Firmě Pegas Nonwovens klesl za tři čtvrtletí zisk na 17,6 mil.eur

25. listopadu 2010, 12:15 - ČTK
25. listopadu 2010, 12:15

Společnosti Pegas Nonvowens sice klesl zisk za první tři čtvrtletí o pětinu ve srovnání s minulým rokem, ale ve třetím čtvrtletí si nad očekávání polepšila.

Foto: Archiv

Textilní skupině Pegas Nonwovens od ledna do září klesl čistý zisk meziročně o 20,2 procenta na 17,6 milionu eur (zhruba 435 milionů Kč). Za samotné třetí čtvrtletí se firmě čistý zisk zvýšil meziročně o 36,6 procenta na 8,2 milionu eur (202,5 milionu Kč). Skupina o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Podle analytické společnosti Cyrrus skupina k třetímu čtvrtletí dosáhla lepších hospodářských výsledků, než se předpokládalo.

Za prvních devět letošních měsíců vykázal Pegas tržby 109,3 milionu eur (2,7 miliardy Kč), což je meziročně více o 17,2 procenta. Hlavní roli ve vývoji tržeb do září sehrál výrazný meziroční růst cenových indexů polymerů, jejichž průměrné hodnoty za dané období vzrostly o 50 procent.

Celkové provozní náklady bez odpisů se od ledna do září zvýšily na téměř 84 milionů eur (asi dvě mld. Kč), což je meziroční nárůst o víc než 34 procent. Celková produkce v první jakosti překročila 52 000 tun, meziročně víc o 1,5 procenta. Podíl tržeb z prodeje netkaných textilií určených k výrobě hygienických produktů dosáhl 87,6 procenta - jde o mírný pokles oproti stejnému období loňska.

Ve třetím čtvrtletí vzrostly tržby skupině zhruba o třetinu na 40,5 milionu eur (zhruba miliarda Kč). Provozní zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) vzrostl o téměř deset procent a dosáhl výše 9,2 milionu eur (227 milionů korun).

Dosažený hospodářský výsledek nebyl, zejména oproti druhému čtvrtletí, významně ovlivněn vývojem cen polymerů. Ceny vstupních materiálů se po výrazném růstu v prvním pololetí letošního roku stabilizovaly a od srpna došlo k jejich mírnému poklesu,“ uvedl člen představenstva společnosti Pegas Nonwovens SA František Řezáč.

Podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského výsledky společnosti pozitivně překvapily. Firma vykázala vyšší výnosy i EBITDA, než trh předpokládal. “Za tímto vývojem stojí zejména zpožděné promítnutí se předchozího růstu cen polymerů do cen produkce v tomto kvartále, kdy Pegas realizoval mezikvartálně výrazný růst tržeb,“ uvedl Moravanský. K lepším výsledkům jí pomohl a ještě pravděpodobně pomůže mírný pokles cen polymerů, což je hlavní nákladová položka firmy. “V souladu s očekáváním firma také potvrdila celoroční hospodářské cíle poklesu EBITDA o ne více než 10 procent,“ dodal.

Pegas Nonwovens je holdingová společnost se sídlem v Lucemburku a s provozními dceřinými společnostmi ve Znojmě a Bučovicích. Firma je veřejně obchodovanou společností na burzách v Praze a ve Varšavě. V provozních společnostech na Moravě zaměstnává Pegas 380 lidí.

Firma vyrábí netkané textilie na bázi polyetylenu a polypropylenu pro hygienické potřeby, průmysl, stavebnictví, zemědělství a další specializované sektory. Textilie jsou primárně využívány pro výrobu dětských plenek, dámskou a intimní hygienu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít