Finance

28. května 2008, 17:27 - Jessica Silver-Greenbergová
28. května 2008, 17:27

editace Adrienne Carter

Maloobchod
Dárek, který neumožní obdarování Ještě jste nevyužili dárkový poukaz z prázdnin? Pokud prodejní řetězec zbankrotoval, mohlo by být na utrácení pozdě. Zatímco dárkové karty vydané bankami, společnostmi poskytujícími kreditky nebo jinými finančními institucemi jsou obvykle chráněny federálními zákony, ty, které prodávají maloobchodníci, nemají žádnou takovou garanci. Když obchod krachne - což je v nynějším ekonomickém prostředí čím dál pravděpodobnější možnost -, jeho věřitelé mohou usilovat o hotovost za tyto dárkové karty.
Firma Linens'n Things, která zbankrotovala 2. května, požádala soud o možnost pokračovat v nakládání s dárkovými poukázkami a dalšími věrnostními programy pro zákazníky. Soudce souhlasil s ochranou 42 milionů USD pocházejících z dárkových poukázek. „Jsme rádi, že naše současná restrukturalizace nepřeruší náš program,“ uvedl v prohlášení David Coder, prezident tohoto řetězce se zbožím pro domácnosti, který sídlí v Cliftonu ve státě New Jersey. Zákazníci Sharper Image takové štěstí neměli. Když speciální obchod v únoru zbankrotoval, stanovila společnost nové restrikce pro své dárkové poukázky. Nakupující musejí utratit jejich hodnotu během jedné návštěvy. A celkový nákup musí mít objem nejméně dvojnásobku dolarové hodnoty poukázky. Společnost neodpovídá na telefonáty žádající o komentář.
Aaron Pressman

Pouze pro dospělé
Hedgový fond s hvězdičkou Nejžhavější nový hedgový fond by mohl být také nejpeprnější. AdultVest s majetkem 7,9 miliardy dolarů je jednou ze čtyř firem, které se ucházejí u Alternative Investment News´ o výroční cenu pro začínající hedgové fondy. Investuje pouze do zábavního průmyslu pro dospělé. Nejnověji nakoupil iPorn.com, internetovou stránku, která umožňuje uživatelům importovat filmové klipy do mobilních telefonů, počítačů nebo MP3 přehrávačů. AdultVest také spolkla akcie firmy VCG Holdings, která provozuje pánské kluby po celé zemi. „Je to trh, který Wall Street dosud nepostihl,“ říká Francis Koenig, výkonný šéf AdultVest, „na planetě je šest miliard lidí a většina z nich se účastní zábavy pro dospělé.“ Jessica Silver-Greenbergová

Metalická mánie
Všechno, co se třpytí, nemusí být skvělá investice Panika na trhu je svým způsobem motivací investorů k honu za zlatem. A vlna nových produktů, včetně fondů obchodovaných na burze, vzájemných fondů a specializovaných on-line obchodních stránek, usnadnila v posledních letech malým investorům přidat se k trendu. Vezmou-li se v úvahu vzájemné vlivy těchto událostí, máme tu rostoucí cenu kovu z 662 USD na 905 USD za unci za posledních dvanáct měsíců. Jde o nárůst o 37 procent ve srovnání s poklesem akciového indexu Standard and Poor's 500 o šest procent. Zlato stouplo za posledních pět let přibližně o 150 procent.
Avšak zatímco se zlato třpytí právě nyní, poslední zprávy z Wharton School na Pennsylvánské univerzitě varují, že dlouhodobě svůj lesk ztratí. To může být pravda především tehdy, když bude mít mnoho investorů tendenci přidat se v nesprávný okamžik, totiž na vrcholu. Při započítání inflace hodnota zlata od roku 1980 ve skutečnosti poklesla. Tehdy dosáhla maxima 850 USD. Během stejného období stoupal index S&P 500 o více než dvanáct procent za rok. „Zlato je komodita a stoupá spolu s inflací,“ říká Jeremy Siegel, profesor financí na Whartonu, „ale když nakupujete v období vysokého vzedmutí, je to strašná investice.“ Ben Levisohn

Graf:

ZLATÁ HOREČKA

DOLARY
1000
800
600 CENA ZLATA
400
0
29.12. 2008 19.5.2008

Pramen: Bloomberg Financial Markets

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít