Finanční leasing

24. března 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
24. března 2008, 00:00

Novela zákona o daních z příjmů nepřímo zasáhla i krátkodobý leasing. Leasingové firmy ale na trh přišly s produkty, které jsou založeny na variabilním splátkovém kalendáři. Nájemce tak většinu splátek uhradí během prvních dvou či tří let a pak už jen platí pouze symbolické nájemné.

Krátký leasing z trhu nezmizel

Velkou výhodou leasingu na osobní automobily byla ještě donedávna možnost zařadit během tří let splátky do daňově uznatelných nákladů. Jenže o daňové zvýhodnění připravila finanční leasing novela zákona o daních z příjmů účinná od letošního ledna. Firmy musí nově dodržet dobu trvání leasingové smlouvy, která je stejná jako standardní doba odpisování daného předmětu. Na lednovou reformu reaguje většina leasingových společností novými produkty, které se různými způsoby snaží dodržet literu zákona a přitom si zachovat krátkou dobu splácení.

„Pro ty, kteří chtějí využít leasingu jako soukromé osoby, se ovšem nic nemění – volí si délku splácení od 36 měsíců. Přičemž délka trvání smlouvy je víceméně libovolná, protože se neomezuje výhradně na celé roky. Také operativního leasingu se úpravy zákona nedotýkají,“ upozorňuje výkonný ředitel UniCredit Leasing Jaroslav Jaroměřský.

Změny se týkají finančního leasingu pro právnické osoby, kde byla prodloužena minimální délka trvání smlouvy odpovídající době odepisování. Například pro druhou odpisovou skupinu se z dřívějších 36 měsíců zvýšila na 60 měsíců. Reforma přinesla určité omezení také v daňové uznatelnosti ročních leasingových splátek, to však pouze při překročení sto milionů korun celkové sumy splátek, což se zřejmě většiny firem netýká.

Ve srovnání s úvěrem výhodnější

Nicméně novela zákona o dani z příjmů leasingu spíše pomohla. Učinila z něj totiž výhodnější produkt ve srovnání s bankovním úvěrem. „Z hlediska daňové uznatelnosti placeného leasingového nájmu jsou tyto produkty ve výhodě ve srovnání s bankovními úvěry. Nájemné leasingu si firma bude moci dát do nákladu většinou celé, úroky z úvěru jen omezeně,” vysvětluje Jaroměřský. „Navíc musí každá právnická osoba podle jeho slov brát v úvahu dodržení pravidel nízké kapitalizace. Pokud bude chtít společnost se dvěma sty tisíci základního kapitálu realizovat investici v řádu desítek milionů korun, tak je prostě nesplní. Bude pro ni daňově výhodnější vzít si finanční leasing, protože u něho bude moci dát celé nájemné do nákladů. V této rovině je tedy finanční leasing výhodnější,“ říká Jaroměřský.

Cílem novely zákona o dani z příjmů bylo omezení takzvaných daňových optimalizací. Tedy například snižování daňových odvodů cestou zakládání účelových firem navzájem propojených a navzájem se úvěrujících. Daňově uznatelné platby úroků z úvěrů ministerstvo financí v novém zákoně omezilo hned ve dvou směrech.

Především si dlužník může z daňového základu odečíst jen úroky do určité výše. Konkrétně jde o referenční sazbu (PRIBOR, EURIBOR) plus čtyři procentní body. Vedle toho je limitována i výše samotného úvěru: Pokud bude větší než dvojnásobek vlastního jmění firmy (platí pro spřízněné osoby) nebo než šestinásobek (od roku 2008), respektive čtyřnásobek (od roku 2009) u nespřízněných osob; platby úroků z takových úvěrů nemůže firma uplatnit jako daňově uznatelný náklad. Toto ustanovení přitom platí jen pro právnické osoby.

JAK MŮŽE FUNGOVAT KRÁTKÝ LEASING

A. Sjednání leasingu Klient si na začátku leasingu určí dobu splácení hodnoty vozu a rozsah pojištění

• ze zákonných důvodů musí být smlouva uzavřena na minimálně 60 měsíců

• jelikož klient chce financovat svůj vůz kratší dobu (např. 36 měsíců), skládá se leasing ze 2 typů splátek:

1. prvních 36 vyšších splátek, které slouží k uhrazení pořizovací ceny vozu.

Zahrnují:

• 6000 Kč = daňově uznatelná měsíční splátka hodnoty vozu (1/60 z pořizovací ceny vozu)

• 4000 Kč = záloha na daňovou zůstatkovou hodnotu vozu tak, aby odkupní cena vždy vyhovovala daňovým zákonům

• 1000 Kč = pojištění

Výše splátky se proto reálně rovná výši splátky u finančního leasingu v roce 2007.

2. zbývajících 24 splátek představuje pouze pojištění (splátky pořizovací ceny vozu byly již uhrazeny formou záloh v prvních 36 měsících).

B. Ukončení leasingu • po uhrazení hodnoty vozu (prvních 36 splátek) je možno smlouvu kdykoli ukončit a to následujícím způsobem:

  1. řádné ukončení smlouvy a odkup vozu za 1000 Kč bez DPH
  1. ukončení splácení hodnoty vozidla a pokračování v platbě pojistného

• v případě, že klient potřebuje ukončit smlouvu dříve než je sjednaná doba splácení vozidla, je možno to provést předčasným ukončením smlouvy a doplacením zbylé částky při jakékoli variantě ukončení smlouvy (i při nedodržení zákonem předepsané minimální doby splácení vozu 60 měsíců) není nutno zpětně revidovat daňové přiznání

Pramen: GE Money Auto

Leasing výlučně pětiletý?

Zřejmě nejvíce firmy zajímají změny v případě finančního leasingu osobních automobilů. Jak novela zákona o dani z příjmů od ledna dopadla na českou podnikatelskou sféru? Daňové výhody byly jednou z okolností, které lákaly k pořizování majetku formou leasingu. A to i u společností, které měly dostatek vlastních zdrojů na jeho nákup.

„Z mého úhlu pohledu je to především ztráta výhody finančního leasingu v oblasti zrychlených odpisů. Od nového roku je už z tohoto pohledu jedno, jakou formou si podnikatel majetek pořídí, zda na úvěr nebo leasing nebo nákupem za hotové,“ hodnotí Jaroměřský.

Minimální doba leasingu se totiž pro právnické osoby prodlužuje, protože je nutné ji sladit s délkou odpisů předmětu, který si firma chce pořídit. U osobních a užitkových vozidel do 3,5 tuny a u nákladních automobilů je minimální doba trvání smlouvy prodloužena ze tří na pět let, u leasingu strojů a zařízení se prodlouží podle odpisové skupiny ze tří na pět či deset let a u finančního leasingu nemovitostí z osmi na třicet let.

Hrátky s časem

Leasingové firmy proto od nového roku přicházejí na trh s produkty pro podnikatele, které jsou založeny na variabilním splátkovém kalendáři. Nájemce přitom hradí většinu splátek během prvních dvou či tří let a následně platí pouze nějaké symbolické nájemné, případně si předmět leasingu odkoupí za stanovenou cenu. Například UniCredit Leasing připravil pro podnikatele využívající finančního leasingu takzvané zkrácené splácení, které zachovává celkovou délku leasingové smlouvy, ale vozidlo je reálně splaceno za kratší dobu, a to za 36 nebo 48 měsíců. Po zbývající měsíce splácí klient pouze symbolické splátky ve výši 10 korun a pojistné. Základní výhodou tohoto řešení je to, že i když má klient pětiletou smlouvu na finanční leasing, aby splnil podmínky dané zákonem, celkem uhrazená suma za dobu trvání smlouvy je výrazně nižší než u pětiletého financování s pravidelnými splátkami.

Rovněž u finančního leasingu Optimal od ČSOB Leasing je možné sjednat splácení jen na tři nebo čtyři roky. Po zbývající dobu trvání smlouvy platí firma pouze pojištění financovaného majetku, ale majetek má již splacený. U produktu Minimal je možné platit krátký finanční leasing na tři nebo čtyři roky se zvýšenou zůstatkovou hodnotou na konci financování.

Platit jen dva roky

S novinkou v reakci na změny daňových zákonů pro zákazníky z řad podnikatelů a firem přišla i GE Money Auto. Nový produkt varioLeasing umožňuje, jak již název napovídá, variabilní nastavení doby splácení. Leasing je také možné kdykoliv ukončit. „Od letošního roku došlo ke sjednocení doby odepisování automobilů bez ohledu na způsob jejich financování na 60 měsíců. Nový zákon tak zrušil možnost zrychleného odepsání v 36 měsících v případě pořízení automobilu prostřednictvím finančního leasingu. S tím jsme se nechtěli smířit, proto přicházíme s inovací,“ říká Milan Beutl, generální ředitel GE Money Auto. „Produkt varioLeasing respektuje současné daňové zákony, ale zároveň zachovává podnikatelům flexibilitu v délce trvání doby financování a umožní tak reagovat například na požadavek rychlejší než pětileté obměny vozového parku. Výše splátky je přitom stejná jako u podobných produktů v roce 2007.“

Nabídka je určena pro pořízení nových i ojetých vozů s akontací od 0 procent a fixní úrokovou sazbou po celou dobu trvání leasingové smlouvy. Umožňuje při zachování daňové uznatelnosti nákladů individuální nastavení doby splácení od 24 do 84 měsíců, ale také možnost ukončení smlouvy podle aktuálních požadavků podnikatele. Tedy i předčasné ukončení smlouvy a doplacení zbylé částky, nebo ukončení splácení hodnoty vozidla a pokračování v platbě pojistného.

„Leasingová smlouva se uzavírá na zákonem požadovaných 60 měsíců, ovšem konstrukce leasingu umožňuje, aby klient celou pořizovací cenu vozidla zaplatil již ve 24 vyšších splátkách a zbývající dobu platil pouze pojistné, nebo leasingovou smlouvu řádně ukončil,“ vysvětluje Beutl. Firma rovněž může ukončit smlouvu předčasně a doplatit zbylou částku. Pořizovací cenu auta lze tedy vykázat jako daňově uznatelné náklady již během 24 měsíců. Díky tomu má klient možnost častěji obnovovat služební vozidla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít