Finanční úřad tě sleduje

20. června 2005, 00:00 - JAN ŠMÍD
20. června 2005, 00:00

Novela živnostenského zákona přišla jako blesk z čistého nebe: Od července budou muset podnikatelé vydávat účtenku za každý nákup nad 50 korun. Především pro drobné živnostníky to znamená obrovskou zátěž. Uvědomují si to ti, kdo pro takový zákon zvedli ruku? Představa účtenek vystavovaných na téměř každý nákup je absurdní.

Novela živnostenského zákona přišla jako blesk z čistého nebe: Od července budou muset podnikatelé vydávat účtenku za každý nákup nad 50 korun. Především pro drobné živnostníky to znamená obrovskou zátěž. Uvědomují si to ti, kdo pro takový zákon zvedli ruku?

Představa účtenek vystavovaných na téměř každý nákup je absurdní. A mnohem spíše než na nepoctivce dolehne nové opatření na ty slušné, kteří jej budou dodržovat, a úřady po nich pak budou chtít, aby v tisících drobných účtenek dohledávali ty, které je zrovna zajímají.

Zákon byl zcela jistě namířen třeba proti vietnamským stánkařům. Ale ruku na srdce: Když jim nedokážeme zabránit v prodeji padělků značkového zboží, jak je chceme donutit, aby vydávali potvrzenky? Skutečně na ně budou po pravdě psát „Jedny papuče, padělek Adidas.“?

Boj proti šedé ekonomice je správná věc. Je ale otázkou, zdali jsou perzekuce a šikana tou správnou cestou. Okrádání státu se přestává rentovat obvykle až tehdy, když se sníží daně. K tomu však máme daleko a raději zavádíme povinné stvrzenky.

Každá společnost balancuje mezi svobodou, kterou ponechá svým občanům, a bezednou touhou státu mapovat každý záchvěv ekonomického života. I z té sebemenší ekonomické aktivity, třeba i v hodnotě 50 korun, se totiž dají vybírat daně.

George Orwell v románu 1984 popsal dokonale totalitní společnost tak, že v ní byli všichni pod dohledem Velkého bratra. „Velký bratr tě sleduje,“ bylo heslo, se kterým musel každý občan žít, a nebylo téměř možné jeho bedlivému zraku uniknout. Totalitní stát si v Orwellově vizi dokonalou kontrolou života vynucoval naprostou poslušnost.

Demokratický právní stát nám všem zaručuje právo na politickou pluralitu i na soukromí. To ale začíná končit tam, kde se tato práva dotknou ekonomického zájmu státu. Povinné vystavování účtenek nad 50 korun je začátek, registrační pokladny evidující každičkou transakci budou od ledna 2007 pokračováním. Pokračováním čeho? Třeba toho, že v každé provozovně bude průmyslová kamera, jejíž záznamy bude vyhodnocovat finanční úřad, a podle nich doměřovat daň?

Že by se jednou naplnily Orwellovy vize, jen v trochu jiné rovině? Budeme snad podnikat nejen s registračními pokladnami, ale třeba i registračními kamerami? A žít s heslem „Finanční úřad tě sleduje“? Je to k neuvěření? Dnes se zdá, že ano. Ale koho před deseti lety napadlo, že si bude muset pořizovat třeba registrační pokladnu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít