Financial Times: Skandál v Silicon Valley

22. listopadu 2012, 12:18 - red
22. listopadu 2012, 12:18

Málokterá akvizice v posledních letech vyvolala tak odmítavé reakce jako nákup britské softwarové firmy Autonomy společností Hewlett-Packard za 11 miliard dolarů. Nejenže akcie amerického technologického obra po oznámení akvizice prudce spadly, ale naštvaní investoři donutili k odchodu i šéfa HP Léa Apothekera.

Nyní, zhruba o rok později, se ukazuje, jak oprávněné byly tyto obavy trhu. Společnost HP odepsala 80 procent z kupní ceny. Vzniká podezření, že velká část tohoto odpisu má kořeny v „účetních nepřesnostech, chybných výkladech a neschopnosti odhalit chyby“, jichž se firma Autonomy dopustila ve svém účetnictví.

Zodpovědnost za selhání odhalená ve velmi laxní práci při due-diligence ještě nebyla zcela vyjasněna. Bývalý šéf Autonomy Mike Lynch popírá, že by cokoli udělal špatně. Ale propast mezi nákupní a skutečnou cenou je příliš široká na to, aby bylo možné hodit vinu jen na Apothekerovu naivitu nebo následné selhání manažerů v HP. Obvinění jsou vážná. Ukazují, pokud se prokážou, na selhání v procesech i ve vedení.

Die Welt: Obamova záloha

Náklonnost, kterou Amerika projevuje pomalu se otevírající Barmě, v sobě má něco uspěchaného. Jsou to dva roky, co v Barmě začalo trochu tát. Demokratické reformy jsou stále labilní a armáda je může kdykoli vzít zpět.

Multietnický stát balancuje na hraně zničujícího národnostního konfliktu, jehož řešení není v dohledu. A není vůbec jasné, zda pramálo vzdělaní obyvatelé státu dokážou případné miliardy zahraničních investic nějak strávit.

Obamova návštěva byla také, stejně jako jeho Nobelova cena za mír v roce 2009, jakousi zálohou na budoucí politiku, o níž nikdo neví, bude-li kdy skutečně prováděna. Obamova návštěva byla hodně riskantní sázkou, pro niž ovšem lze najít i dobré důvody. Washington se musí pokusit vymanit Barmu z úzkých vazeb na Peking, které se utvářely v dlouhých letech izolace.

SME: Smůla

Kdyby firma U. S. Steel naložila fabriku do kontejneru a poslala by si ji do Pittsburghu, mohli bychom debatovat o tom, zda neodchází proto, že jí skončily nějaké úlevy. Jelikož podnik tu ale samozřejmě zůstane, lze jej pouze prodat za cenu, která bude odrážet i to, že mnoho úlev a pobídek už vypršelo.

Samotný konec daňových prázdnin tedy důvodem k odchodu není. U. S. Steel odchází, protože se tu necítí bezpečně. Jeho východní dodavatelé surovin jej mohou kdykoli začít vydírat a firma by neměla moc možností, jak je přitlačit ke zdi.

A zároveň v bruselských debatách o ekologických nákladech bude názor Američanů na rozdíl od jejich domácí půdy prakticky bezcenný. Tady mohou jen vyčkávat, jak to dopadne. Za nic z toho Robert Fico nemůže. Buďme proto chápaví, jestliže soptí a plácá cosi o Dzurindově vině. Kdo by také chtěl být v kůži premiéra, jemuž zůstane nálepka, že za jeho vlády odešel U. S. Steel.


Čtěte také:

Hewlett-Packard přišel o devět miliard dolarů

Barack Obama přiletěl do Barmy, setkal se s prezidentem

Košické ocelárny změní vlastníka


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít