

Domníváme se, že v současnosti je dobrý čas na nákupy nemovitostí,“ řekl na dnešním setkání s novináři investiční ředitel fondu Martin Skalický. Karel Konečný z investičního oddělení poradenské společnosti DTZ soudí, že transakce je důkazem přetrvávající poptávky po vysoce kvalitních nemovitostech v České republice. “Důležitým aspektem této akvizice byla dlouhodobá udržitelnost podpořená lokalitou, skladbou nájemců a kvalitou budovy,“ uvedl odborník.

Koupená budova vznikla v roce 1913 pro potřeby nakladatelství Melantrich. Sídlily v ní 42 let deník Svobodné slovo, tehdejší časopisy socialistické strany, nakladatelství Melantrich a Lidové nakladatelství. Budova na Václavském náměstí se proslavila v listopadu 1989, kdy na jejím balkonu vystupovaly přední osobnosti sametové revoluce.

Největším nájemcem budovy je v současnosti módní řetězec Marks & Spencer, který si pronajímá 3500 metrů čtverečních. Celková komerční plocha budovy je 10.000 čtverečních metrů. Vedle obchodů, kanceláří a dalších prostor nabízí Melantrich také 60 bytů k pronájmu.

Fond České spořitelny se zaměřuje převážně na dokončené nemovitosti s minimální hodnotou deset milionů eur, tedy asi 246 milionů korun. V současnosti má v portfoliu sedm budov. Tři se nachází v Praze, po jedné má budovy v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Bratislavě. Po započtení Melantrichu jde o 54.500 metrů čtverečních pronajímatelné plochy. V roce 2011 chce fond získat z nájemného 200 milionů korun. Hodnota vlastního kapitálu fondu se zvýšila na 1,76 miliardy korun.

V letošním roce panuje na českém trhu podnikatelských nemovitostí výrazně čilejší ruch než v roce 2009. Za tři čtvrtletí koupili investoři podle čísel poradenské společnosti King Sturge v Česku nemovitosti za 321 milionů eur, tedy asi za 7,9 miliardy korun. Za stejné období roku 2009 to bylo 130 milionů eur. Dosud největším realitním obchodem z letošních statistik je prodej výškové kancelářské budovy City Tower v Praze na Pankráci. Společnost Marpona ho získala od developera ECM Real Estate Investments za 130 milionů eur (kolem 3,2 miliardy korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít