Firmám pomůže speciální program

10. dubna 2006, 00:00 - (pk, dš, ina, čtk)
10. dubna 2006, 00:00

NÁSLEDKY POVODNÍ Malým a středním podnikatelům postiženým povodněmi je určen program Rekonstrukce 2006, který vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Jedná se o cenově zvýhodněnou záruku za bankovní úvěry. K obnově podnikatelské činnosti po povodních má malým a středním firmám pomoci speciální program, který 2.

NÁSLEDKY POVODNÍ Malým a středním podnikatelům postiženým povodněmi je určen program Rekonstrukce 2006, který vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Jedná se o cenově zvýhodněnou záruku za bankovní úvěry.

K obnově podnikatelské činnosti po povodních má malým a středním firmám pomoci speciální program, který 2. dubna schválila vláda. Zvýhodněná záruka je poskytována až do výše 90 procent jistiny bankovního úvěru a nesplacených úroků nepřesahujících 20 procent zůstatku jistiny úvěru. Cenové zvýhodnění záruky je stanoveno na tři procenta.

Drobným podnikatelům s méně než 10 zaměstnanci může být poskytnuta i dotace až do výše 10 procent uznatelných nákladů na obnovu podnikatelské činnosti, maximálně však jeden milion korun. Dotace bude příjemci vyplacena jednorázově zpětně po ukončení projektu obnovy podnikatelské činnosti.

FORMULÁŘ BUDE NA WEBU Záruky za bankovní úvěry a dotace jsou poskytovány prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky. Žádost o podporu je možné podat na všech pobočkách této banky. Podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách www.cmzrb.cz, na stejném místě si od 20. dubna bude možné stáhnout i formulář žádosti. Šanci mají samozřejmě jen ti podnikatelé, kteří ke dni podání žádosti nemají žádné nedoplatky vůči finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení, zdravotním pojišťovnám a dalším státním institucím. Firma zároveň musí řádně platit mzdu svým zaměstnancům. KOMORA ZJIŠŤUJE KONKRÉTNÍ POŽADAVKY

Hospodářská komora České republiky chce prostřednictvím svých regionálních krajských a okresních komor zjistit konkrétní požadavky na pomoc při obnově podnikatelského zázemí. Tyto požadavky je možné zveřejnit na webových stránkách www.komora.cz . Pak budou vyzváni ostatní podnikatelé, aby pomohli postiženým firmám.

Aktuální a podrobné informace o odškodnění se zájemci mohou dozvědět také na internetových stránkách ministerstva průmyslu a obchodu - www.mpo.cz. Tam rovněž najdete telefonní čísla a kontakty na odpovědné úředníky.

Podle informací Profitu letos žádný ze subjektů zastupující podnikatelskou veřejnost nebude zřizovat povodňové konto, protože se v minulosti neosvědčilo. Podnikatelé, kteří chtějí pomoci postiženým firmám či podnikatelům, tedy mohou posílat příspěvky na ostatní již zřízená konta, která se zabývají pomocí všem postiženým.

STÁT POSKYTNE LEVNOU PŮJČKU

O nízkoúročenou půjčku ve výši 150 tisíc korun, která byla dosud určena jen mladým lidem do 35 let, mohou nyní Státní fond rozvoje bydlení požádat lidé bez omezení věku, kteří potřebují opravit svůj dům poničený probíhajícími povodněmi. Úvěr je úročen roční dvouprocentní sazbou a má desetiletou splatnost. Je určen lidem, kteří žijí v manželství či pečují o nezletilé dítě.

Druhou formou pomoci státu je dotační pomoc adresovaná do „povodňových fondů obcí“. Z nich pak obce poskytnou pomoc vlastníkům poškozených nemovitostí. „Žádosti obcím budou vyřizovány průběžně v pořadí, v jakém byly podány,“ upřesnila Profitu mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová.

Současně mohou lidé postižení povodněmi požádat přímo obecní úřad podle místa svého trvalého bydliště o některé z dávek sociální péče. „Účelem je rychlá pomoc k zabezpečení základních životních potřeb. Dávka je určena na zakoupení například potravin, hygienických potřeb, ošacení a podobně. Její výše činí až 30 tisíc korun se zřetelem na majetkové poměry rodiny,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

Jako rezervu na odstraňování povodňových škod, případně na protipovodňová opatření, schválila vláda rovněž navýšení státního rozpočtu o pět miliard korun. „Uvedenou sumu získáme z dividend společností ČEZ a Osinek a ze snížení základního kapitálu Osinku,“ vysvětluje ministr financí Bohuslav Sobotka.

POJIŠŤOVNY UŽ NEPOJISTÍ

Pojišťovnám dále narůstá počet hlášení o škodách, které záplavy způsobily jejich klientům. Celkem již zaznamenaly tisíce pojistných událostí za stovky milionů korun. Škody dále porostou, protože zástupci pojišťoven stále musejí ve většině případů čekat s likvidací a vyčíslením škod až na opadnutí vody.

Kdo měl nebo nyní má svůj dům či byt poničený povodní, bude mít zřejmě problém znovu jej pojistit proti povodni. „Pokud byl někdo v uplynulých deseti letech jednou zaplaven, tak mu sice nemovitost pojistíme, ale s vyloučením rizika záplava/potopa,“ říká například mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Zároveň dodává, že tato změna je jenom dočasná.

Konkurenční Kooperativa a Allianz uvedly, že zatím obchodní politiku měnit nebudou. „Bude to záležet na celkové výši škod, které pojišťovnám vzniknou,“ upřesňuje Milan Káňa z Allianz.

Po povodních z roku 2002 začaly pojišťovny vesměs uplatňovat zásadu „dvakrát a dost“. To znamená, že pojistku odmítly nikoli po prvním, ale až po druhém vyplavení. Kdo byl vyplaven jednou, ten dostal pojistku s přirážkou. Ta mohla podle Marka Vícha z Kooperativy činit až sto procent. „Ve vysoce rizikových místech nelze majetek proti těmto pojistným nebezpečím pojistit,“ dodává.

Pojišťovny kvůli vysokým ztrátám po povodních z roku 2002 zaváděly i jiná opatření. Pojistky podstatně zdražily a například Kooperativa zavedla spoluúčast nejméně deset tisíc korun. Za současné povodňové škody lidé peníze ještě dostanou, pojišťovna však nemusí pojistku obnovit. „Jakmile nastane pojistná událost, pak může pojišťovna smlouvu vypovědět a navrhnout nové podmínky,“ připomíná Bálek.

O souvisejících pracovněprávních otázkách píšeme na straně 24.

**PRAKTICKÉ RADY

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Bližší informace o pomoci lze získat zejména na následujících místech:

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít