Film: Válečný kůň

05. března 2012, 09:43 - Vláďa Barák
05. března 2012, 09:43

Je to taková Lassie s kopýtky, která na svých koňských bedrech nese ještě větší tíhu osudu než její psí kolegyně. Navíc vše je hollywoodsky nasvětleno tak, že první světová válka a utrpení lidí vypadá jako procházka růžovým sadem v režii Stevena Spielberga.

Foto: Falcon

Úvod příběhu zavede diváka na malou chudou farmu, která patří Tedovi (Peter Mullan) a Rosie (Emily Watsonová) Narracottovým. Jejich syn Albert (Jeremy Irvine) se chodí dívat na sousední farmu, na které vyrůstá jedno hříbě do koňské krásy. Shodou okolností jeho věčně alkoholem opojený otec dospělého oře zakoupí a přivede tím rodinu na pokraj krachu. Albert pojmenuje koně Joy a snaží se ho zotročit do role pokorného valacha, který by mohl být farmě k užitku. Přes všechny peripetie nakonec putuje kůň stejně na trh, kde začíná jeho cesta do válkou sužovaného světa.

Dvouapůl hodinový snímek nabízí velké množství lepších i slabších herců, kteří jsou divákovi povědomí z různých snímků. Bohužel jediný herecký výkon, který se mě jako diváka dotkl, je ten herečky Emily Watsonové, která má na svém filmovém kontě oprávněnou nominaci na Oscara za snímek Prolomit vlny Larse von Triera. V roli chápající matky a zároveň ducha přítomné manželky je suverénní a (maminkovsky) dobrosrdečná.

Kůň s největším komparzem ve filmové historii je zmítán nepředvídatelností války. Ne že by byla nouze o zvraty v ději, nicméně dokonale nasvětlené scény ubírají svoji lacinou krásou na drsnosti a krutosti samotné války. Výpravná koňská odysea je tak udusána kopyty němého hrdiny, stejně jako myšlenkové pochody hlavního hrdiny i ostatních postav. Silnou stránkou je hudba, kterou složil John Williams. Nicméně i soundtrack skomírá hlavně ve svém středu a doplácí na rozložitost děje. Teprve závěr odhaluje posluchači Williamsovu genialitu a jeho hudební mistrovství.

Celkový dojem? Spíš průměr. Knižní předloha, jejímž autorem je Michael Morpurgo, byla pro mě o dost působivější. Režisér Spielberg v posledních letech sází na jistou a divácky úspěšnou půdu televizních seriálů a filmů. Možnostem riskovat na inovátorských projektech, jako byla nedoceněná sci-fi A.I. či technologicky průlomový Jurský park, se vyhýbá. A to je škoda.

Hodnocení Vládi Baráka: 50 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít