Firma úplně zdarma

28. října 2009, 10:00 - Petra Sýkorová
28. října 2009, 10:00

Chcete si založit vlastní společnost s ručením omezeným a váháte, zda podstoupíte komplikované jednání s úřady či někomu zaplatíte, aby formality vyřídil za vás?

Autor: Artklee

Pokud se rozhodujete mezi investicí času a peněz, nezapomínejte, že existuje ještě třetí možnost – portál ZalozFirmu.cz – bezplatná pomoc při vyřizování „zakládacích formalit“.

Založení obchodní společnosti se neobejde bez komunikace s úřady. Právě představa komplikovaného vysvětlování, papírování a dlouhého čekání, kterou si s touto komunikací spojujeme, mnoho lidí odrazuje od toho, aby si pořídili svou společnost s ručením omezeným. K jejímu vzniku je třeba nejen vyplnit ne zcela jednoduchý formulář pro zápis firmy do obchodního rejstříku. K tomuto formuláři je rovněž nutné připojit řadu příloh – mimo jiné zakladatelskou listinu ve formě notářského zápisu, oprávnění k podnikatelské činnosti, výpis z rejstříku trestů či výpis z katastru nemovitostí. Listin, bez nichž se při zakládání firmy neobejdete, je však daleko více.

Různé cesty k vlastní firmě

Zakládání nové firmy trvá v Česku průměrně 30 až 40 dní – to alespoň uvádí statistika Světové banky. Kroky, které je třeba v rámci tohoto procesu učinit, by měl sice zvládnout i laik, jenže ne každému se chce. Chystáte-li se rozjet novou firmu, patrně máte důležitější starosti než správně vyplněný formulář. Jenže bez něj se neobejdete. Mnoho lidí proto volí alternativní cestu k vlastní firmě. Využívají služeb advokátních kanceláří či prodejců takzvaných ready-made firem. Kanceláře se o založení firmy samy postarají, a prodejci zájemci dokonce přímo dodají firmu, která je už „hotová“.

Tyto cesty k vlastní firmě jsou sice mnohem jednodušší, ale jejich jednoduchost není zadarmo. Za firmu, kterou vám obstarají advokáti či prodejci předpřipravených společností, zaplatíte minimálně dvacet tisíc korun, výjimečné však nejsou ani ceny přesahující čtyřicet tisíc. Fixní náklady, tedy poplatky, které musí být za jednotlivé úkony zaplaceny notáři, soudu a dalším institucím, přitom ve svém součtu činí zhruba jedenáct tisíc korun. Člověk se tedy musí rozhodnout, zda jsou pro něj důležitější peníze, nebo čas.

Již více než rok ale existuje i třetí možnost. Jedná se o projekt ZalozFirmu.cz, umožňující založení nové firmy přes internet. Díky tomuto projektu si můžete společnost s ručením omezeným založit bez komunikace s příslušnými úřady a zároveň i bez navýšení její „základní ceny“. Touto cestou se vydalo již více než tři sta padesát českých podnikatelů.

Reklama platí za vás

Jak to funguje? Zaregistrujete se na adrese www.zalozfirmu.cz. Do elektronického formuláře, který zde najdete, zadáte příslušné údaje. Systém pak automaticky vygeneruje veškeré dokumenty nezbytné k dokončení registrace a zašle je na vaši e-mailovou adresu. Vy je podepíšete a pošlete zpět. Provozovatel portálu zabezpečí veškeré zbývající doklady, obstará živnostenská oprávnění a zajistí komunikaci s úřady. Vy už pak jen čekáte na kompletní složku s výpisem z obchodního rejstříku a ostatními dokumenty, bez nichž se provoz firmy neobejde. Všechny tyto služby jsou zdarma, uhradit musíte pouze zákonem požadované výdaje – to znamená asi jedenáct tisíc korun. Za celou službu tedy zaplatíte stejnou částku, jako byste si založení vyřizovali sami.

Jak dlouho celý proces trvá?

