Finanční Mnichov?

26. února 2009, 17:18 - (red)
26. února 2009, 17:18

Kapitola 166

Západní matka a její kapsa * Dvousečná logika * Šetření na nesprávném místě * Třídní spravedlnost

Západní matka a její kapsa

Způsob, jakým západní Evropa řeší finanční krizi, znamená odstoupení od historické dohody, kterou před dvaceti lety uzavřela s postkomunistickými zeměmi střední Evropy. Prohlásil to bývalý maďarský premiér Viktor Orbán. Předseda pravicové opoziční strany Fidesz promluvil na konferenci s názvem Dvacet let po roce 1989 ve vídeňském Burgtheatru. V projevu zdůraznil, že recept, který západní Evropa naordinovala na vyřešení krize, je pro střední Evropu velmi nebezpečný. „Finanční protekcionismus může zničit vše, co země našeho regionu dvacet let budovaly,“ prohlásil Orbán. Dle něho se zestátněním finančních institucí a státní pomocí bankám středoevropské bankovní domy dostanou do nevýhodné situace. „Západní banky neposkytují peníze svým středoevropským dcerám. Přitom v době, kdy bankovní odvětví našeho regionu vydělávalo, zisk putoval do kapes matek,“ popisoval situaci předák maďarské pravice.

Dvousečná logika

„Pane Schwarzenbergu, byl jste před několika dny v USA a jednal jste s novou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Pak se objevily titulky, že americký radar u nás zřejmě nebude. To tam skutečně zaznělo?“
„Zazněl tam opak.“
„Co konkrétně říkali Američané během jednání o radaru u nás?“
„Vůbec nikdo nehovořil o zrušení plánů radar postavit … Pokud by Íránci radikálně změnili svou politiku, tak musíme pochopit, že se projekt s radarem oddálí.“
„Říkáte oddálí? Neříkáte zruší.“
„Prakticky vylučuji, že by onen projekt vůbec nebyl.“
„Pak však nechápu, proč si mnoho novinářů a odborníků jednání v USA vyložilo zcela opačně.“
„Pokud si něco moc přejete, pak každý výrok, který by to mohl trochu podpořit, se vykládá ve smyslu vašeho přání. To je normální lidská vlastnost. My jsme však jasně slyšeli, že projekt má pokračovat.“

Šetření na nesprávném místě

Na miliony korun ročně by mohly státní pokladnu přijít platby církvím, které sice v Česku mají mizivou podporu, ale pošilhávají po ní. Například muslimové a hnutí Hare Krišna. Několik dalších církví chce příspěvky také, ale brání jim v nich zákonná podmínka deseti let registrace na území ČR plus podpisy nejméně deseti tisíc stoupenců. Naopak Svědci Jehovovi se státní pomoci předem vzdávají. Nejspravedlivější financování církví by bylo, kdyby byly zavedeny daňové asignace. Tedy možnost, aby každý dal například procento za svých daní vybrané církvi.
Moudré by bylo poučit se z minulosti. Když se počátkem devadesátých let Evropa vykašlala na své muslimy v Bosně (nebyli to žádní fundamentalisté!), začala tamní zdecimovaná muslimská komunita hledat zastání jinde. Ochotně se k ní přihlásili bohatí a hodní strýčkové z mnoha muslimských zemí. Peníze a další podporu dodali sice méně hodní, ale mnohem divočejší mudžáhedíni. Nebylo by bývalo pro Evropu levnější a jednodušší regulérně podporovat ty umírněné?

Třídní spravedlnost

Odsouzená bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová zřejmě nastoupí výkon trestu – bez ohledu na zdravotní stav. Je to velmi stará osoba. A je prý jedno, zda zemře na svobodě, či ve vězení. Budiž! Někdo asi intenzivně pociťuje nedostatek komunistických mučedníků. Obhájci lidských práv mlčí jako pěny.
A přitom není vůbec zřejmé, za co byla odsouzena. Byla totiž žalobkyní, nikoli soudkyní. Analogicky však není známo, že by byli souzeni žalobci manželů Rosenbergových. A je jisté, že nebyl souzen ani jeden z mnoha set německých prokurátorů činných za nacistického režimu.
Zatím posledním miláčkem justice se stal Josef Matoulek. Ten byl sice odsouzený za hlavní podíl na vytunelování CS fondů na osm let, ale dle soucitného soudu je natolik nemocný, že výkon trestu nastoupit ne a nemůže. Přestože navenek vypadá velmi v kondici, jak opět dokázala všudypřítomná média!
Co mají oba případy společného? Sice naruby, ale velmi dobře ilustrují třídní spravedlnost!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít