Film: The Social Network

15. listopadu 2010, 09:56 - Barák Vláďa
15. listopadu 2010, 09:56

Kdo by řekl, že film o Facebooku by mohl někoho zajímat? Kdo by taky řekl, že někoho vůbec bude někdy zajímat Facebook? A hle, pouhý nápad se proměnil v hodnotu více než bilion dolarů. Ke všemu za ten nápad může žena!

Foto: Falcon

V produkci Kevina Spaceyho (Americká Krása) a v režii Davida Finchera (Sedm) uvidíte film, který se dotýká téměř každého z nás. Neznám totiž osobu, která by mohla říct, že neví zhola nic o sociální síti Facebook. Denně tu lidé tráví svůj volný a někdy i pracovní čas, hrají hry, chatují s přáteli, sdílejí fotky a videa a nacházejí nové „přátele“ po celém světě. Geniální myšlenka ale měla poměrně krkolomný zrod, stála nejen dost peněz, ale i jedno velké přátelství.

Koncem roku 2003 si zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) ani nedokázal přestavit, kam až ho dovedou jedny kopačky. Ze msty zahltí síť na škole fotospamem. Marka navíc, tak jako ostatní studenty Harvardu, dost trápí fakt, že se koleje a společnost stále dělí na různé „exkluzivní“ skupiny lidí, kam se běžní smrtelníci nedostanou, a když ano, nejdříve musejí podstoupit prapodivné rituály. A tak vymyslí sociální síť, která by neomezovala nikoho a v ničem.

Jenže všechny malé ryby končí ve větších sítích. I Mark kvůli touze po expanzi do celého světa dělá zvláštní kroky a okolo něj se objevují „noví přátelé“ nalepení na jeho úspěch. A protože je zaslepený svou vizí, ztrácí to, co mu sociální síť nenabídne – opravdové přátele, se kterými může mluvit z očí do očí.The Social Network je film, který mapuje vývoj celosvětové společnosti a její krok do éry virtuální doby.

Otázkou zůstává, co zbude z původní Zuckerbergovy myšlenky sdílet své pocity s přáteli a bývalými spolužáky, které nemá na blízku, ale třeba na druhém konci světa? Facebook se nás pokouší zdržet online co nejdéle také přes různé hry, testy, virtuální alkohol a odpoutat naši pozornost od života venku. Čím dál víc přesouvá naše osobnosti z reality do světa jedniček a nul. Je Facebook něco jako časovaná sociální atomovka, která v budoucnu vyhladí reálné citové vazby, nebo je jen další módní vlnou? Mrzí mě, že se film nezabývá důsledky celé vize, ale jen mapuje vznik jedné geniální myšlenky.

Celkové hodnocení: 70 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes…
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Technologie
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít