First, nebo last minute: jaká dovolená je výhodnější? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

First, nebo last: jaká dovolená je výhodnější?

, red,
First, nebo last: jaká dovolená je výhodnější?
Zdroj: shuttershock

Kdy je nejlepší čas na nákup dovolené? A jak vlastně vybrat zájezd, abyste si jej co nejvíce užili?

Pokud plánujete dovolenou, je důležité zohlednit věk a zájmy všech zúčastněných. Rodinná dovolená se rozhodně musí přizpůsobit menším dětem a volba hotelu se zpravidla řídí podle toho, zda má hotel dětský klub nebo tobogány. Některá letoviska nabízejí skvělý animátorský program, mají vyhrazené prostory pro děti a nabízejí i stravu přizpůsobenou pro rodiny s dětmi. A některé hotely mají dokonce i rodinné kluby.

Jedním z takových je například Mango Club, jehož programy jsou připraveny tak, aby se zabavily nejen ratolesti, ale i celá rodina. Tyto kluby naleznete v Bulharsku, Egyptě, Maroku, Řecku, Itálii, Tunisku, v Turecku či na Salu v Kapverdech. A porozhlédněte se i po nabídkách, kde je „dítě zdarma“ nebo „dítě za letenku“.


Cesta na dovolenou: kde si při tankování připlatíte i osm korun za litr?


Jestliže naopak cestujete v páru a chcete mít dovolenou bez dětského křiku, vyberte si hotel pouze pro dospělé. Dalšími speciálními nabídkami bývají například česky mluvící delegát, hotel na pláži nebo podle aktivit – vodní sporty, potápění, golf, wellness a podobné.

First minute, nebo last minute?

Při first minute nakupujete při první možné příležitosti a při last minute naopak – na poslední chvíli. Výhodou last minute může být cena, ale není to pravidlem. Odlet však bývá už druhý nebo třetí den po nákupu, navíc do omezené nabídky destinací a hotelů. Neplánované volno v práci také nemusí být vždy schváleno.


Spočítejte si nárok na dovolenou na naší kalkulačce:


U first minute zájezdů můžeme vybírat z mnoha nabídek – například podle úrovně hotelu, vzdálenosti hotelu od pláže, spektra služeb aj. Vybíráme z první a nepřebrané nabídky, takže sami ovlivníme, jak kvalitní naše dovolená bude. Pokud si vše necháte až na poslední chvíli, zbude jen několik málo míst v hotelech, které nemusejí odpovídat vašim představám.

Sami sebe byste tedy čekáním na poslední chvíli ošidili o pestrou možnost volby. V roce 2017 dokonce mnoho lidí na dovolenou ani neodletělo, neboť už v žádaných zemích nebyla v hotelech volná místa.


Jak se převádí dovolená:

Převod dovolené z roku 2017 do nového roku


U first minute nabídek bývají i další výhody, například nízká záloha, prioritní místa či parkování zdarma nebo se slevami a v posledních letech třeba i možnost změny zájezdu zdarma do deseti dnů před odletem.

Kam zamířit na dovolenou?

Každý má svou oblíbenou zemi, kam se rád vrací. Jednou z nejoblíbenějších destinací je pro našince Řecko. Jeho velkou výhodou je značná rozmanitost, jelikož se rozkládá na mnoha ostrovech, které jsou každý svým vlastním světem. Celosvětově a celoročně velmi populární zůstává Egypt – země faraonů, pyramid a chrámů, živého Rudého moře a nádherných pláží.


Připojištění na dovolenou: nutnost, nebo zbytečnost?

 Řecko. Zdroj: Pixabay.com


Z evropských dovolenkových cílů spolu soupeří Španělsko a Itálie. Na výsluní dovolenek se opět vrací Turecko. Je to pochopitelné: historie a památky, přírodní zajímavosti jako Pamukkale nebo Kappadokia, překrásné pláže a čisté moře, rozmanitá a skvělá kuchyně, turecké lázně hamam, bohaté a pestré bazary a skvělý poměr kvality s cenou.

Novým zájezdovým hitem je evropská exotika – Albánie. Zajímavým cílem zájezdů je i ostrov věčného jara, tedy Madeira. Koupání v přírodních bazénech uprostřed divokých skal, podmořský život s velrybami i delfíny, okouzlující hornatá krajina stvořená k výletům nebo víno podobné portskému.


Dovolená na statku v Česku upadá. Stát to chce změnit

 Ovce, farma, ilustrační foto


A kam v létě za exotikou? Určitě do země terangy (pohostinnosti), do Senegalu. Dovolenou u moře vychutnáte v hotelových resortech nebo na výletě v některé z pobřežních rybářských vesnic, jejichž pláže jsou posety stovkami barevných pirog – domorodých kánoí, vydlabaných z jediného kmene stromu. Nezapomenutelné je určitě safari s volně žijícími antilopami, zebrami, žirafami, buvoly či nosorožci.

Celoroční exotikou jsou ostrovy Zeleného mysu – tedy Kapverdy – s nekonečnými bělostnými plážemi, omývanými vodami Atlantiku, kde plují pestrobarevné ryby i mořské želvy. Čeká vás rybaření, surfování, windsurfing, parasailing, kitesurfing i jízdy terénními vozítky po písečných dunách.

Článek vyšel v magazínu Profit

Čtěte také:

Kdy vzniká nárok na dovolenou

 Řecký poloostrov Lehnari. Zdroj: privateislandsonline.com


Ohodnoťte tento článek
Diskuze