„V běžných případech je firma registrována do čtrnácti pracovních dní. Minimální lhůty jsou dány zákonem – řízení u živnostenského úřadu trvá pět dní a řízení u obchodního soudu pět pracovních dní. Celková doba závisí na tom, jak rychle dokáže zpracovatel zajistit ostatní náležitosti. V rámci projektu ZalozFirmu.cz je vše nastaveno tak, abychom ostatní potřebné kroky mohli zvládnout ještě v tentýž den, kdy jde podání na úřad nebo na soud, což vede k maximálnímu zkrácení lhůt,“ popisuje Petr Čížek, vedoucí projektu ZalozFirmu.cz. Průměrná doba čekání na novou společnost je přitom v Česku více než dvojnásobná, příčinou je ale jen špatné načasování. „Časové navýšení bývá způsobeno například čekáním na schůzku s právníkem nebo notářem a čekáním na zpracování dokumentů,“ vysvětluje Čížek.

Říká se, že zadarmo ani kuře nehrabe – jak se tedy může stát, že vám někdo založí firmu a nechce za to peníze? „Projekt ZalozFirmu.cz využívá spolupráce s partnery portálu, jimiž jsou v současné době T-Mobile a Česká spořitelna. Hlavním zdrojem financování jsou reklamní programy realizované v rámci portálu. Tento model se ukazuje jako ekonomicky zcela způsobilý,“ říká Čížek.

Jedním z účastníků zmíněných reklamních programů je i hlavní finanční partner projektu – Česká spořitelna. „Při procesu registrace musí mít každá firma založen bankovní účet, na který se skládá základní kapitál. Česká spořitelna poskytuje pro tento účel zdarma zvláštní typ účtu, který je ze zákona blokován až do doby dokončení registrace firmy. Po dokončení registrace může podnikatel převést tento účet na běžný bankovní účet i využít další nabídku banky k finančnímu zabezpečení svých podnikatelských záměrů,“ vysvětluje Čížek. Klára Pačesová z tiskového centra banky k tomu dodává: „Podporu začínajících podnikatelů považujeme za velmi důležitou. Od naší spolupráce s programem ZalozFirmu.cz očekáváme také možnost seznámení podnikatelů s nabídkou produktů určených pro podnikatele.“

ZalozFirmu vs. ready-made

Na první pohled by se mohlo zdát, že portál ZalozFirmu zlikviduje prodejce ready-made společností. Předpřipravené firmy však z trhu nemizejí. Své kupce stále mají. „Tento projekt již nějakou dobu běží, na stav našich klientů to ale nemá vliv,“ konstatuje Vítězslav Hruška ze společnosti Smart Office & Companies, která je jedním z prodejců ready-made firem. Hruška dokonce nepředpokládá, že by to mělo být v budoucnu jinak. „Naši klienti totiž obvykle požadují společnost okamžitě, za samozřejmost přitom považují individuální péči a řešení specifických požadavků. Projekt ZalozFirmu.cz může mít úspěch u klientů, pro něž není hlavním rozhodovacím kritériem čas, ale faktická cena služeb,“ soudí Hruška.

Zatímco portál poskytuje službu založení zcela nové společnosti, prodejci ready-made firem zakládají firmy do zásoby. Svým zákazníkům tak mohou firmu poskytnout v podstatě ihned. Taková firma je připravena k okamžitému obchodnímu použití. Skutečnost, že ten, kdo ji koupí, není v obchodním rejstříku zapsán jako společník ani jako jednatel, nebrání tomu, aby firma uzavírala smlouvy. Přizpůsobení zápisu v rejstříku osobě a požadavkům jejího nového majitele lze provést až následně.

Při využití služeb portálu musí podnikatel počkat na zápis své společnosti do obchodního rejstříku, teprve poté může začít se svou podnikatelskou činností. Takže pokud vám jde o dny, je lepší obrátit se na prodejce ready-made firem, ale pokud si můžete dovolit pár týdnů počkat, máte příležitost ušetřit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít