Finanční policie: o úřad více

12. července 2004, 00:00 - JAN ŠMÍD, politolog
12. července 2004, 00:00

Počínaje 1. červencem máme nový státní úřad - finanční policii. Ve finále bude zaměstnávat 250 lidí a její zastánci tvrdí, že nás nebude stát více než 160 milionů korun ročně. Vládě Vladimíra Špidly se tak posmrtně podařil velký úspěch - uskutečnila slib, který dal voličům už kabinet Miloše Zemana.

VÝCVIK POLICISTŮ NA MILIONOVÉ PODVODY

Policisté z nového útvaru se teď vrhnou na velké daňové podvody: nad 50 milionů korun. Právě k tomu jsou totiž cvičeni. Proto se prý obyčejní občané nemusejí finanční policie bát. Bude lovit velké ryby, na drobné neobratnosti, kterých se může dopustit v daňovém přiznání kdokoliv, údajně hledět nebude. Ale věřte tomu, když noví policisté budou mít právo nahlížet do daňového přiznání úplně každému. A budou-li chtít, mohou prý dokonce zablokovat majetek a nepotřebují k tomu ani souhlas soudu.

Vypadá to trochu jako příběh o všemocném šerifovi z Divokého západu. Kdo ale začne kritizovat široké pravomoci finanční policie, dozví se, že reptalové jako on mají řeči prostě proto, že jejich hospodaření není průhledné. Je to stejné, jako kdyby se řeklo, že ten, kdo si myslí, že Kájínek možná nevraždil, je vlastně jeho komplic.

Obhájci finanční policie ovšem mají v rukávu i další argumenty. Podle nich konečně vzniká zbraň proti pašerá-kům cigaret, nelegálním výrobcům alkoholu a dalším velkým podvodníkům. Éra vysokých daňových nedoplatků prý skončí a státní pokladna pookřeje, peníze vložené do úřadu se vrátí a všichni budou spokojeni.

VYSOKÉ DANĚ PLODÍ NELEGÁLNÍ VÝROBU To je jedna možnost. Druhá vypadá tak, že se daňové nedoplatky nezmenší, ba právě naopak. S každou korunou, o kterou se příště zvýší třeba daň z cigaret, se bude více vyplácet jejich pašování a nelegální výroba. To je totiž železný zákon daňových úniků -čím vyšší daně, tím více peněz před zdaněním uteče. Potom třeba dojde na skeptické předpovědi reptalů. Finanční policisté, kterým se nebude dařit, se mohou z čirého zoufalství vrhnout i na malé ryby a budou slídit a slídit, dokud něco nenajdou. I těm nejmenším podnikatelům by pak nezbylo nic jiného, než Si najmout daňového poradce. Nenechají se přece zavřít kvůli nějakým formálním chybám v daňovém přiznání. DOBRÝ DAŇOVÝ PORADCE ČARUJE S ČÍSLY**

Jenže když si člověk najme opravdu dobrého daňového poradce, nestačí se někdy divit, jak ten dokáže zmenšit odvedenou daň. Pokud se takhle ze strachu před finanční policií zachovají všichni, bude se divit státní pokladna, o kolik se vybere méně na daních. Všechno bude legální a odvážná investice do mocné finanční policie přijde vniveč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít