Nepřehlédněte

 Páral

Po biči cukr

 Překladiště, ilustrační foto

Protekcionismus: nic nového pod sluncem

 Konec lichvy? Ještě ne, ilustrační foto

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet

Firmy musí šetřit energie

15. září 2008, 08:00 - Tomáš Johánek
15. září 2008, 08:00

Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČRTémat, která pálí české podnikatele, je skutečně dost. Řada z nich se bude projednávat i v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR zde podle svého prezidenta Jaroslava Míla chtějí upozornit zejména na problémy spojené se silnou korunou, růstem cen energií a surovin i nedostatkem kvalifikovaných pracovníků na trhu.

Strojírenství patří v Česku ke stěžejním průmyslovým odvětvím. V čem vidíte jeho největší současné problémy?

Problémy jsou víceméně charakteristické pro celý průmysl. Jde o velmi prudký růst cen energií a surovin. Koruna v posledním roce posilovala tempem, které je pro exportující firmy neúnosné. Nedostatečná je nabídka kvalifikovaných pracovníků na trhu práce. Hovoříme-li o problémech posilující koruny pro exportující firmy, měli bychom vidět, že právě strojírenství je odvětvím, jehož rozvoj je založen na vývozu.

Strojírenství se také bytostně dotýkají problémy na trhu práce, tedy nedostatečná nabídka určitých profesí – mám na mysli technické profese, jako jsou nástrojáři, svářeči, konstruktéři. Stejně jako v ostatních odvětvích je rozvoj strojírenství ovlivňován situací na vnějších, zahraničních trzích. A jestliže nyní světové hospodářství zpomaluje, je zřejmé, že se to dotkne i exportních příležitostí tuzemských podniků.

V současné době průmyslová produkce zřetelně zpomaluje. Jaké jsou příčiny tohoto vývoje?

Hlavní příčiny jsem uvedl již v předchozí odpovědi. Pokud je zrekapituluji, je to neúměrné posilování koruny, růst cen energií a surovinových vstupů, trh práce, který neodpovídá potřebám průmyslu a zpomalující ekonomický růst v zemích, kam směřuje export z České republiky. Lze přidat ještě další faktor, a tím je nepochybně celková inflace, která vytváří tlak na růst mezd, čímž se zvyšují náklady práce. Je ale potřeba říci, že dosavadní výsledky průmyslové produkce a celého hospodářství jsou velmi dobré. Nejbližší budoucnost bude pro rozvoj hospodářství obtížnější, ale složitější je odpovědět na otázku, jak moc se zpomalí tempo ekonomického růstu.

Kde vidíte rezervy v průmyslových oborech? Na co by se firmy měly soustředit?

Podniky se určitě budou muset zaměřit a už se i zaměřují na úspory energie. Evergreenem jsou rezervy v oblasti inovací. Výzkum, vývoj a inovace, vzdělávání a využití těchto kvalitativních faktorů představují oblasti, které rozhodnou o konkurenční výhodě a výkonnosti do budoucnosti. Bez nastavení efektivnějšího systému vzdělání a užší spolupráce mezi podnikovou sférou a zvláště vysokými školami se to neobejde. Dalším faktorem, který bude vedle schopnosti inovací hrát klíčovou roli při přežití našich firem, je schopnost efektivně a v krátkém čase řídit své náklady.

Jaký očekáváte vývoj v nejbližším období a v delším časovém horizontu?

Myslím si, že dvojciferná tempa růstu průmyslové produkce se v nejbližší budoucnosti nebudou opakovat. Vzhledem k horším podmínkám, o kterých jsme již hovořili, dojde ke zpomalení růstu průmyslové produkce. Signály tu již jsou. Do jaké míry, si netroufám odpovědět. Uvedu příklad, proč. Všichni víme, že v nejbližší budoucnosti nás čeká období dalšího růstu cen energií. Jak rychlý tento růst bude a jak ovlivní růst průmyslové produkce, se v tuto chvíli nedá předpovědět.

Takových faktorů bychom mohli vyjmenovat více, patří k nim například průběh hospodářského cyklu ve světovém hospodářství. Přirozeně, že nejcitelněji se nás dotkne nastupující recese v Německu. Přesto bych chtěl zdůraznit, že se nedomnívám, že by nám hrozil katastrofický scénář konce českého strojírenství, jak o tom píší některá tuzemská média.

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně patří mezi největší akce oboru v Evropě. Připravuje Svaz průmyslu a dopravy v letošním roce svou prezentaci na tomto veletrhu?

Letošní padesátý výroční Mezinárodní strojírenský veletrh bude jako již tradičně zahájen Sněmem Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Je to pro nás vrcholná událost roku, na níž se sejde na čtyři sta představitelů našich průmyslových a dopravních firem. Pozvání k této debatě již přijal premiér Mirek Topolánek, ministři Martin Říman a Petr Nečas a řada nejvyšších představitelů podnikatelských organizací, institucí a politických stran.

O čem budete diskutovat?

Témat, která pálí naše podnikatele, je skutečně dost. Některá jsem již zmínil. Ale tím důležitým je i nadcházející předsednictví České republiky Evropské unii, které je výzvou a možností zviditelnit zájmy našich podnikatelských subjektů. A těmi jsou bezbariérové fungování vnitřního trhu či efektivní správa a řízení na národní i evropské úrovni. Dále také modernizace společné obchodní politiky a flexibilita pracovního trhu a s tím související posílení pozice vzdělání, vědy, výzkumu a inovací.

Svaz přijal záštitu i nad některými doprovodnými akcemi, jakými jsou několikadenní setkávání našich a německých podnikatelů a politiků v rámci akce Německé dny, konference o česko-slovenské hospodářské spolupráci, účastníme se konference o česko-francouzské spolupráci. Pokud se ptáte na prezentaci našeho svazu, chceme ho ukázat jako funkční organizaci zaměstnavatelů, které se daří prosazovat jejich zájmy jak na národní, tak i unijní úrovni.

Myslíte si, že i v dnešní době má stále ještě smysl, aby se firmy, a to i ty strojírenské, prezentovaly na akcích, jako jsou právě veletrhy?

Svět je jiný než před padesáti lety, kdy měl premiéru Mezinárodní strojírenský veletrh a změnil se i v porovnání s devadesátými lety. Trhy jsou otevřenější, náročnější a tvrdší z hlediska konkurence. Tuzemské firmy jsou ale zkušenější a dokáží se lépe orientovat na cizích teritoriích. Veletrhy však zůstávají důležitou součástí navazování nových kontaktů, či je to alespoň způsob zviditelnění mezi ostatními. Pokud hovoříme o brněnském veletrhu, už dávno to není jen záležitost českých vystavovatelů. Tak, jak se naše firmy stále častěji prezentují v cizině, tak i zahraniční firmy častěji míří na tento veletrh. Dokazuje to ostatně i řada vzpomínaných akcí.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konstantní symboly: co který znamená a proč je už nepotřebujeme?
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
Chystáte se do zoo? Kolik stojí vstupné a kde můžete kouřit?
České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
Auta
Dacia jako ojetina: Kterou chtít, kterou nebrat a jak…
Abt přidal pětiválci v Audi RS3 dalších 100 koní. Teď už jich má 500
Sedm slepých uliček automobilového vývoje: Tudy ne, přátelé
Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Kvíz: Poznáte auta podle těchto detailů?
Technologie
TSMC pokračuje v jízdě. Za rok už mu má běžet zkušební výroba na 5nm procesu
Nová várka oprav pro Windows 10 verze 1709 a 1703 a Windows 7
Z FreeSync 2 se stane FreeSync 2 HDR. Monitory musí umět aspoň DisplayHDR 600
Steam zahájil tradiční letní výprodej her. Můžete ušetřit spoustu peněz
Američan vyrobil robota na kompletní přípravu burgerů
Hry pro příležitostné hráče