Firemní IP telefonie v mobilu

15. května 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
15. května 2006, 00:00

Při přechodu na IP telefonii tvoří nemalý díl nákladů nákup nových koncových zařízení - tedy IP telefonů. Zároveň u firem, které měly vlastní podnikovou bezdrátovou telefonní síť realizovanou prostřednictvím DECT telefonů, vzniká problém, jak vyřešit mobilitu účastníků.

Obojí přitom řeší nejnovější trend současnosti -IP telefonie v mobilu.

Přechod na IP telefonii z původní digitální PBX s sebou bohužel přináší řadu nepříjemných a poměrně vysokých nákladů. Nákup serveru a aplikace softswitche tak často tvoří jen menší část celkových nákladů na IP řešení. Na řadu totiž přijde nákup nových aktivních prvků sítě (případně jejich výměna), roztažení nové kabeláže, případně i instalace nových zásuvek a podobně. Obrovským nákladem je pak nákup IP telefonů. Cena jednoho přístroje se totiž pohybuje v rozmezí od pěti do dvaceti tisíc korun.

KONEC BEZDRÁTOVÝCH SÍTÍ?

Řada výrobců digitálních PBX nabízí možnost instalace zásuvných či přídavných modulů, které umožňují poměrně jednoduchým a levným způsobem vybudovat digitální bezdrátovou telefonní síť standardu DECT. Po firmě pak stačí pouze rozmístit základnové stanice a poté již nic nebrání tomu, aby každý zaměstnanec měl vlastní bezdrátový DECT telefon. Kapacita takové sítě je přitom až 120 hovořících účastníků na jedné základnové stanici.

V případě přechodu na IP řešení je sice možné díky VoIP/DECT adaptéru i nadále využít DECT, ale pouze v dosahu jedné základnové stanice. To je také důvod, proč firma, která již má DECT síť, raději přejde na hybridní řešení a pro bezdrátovou síť si ponechá stávající digitální PBX. Otázka zní, co dělat v případě, že máme pouze IP řešení, potřebujeme mobilitu a nechceme přitom kupovat digitální PBX.

VÝROBCI MOBILŮ NAŠLI ŘEŠENÍ

Výrobci mobilních telefonů si všimli vzniklé mezery na trhu a přišli s poměrně zajímavým řešením -implementovat podporu pro WiFi a IP telefonii přímo do mobilu. V tom jim pomohlo i to, že se výrobci infrastruktury pro IP telefonii začali přiklánět k jednotnému protokolu a novější softswitche (neboli „IP ústředny“) již téměř všechny podporují protokol SIP. Tato myšlenka je přitom zajímavá tím, že vybudování vnitropodnikové WiFi sítě dedikované pro VoIP, je řádově levnější a rychlejší než nákup a úpravy síťové infrastruktury. Navíc není potřeba kupovat IP telefony. Nevýhodou je, že WiFi neumožňuje volný pohyb mezi základnovými stanicemi jako třeba DECT a při přechodu jinam je třeba se znovu připojit.

VE JMÉNU POKROKU RUŠÍ SÍŤ

Společnost Nokia ve své centrále ve Finsku během letošního léta zcela zruší klasické pevné telefony. Chce tak demonstrovat, že pevnou podnikovou IP telefonní síť lze plně nahradit sítí bezdrátovou, založenou pouze na mobilních telefonech s podporou VoIP. Právě Nokia přišla jako první s touto myšlenkou a představila Nokia Eseries coby řešení pro bezdrátovou podnikovou IP telefonii přes WiFi.

Ani další výrobci se však nenechávají zahanbit a již během letošního roku bude podobných řešení víc. Jedno z nich ostatně nabízejí již delší dobu takzvané chytré telefony s operačním systémem Microsoft Pocket PC s podporou WiFi, na které stačí jen doinstalovat příslušného soft klienta a výsledek je zcela identický.

PODNIKOVÝ TELEFON V MOBILNÍ SÍTI

Přítomnost SIP klienta v mobilním telefonu však do budoucna může přinést mnohem více, čehož se někteří mobilní operátoři obávají, a někteří toho chtějí využít. V okamžiku, kdy budou mobilní datové sítě dosahovat dostatečně nízké latence a stability spojení, nebude již nic bránit využití IP telefonie i tam. Jakmile bude toto možné, nebude již v podstatě nic stát v cestě, abyste se ze svého mobilního telefonu připojili k podnikovému softswitchi, stejně jako se nyní připojujete třeba k poštovnímu serveru nebo do intranetu.

A v čem se taková možnost připojení vyplatí? Ať budete s mobilním telefonem kdekoliv v dosahu mobilní sítě vašeho operátora, můžete telefonovat přes podnikový softswitch (tedy v rámci podniku zdarma a mimo za poplatky, které platí vaše firma), a budete také stále k dosažení na vašem podnikovém čísle. Jediné, co musíte platit, je datové spojení u svého mobilního operátora. To by samozřejmě mohlo přinést zcela radikální zlom v oblasti vnitrofiremní komunikace, ale i v oblasti nasazování IP řešení do segmentu SME.

IP TELEFONIE SNADNO A RYCHLE

Pokud vyloučíme z VoIP řešení ve firmě nutnost nákupu IP telefonů a obnovy síťové infrastruktury, rázově se ocitáme cenově úplně jinde. Díky využití existujících mobilních telefonů totiž stačí koupit pouze server, softswitch (coby softwarovou aplikaci) a několik WiFi Access Pointů a síť je připravena k použití. Náklady jsou mnohdy méně než poloviční a rychlost nasazení se dá počítat na desítky hodin. Nutnou podmínkou je samozřejmě využití telefonů s podporou VoIP, což by ovšem do budoucna měl být stále menší problém.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít