Firma, která přišla o byznys ve školství, oddaluje nástup konkurence

19. ledna 2015, 13:03 - Jan Hrbáček/Euro
19. ledna 2015, 13:03

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal na konci loňského roku řešit problém se stomilionovým tendrem na zabezpečení státních maturit. Ve sporu proti sobě stojí společnost CGI IT Czech Republic (dříve Logica) a Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) s novým dodavatelem – firmou Ness Czech.

O tom, jestli budou výsledky tendru uznány, nebo bude muset Cermat vypisovat nové výběrové řízení či hledat ještě jinou alternativu, rozhodne v horizontu dní ve druhém (odvolacím) kole předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Zatím vzniklo jakési vakuum, protože stará smlouva s CGI už neplatí a nová s Nessem ještě platit nesmí. A to je dost výrazná komplikace pro zabezpečení státních zkoušek. „Už od prosince se do systému hlásí žáci. Zároveň probíhá kontrola zadaných údajů a od prosince do dubna se tisknou maturitní otázky, proto ten problém potřebujeme nutně vyřešit,“ vysvětluje šéf Cermatu Jiří Zíka.

Případů, kdy neúspěšní uchazeči donekonečna napadají tendr a zpochybňují vítěze, se v posledních letech objevila dlouhá řada. Je to mimo jiné nežádoucí vedlejší účinek snahy o zprůhlednění veřejných zakázek od doby, kdy se začalo soutěžit téměř výlučně cenou. Neprůhledné zákulisní dohody uchazečů nahradily obstrukce a vzájemné žaloby.

Stopka a odvolání

Společnost CGI získala ještě pod jménem Logica zakázku na zabezpečení státních maturit v oficiálním výběrovém řízení v roce 2010. Do loňského roku jí Cermat vyplatil cca 300 milionů korun bez DPH. Kvůli rozšíření projektu, v rámci jednacího řízení bez uveřejnění, pak firma získala navíc ještě dalších 50 milionů bez DPH. Tento způsob rozšíření zakázky byl odůvodněn legislativními změnami státních maturit a kontrakt s CGI skončil k poslednímu říjnu loňského roku.

Cermat s potřebným časovým předstihem vypsal další tendr, jehož se zúčastnila kromě CGI i společnost Ness.

Přestože měla CGI jednoznačně výhodnější pozici, detailně znala prostředí, technologie a v rámci zakázky logicky udržovala úzké vztahy se zadavatelem, neuspěla. Klíčem k vítězství totiž byla cena nabídky a právě na ní CGI pohořela.

„Nabídková cena CGI byla o cca 10,4 milionu korun bez DPH vyšší než nabídka druhého uchazeče. V rámci tří hodnoticích kritérií měla celková nabídková cena váhu 70 procent. Byla tedy hlavním kritériem,“ popsal finále tendru ředitel Cermatu Zíka. Ness by měl za dva roky poskytování služeb inkasovat 94 milionů korun bez DPH.

CGI se výsledek tendru nezamlouval a úspěšně jej napadla u antimonopolního úřadu. „Zahájili jsme správní řízení o přezkoumání úkonů zadavatele, ve kterém jsme požadavku CGI vyhověli. A 20. listopadu jsme předběžně zakázali s vítězem tendru uzavřít smlouvu,“ potvrdil informace týdeníku Euro šéf ÚOHS Petr Rafaj.

Napadli zadání až po vyhodnocení nabídek

CGI podle zjištění týdeníku Euro napadla podle ní netransparentní text odůvodnění hodnocení veřejné zakázky. Navíc tvrdí, že některé dílčí zadávací podmínky byly v rozporu se zákonem. Přitom ještě v průběhu soutěže společnosti připadalo vše v pořádku.

„Je poněkud s podivem, že napadli zadávací podmínky až poté, co došlo k vyhodnocení nabídek, a za celou dlouhou dobu běhu lhůty pro jejich podání k nim neměli žádné námitky,“ diví se šéf Cermatu Zíka. „Z tohoto důvodu se domníváme, že námitky nejsou důvodné, jsou zjevně opožděné, a věříme, že v souladu s konstantní rozhodovací praxí nám dá za pravdu i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ podotkl. Cermat proto podal 2. prosince k předsedu ÚOHS Rafajovi takzvaný rozklad proti prvoinstančnímu rozhodnutí. Teď se čeká na výsledek odvolání.

Krajní nouze

Stížnost CGI a prvoinstanční rozhodnutí antimonopolního úřadu projekt státních maturit paralyzovaly, a Cermat proto musel nalézt alternativní přechodné řešení. „Dostali jsme se do stavu krajní nouze, když jsme nemohli uzavřít řádně smlouvu na plnění veřejné zakázky s vybraným uchazečem,“ argumentuje Zíka.

Na řadu tudíž přišel jindy kritizovaný model – přímé zadání zakázky. „Nezbylo nic jiného. S péčí řádného hospodáře jsme kvůli nejistotě časového rámce rozhodnutí ÚOHS uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jeden měsíc bez udání důvodu,“ zdůvodňuje Zíka. Ta je podle něj nevyhnutelná k případné transformaci do řádné (a zadávacím řízením předpokládané) smlouvy, pokud Rafajův úřad námitkám CGI nevyhoví, v což vedení Cermatu doufá.

Odezva CGI na tento krok Cermatu přišla vzápětí. Firma na ÚOHS navrhla zákaz plnění i této přechodné smlouvy. V tomto případě úřad zatím nerozhodl, obvykle vynáší verdikt do 60 dní. Společnost CGI přitom Cermatu původně nabízela, že do vyjádření antimonopolního úřadu k tendru bude státní maturity dále zajišťovat – když je dostane napřímo.

„Považujeme to za velmi překvapivé, když v jedné z výzev, kterou nám společnost CGI po podání svých námitek, kterými zmařila uzavření řádné smlouvy v předpokládaném termínu, sama uznala, že jednací řízení bez uveřejnění je vhodným způsobem na přechodné zabezpečení služeb,“ kroutí hlavou Zíka. Je zjevné, že si CGI tímto vyjádřením připravovala půdu pro pokračování kontraktu, pokud by antimonopolní úřad tendr definitivně zrušil (viz box).

Oni ne, zase my
Po napadení řádného tendru zaslala společnost CGI Cermatu nabídku na dočasné provozování systému. V ní stojí: „Jsme přesvědčeni, že provizorní angažmá stávajícího dodavatele na bázi jednacího řízení bez uveřejnění v případech krajní naléhavosti je na trhu běžným a jediným vhodným způsobem, jak po přechodnou dobu zajistit pokračování nepřetržitého a bezpečného poskytování služeb požadované úrovně bez vynaložení jakýchkoli vícenákladů na provizorní migraci dat a zahájení poskytování provizorních služeb náhradním způsobem. Jedině v důsledku tohoto osvědčeného postupu může Cermat veřejnosti garantovat, že nedojde k ohrožení průběhu maturitních zkoušek v roce 2015. CGI je ochotna okamžitě uzavřít na základě jednacího řízení bez uveřejnění s firmou Cermat dodatek ke smlouvě… CGI je tedy připravena nabídnout a garantovat stejně výhodné cenové podmínky a úroveň služeb jako doposud.“

Zdroj: týdeník Euro

Zakázka jede nyní kvůli potřebám Cermatu v nouzovém režimu, ale v režii vítěze tendru – společnosti Ness. Šéf Cermatu Zíka tvrdí, že firma zatím plní povinnosti z přechodné smlouvy včas a za korektní cenu. „Nedošlo k žádnému výpadku, a to vše za cenu výrazně nižší, než dosud plnila společnost CGI,“ dodal.

Klient na prvním místě

Společnost CGI nepovažuje svou obstrukční taktiku za nekorektní. K tendru a jeho následnému pokračování u ÚOHS se však vyjadřovat nechce.

„V CGI je zákazník vždy na prvním místě. V žádném případě nevyvíjíme tlak na své zákazníky a vždy jednáme v souladu s platnými smlouvami, legislativou a pravidly týkajícími se veřejných zakázek,“ odmítá ředitelka HR a komunikace CGI Eva Vavrušková informace o agresivním chování společnosti. Společnost Ness se k otázkám týdeníku Euro nevyjádřila.

Případy budování platformy ke státním maturitám a kauzy jako pražská Opencard obnažují problémy, které provázejí mnoho veřejných zakázek na IT systémy. Stát za desítky či stovky milionů nechá vybudovat infrastrukturu, která mu ovšem ve výsledku neříká pane. Firmy, jimž vyprší kontrakty, se pak točí na svém jedinečném know-how a vyvíjejí na klienta tlak argumenty o autorských právech, unikátních hardwarových instalacích a podobně. A nový dodavatel potom většinou musí budovat celý systém od začátku.


Čtěte také:

Chládek chce jednotné přijímačky na střední školy. Od roku 2016

Nejhorší státní maturita. Letos propadla skoro pětina studentů

Experti zpochybňují maturitní otázky, Cermat kritiku odmítá

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít