Firmy trápí příliš administrativy

15. května 2006, 00:00 - (pk)
15. května 2006, 00:00

ŘEDITELKA OBCHODNÍ A HOSPODÁŘSKÉ KOMORY VE ZLÍNĚ RITA LEČBYCHOVÁ: * Co vás v posledním roce ve Zlínském kraji nejvíce potěšilo? A na jakých zlepšeních má zásluhu přímo vaše komora? Určitě mne potěšilo zvýšení exportních aktivit regionálních firem. Podpora exportu je jednou z klíčových činností zlínské komory.

ŘEDITELKA OBCHODNÍ A HOSPODÁŘSKÉ KOMORY VE ZLÍNĚ RITA LEČBYCHOVÁ:  Co vás v posledním roce ve Zlínském kraji nejvíce potěšilo? A na jakých zlepšeních má zásluhu přímo vaše komora?

Určitě mne potěšilo zvýšení exportních aktivit regionálních firem. Podpora exportu je jednou z klíčových činností zlínské komory. Také velmi vítám vstřícnost hejtmana Zlínského kraje ohledně podpory podnikání v regionu, těší mne i rozvíjející se spolupráce s krajským úřadem na principu partnerství. 

Jak hodnotíte výstavbu dálnice, která se konečně přiblížila Zlínskému kraji? Dopravní napojení regionu se zlepšuje. Ale pořád to vnímáme tak, že spojení, které se buduje nyní, mělo být už podstatně dříve. Ztráty pro podnikatelské subjekty kvůli nedostatečné dopravní infrastruktuře jsou velmi vysoké. Kvalitní dopravní napojení také otevírá dveře zahraničním investicím.  Jste zároveň tajemnicí krajské hospodářské komory. Táhnou všechny okresní komory ve vašem kraji za jeden provaz, nebo je mezi nimi horší komunikace? Neexistence krajského článku v zákoně o komoře komplikuje působení komor na úrovni krajů. Proto bych si moc přála, aby byla tato otázka co nejdříve vyřešena.  Jaké nejčastější problémy řeší firmy při podávání žádostí o unijní i jiné dotace? Vidíte nějaké postupné zlepšování, ať už ze strany žadatelů, nebo příslušných institucí? Problémy vidím především v nastavení určitých programů, v pomalé administraci programů a některých specifických otázkách, jako je například uplatňování DPH. Někdy také zapomínáme na to, proč vlastně Evropská unie implementuje celou politiku soudržnosti, a soustřeďujeme se více na cestu než na cíl.  Mají podnikatelé v kraji nějaké specifické regionální problémy, nebo převládají spíše negativa společná i pro firmy z jiných regionů? Firmy trápí především značná administrativní zátěž, ale to je společné pro celou republiku. Specifické regionální problémy souvisejí především s restrukturalizací některých odvětví v kraji.  Nepociťujete odliv firem na blízké Slovensko v důsledku tamních ekonomických reforem?**

Jejich reforma české firmy v rozhodování významně ovlivňuje. Jsme pohraničním krajem, který má tradičně velmi dobré vztahy se slovenskými regiony. Mnozí podnikatelé byli a jsou aktivní na Slovensku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít