Finům se nelíbí byrokratické překážky v ČR

13. října 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
13. října 2003, 00:00

ZEJMÉNA TRADICI A KVALITU OCEŇUJÍ ZÁSTUPCI FINSKÝCH FIREM NA ČESKÝCH PODNICÍCH. VÝMĚNOU NABÍZEJÍ KNOW-HOW A INFORMACE.

Minulý týden navštívila Českou republiku delegace finských podnikatelů

Spolupráci při vstupu do Evropské unie nabídla minulý týden finská ministryně zahraničního obchodu Paula Lehtomäki České republice, kterou navštívila v čele velké delegace představitelů finských firem (například společností Atria, Helkama, Kesko, Kone či Nordkalk). Ti reprezentovali například hutní, kovozpracující, automobilový, chemický, potravinářský a elektrotechnický průmysl či průmysl plastických hmot.

KOUPÍME OBRNĚNÉ TRANSPORTÉRY?

Členem delegace byl i Jorma Wiitakorpi, výkonný ředitel finské zbrojní společnosti Patria, která české vládě nabídla ke koupi obrněné transportéry. Ve spolupráci s některou z českých zbrojovek by se totiž ráda pokusila o podobný obchod, jaký se jí podařil v Polsku, kde uzavřela stamní vládou kontrakt na dodávku 690 obrněných transportérů v hodnotě 1,2 miliardy eur. „Jednání s některými českými podniky už začala. Definitivní podmínky ale ještě nejsou dojednány, a proto nemohu poskytnout bližší informace, o které firmy jde,“ řekl Wiitakorpi. Češi nabízejí podle jeho slov zejména tradici a kvalitu, zatímco finské firmy přinášejí know-how a informace. „Máme velmi intenzivní kontakty s českými zbrojovkami,“ dodal s tím, že znalostmi zaměstnanců našich zbrojovek byli Finové příjemně překvapeni. Problémem ale naopak jsou byrokratické překážky, které kladou české úřady. Velvyslanec Finska v České republice Jorma Inki k tomu dodal, že finské společnosti nejsou zvyklé na dlouhý proces, který u nás probíhá mezi vznikem nápadu a jeho uvedením do praxe. Ve Finsku se podle něj naopak všichni snaží, aby byl dobrý nápad realizován co nejdříve.

OBCHODNÍ VÝMĚNA KLESÁ

„Česká republika by mohla být pro Finsko významným obchodním partnerem,“ uvedla ministryně Lehtomäki s tím, že zahraniční obchod tvoří 40 procent hrubého domácího produktu její země, a proto považuje za důležité rozvíjet obchodní vztahy i s novými členy Evropské unie. Mezi nimi je ČR po Estonsku a Polsku třetím největším finským obchodním partnerem. V loňském roce však vzájemná obchodní bilance obou zemí poklesla. Dlouhodobě Česká republika vyváží do Finska méně, než z něj dováží. Letos se ale trend otočil a za prvních šest měsíců vykázala ČR přebytek ve výši 26 milionů eur. Celkový český vývoz se ale ve srovnání se stejným obdobím minulého roku snížil o 5,8 procenta a dosáhl 127,3 milionu eur. Pokles vzájemného obchodu se Paule Lehtomäki nelíbí. Vstup ČR do Evropské unie ale česko-finskou obchodní výměnu výrazně usnadní. Zájem o Českou republiku mají kromě již zmíněných také finské společnosti pohybující se v telekomunikacích, informačních technologiích či strojírenství. Některé (například Nokia či UPM Kymmene) už u nás mají zastoupení. Mimoto finští investoři buď zcela nebo zčásti ovládají asi čtyřicítku firem, které v Česku působí. Objem investic se blíží hranici 120 milionů eur, tedy asi 3,8 miliardy korun.

JAK JE TO S EUREM

Finsko se jako jediná ze severských zemí stalo členem Evropské měnové unie. Paula Lehtomäki tvrdí, že zkušenost se vstupem do Evropské unie a zavedením eura byla pro její zemi jednoznačně pozitivní. Dotaz Profitu, proč mají všechny země Evropské unie, které euro odmítly, vyšší hospodářský růst než eurozóna odpověděla, že nejde jen o otázku zavedení eura, ale i o to, aby všechny státy eurozóny dodržovaly dohodu o stabilitě a monetární unii. Finsko podle ministryně nabízí České republice své zkušenosti s eurem v rámci tzv. twinningových programů. Wiitakorpi pak dodal, že pro Patrii znamenalo euro rozhodně přínos, protože usnadnilo obchodování s partnery z eurozóny. „Snížilo se také riziko způsobené pohybem směnných kurzů,“ doplnil. Při jednáních o budoucí ústavě EU zastává Finsko podle Pauly Lehtomäki podobný úhel pohledu jako ČR. „Shodujeme se na tom, že devadesát procent textu je pro nás přijatelných. Ze zbylých deseti procent máme v devadesáti procentech shodný názor jako Česká republika,“ řekla. „Shodujeme se zejména v názorech na rovnoprávné postavení členských států EU a vyváženost evropských institucí,“ dodala.

Česká republika i Finsko patří v Evropě ke skupině svobodomyslnějších států, tvrdí magistra politických věd a inženýrka ekonomie Paula Lehtomäki, která se letos ve třiceti letech stala ministryní zahraničního obchodu Finska. Minulý týden přivedla do Prahy velkou delegaci finských průmyslníků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít