Finanční krize? Už nám otrnulo!

26. května 2010, 16:58 - Petr Stuchlík
26. května 2010, 16:58

Manažerský panel

Nervozita z globální finanční krize z přelomu let 2008 a 2009 je v českých bankách a pojišťovnách zapomenuta. Zdá se, že českým finančníkům otrnulo, přinejmenším některým.
Jako spoluzakladatel ocenění Banka roku jsem se mnohokrát přesvědčil o tom, že český management v místních pobočkách nadnárodních finančních institucích často svými profesionálními kvalitami překonává zavedené manažery ze západoevropských centrál. Nicméně ryba vždy smrdí od hlavy – a ani sebelepší lokální vedení na tom nic nezmění.
Před nedávnem jsem upozorňoval obchodní představitele českých pojišťoven na opětovně zvýšenou aktivitu známého podvodníka, na něhož je česká justice krátká. To není nic neobvyklého. Nová, respektive staronová je atmosféra v některých bankách a pojišťovnách. Velká většina si stále zachovává rozumnou „pokrizovou“ rozvážnost a opatrnost, ale už se objevují první „hráči“. Příklad s podvodníkem byl výmluvnou ilustrací. Bagatelizace, přehlížení možných rizik, typický manažerský přístup v tom špatném slova smyslu. Jenže můžete jim to mít za zlé?
Typický obchodní manažer řeší horizont svého plánu, za to je placen a na tomto krátkodobém úspěchu je motivován. Můžete mu mít za zlé, že snadno najde důvody, proč potenciální riziko bagatelizovat, a proč se mu vyplatí věřit, že to „praskne“ až v dalším období?
Příčinou nejsou lidské kvality manažerů, ale často nesmyslné obchodní plány, které se opět začínají objevovat. Rok 2009 plánovaný na vrcholu vlastní finanční krize je pryč, přiložme pod kotel! Na stagnujícím nebo dočasně klesajícím trhu (dosaďte si téměř libovolný finanční produkt) přicházejí od akcionářů požadavky na nesmyslný růst à la 2007. Můžete pak seriózně manažerům vyčítat, že raději přimhouří oko, když jsou pod tlakem nereálných plánů? Často v situaci, kdy navíc zahraniční centrála prochází zásadní restrukturalizací či prodejem a vlastně nikdo neví, co a jak bude za pár měsíců. Finanční krizi ustály české pobočky bank a pojišťoven velmi dobře. Ekonomické zpomalení a relativně čerstvou nervozitu kolem eura zatím také. Přehlíženým a těžko vyčíslitelným rizikem je import „blbé nálady“, respektive nereálných očekávání z více zasažených centrál, které se neprojevují přímo v bilancích institucí, ale spíše v nuceně rizikovém chování manažerů. Problémy eurozóny tento tlak ještě posílí.

Petr Stuchlík
Předseda představenstva Fincentrum, a. s.
Předseda představenstva AFIZ ČR

Příště:
Radek Špicar
ředitel vnějších vztahů Škoda Auto
poradce Svazu průmyslu a dopravy ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít