Finanční krize jako omluva

18. února 2009, 13:35 - Michael Orey
18. února 2009, 13:35

Firmy se snaží odstupovat od dohod...

Celý podtitul: Firmy se snaží odstupovat od dohod. Kolaps je podle nich tak vážný, že by měl rušit právní závazky

Má hospodářská krize blíže k zemětřesení nebo k válečnému stavu? S odkazem na vyšší moc, starou právní doktrínu, mohou firmy argumentovat, že by je přírodní katastrofy a další pohromy měly omlouvat za neplnění podmínek nějaké dohody. Rostoucí počet společností teď v soudních sporech tvrdí, že podobným způsobem je nechala ve štychu ekonomická krize.
V podání adresovaném 3. února Delawarskému ekvitnímu soudu napsala společnost Dow Chemical, že „kaskádovitá řada tržních nezdarů historických rozměrů“ ospravedlňuje její snahu o odstoupení od dohody týkající se akvizice firmy Rohm & Haas z července 2008. Firma Rohm v lednu žalovala chemického obra, aby se urychlilo provedení obchodu za 15,4 miliardy dolarů, a na 9. března je naplánováno soudní řízení. Společnost Dow Chemical, jež v prosinci přišla o kuvajtské finance na tento obchod, píše v jednom prohlášení, že „ekonomická realita z konce prosince a začátku roku 2009 je daleko horší než v červenci 2008“. Firma Rohm však pevně věří, že „Dow má na financování obchodu prostředky“.
Společnost Dow Chemical čeká podle všeho namáhavý boj. Soudci odmítli téměř každou snahu o revizi nebo rušení obchodů po otřesech cen ropy počátkem 70. let a asijském hospodářském kolapsu v roce 1997. Robert E. Scott, odborník na obchodní transakce na právnické fakultě Kolumbijské univerzity, prohlašuje, že soudy mají tendenci odmítat projednávání případů spjatých s ekonomickou vyšší mocí, protože „nechtějí, aby strany příliš snadno odstupovaly od dohod“. Scott si nemyslí, že současný ekonomický pokles povede k odlišným výsledkům. Právníci přesto očekávají, že více podniků bude uvádět finanční kolaps jako omluvu, aby se vyhnuly povinnostem. Luc A. Despins, konkurzní advokát v newyorské firmě Paul, Hastings, Janofsky & Walker, říká, že už zažil, jak několik společností využívá tohoto argumentu při vyjednávání s věřiteli. Obchodní kontrakty často obsahují klauzule o vyšší moci, které mohou společnosti dovolit, aby oddálila nebo zrušila to, k čemu se zavázala. Typicky se uvádějí takové události jako požáry, záplavy, nepokoje, stávky a terorismus. Dohoda o stavební půjčce mezi Donaldem Trumpem a společností Deutsche Bank rovněž obsahuje neobvykle široké slovní spojení o „jakékoli další události nebo okolnosti, která není rozumně zvládnutelná“ ze strany dlužníka. Trump teď u newyorského státního soudu tvrdí, že této definici vyhovuje „katastrofální ekonomika“. Ta by měla Deutsche Bank znemožnit, aby inkasovala 40 milionů dolarů z půjčky, za niž se Trump osobně zaručil při výstavbě hotelu a obytného věžového domu v Chicagu. „Hodně lidí začíná říkat, že jsme v depresi,“ prohlašuje Trump, „ale je mnohem lepší, když je to formulováno v kontraktu.“ Deutsche Bank se k nadcházejícímu soudnímu řízení odmítla vyjádřit.

Inspirace u Greenspana Dokonce i bez klauzule o vyšší moci je možné argumentovat, že by se obchod měl upravit kvůli dramatickým změnám prostředí. Energetické družstvo Hoosier Energy tvrdí u federálního soudu v Indianě, že „jedna z nejhorších finančních krizí v našich dějinách“ ho opravňuje k tomu, aby se mohlo delší dobu vyhýbat platbě 120 milionů dolarů požadované firmou John Hancock. Pokud se tento argument uzná, uvedla firma Hancock v krátkém shrnutí, „mohl by se v zemi postižené ekonomickými potížemi vyhýbat placení svých dluhů každý“. Avšak v rozhodnutí z 25. listopadu soudce amerického okresního soudu David F. Hamilton upozornil, že „úvěrová krize, do níž se ekonomiky světa dostaly v posledních měsících, nemá obdoby“. Rozhodl, že firma Hancock má dočasně přestat usilovat o platbu. Proti tomuto rozhodnutí v současnosti probíhá odvolací řízení. Společnosti, jež mají zájem o spojování přírodních katastrof s finančními krizemi, mohou hledat inspiraci u Alana Greenspana. Bývalý předseda Fedu sdělil v říjnu Kongresu, že země zažívá „úvěrovou tsunami“. Trump i Hoosier Energy tento slovní obrat použili ve svých soudních podáních.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít