Film: Nákaza

24. října 2011, 14:12 - Profit, TZ
24. října 2011, 14:12

Když se tvůrce rozhodne uvést do kin film pod takovým názvem, vlastně by ho mělo těšit, když část diváků bude po jeho projekci otrávená. Jestli to byl tvůrčí záměr i v tomto případě, je všechno v pořádku. Spíš než zajímavý příběh je tohle totiž dokument, který divákovi servíruje až příliš mnoho faktů, spekulací a roztříštěných lidských emocí.

Foto: Warner Bros

Samotný děj začíná na letišti, které je ostatně pro rozšíření nového druhu viru ideální. První postiženou osobou je Beth Emhoff (Gwyneth Paltrow), díky níž se infekce nezadržitelně šíří do celého světa. I její manžel Mitch (Matt Damon) tak během několika dní ztratí část své rodiny a v příběhu se stává spíš zrcadlem společnosti, na jejímž fyzickém, ale i morálním rozkladu se nákaza nevratně podepisuje.

Doktorka Erin Marsová (Kate Winslet) a její nadřízený doktor Ellis Cheever (Laurence Fishburne) začnou se svými početnými týmy pátrat po původu viru, učiní kroky pro jeho izolaci a hledají lék. Do boje proti vládním postupům se pouští aktivista a blogger Alan Krumwiede (Jude Law), jenž za epidemií vidí spiknutí farmaceutických firem a vlád.

Aby však divák pochopil odkrývané konspirační teorie, musí strávit kvanta faktů, spekulací a neprůhledných machinací. Film se díky tomu zbytečně tříští do mikropříběhů jednotlivých aktérů. Osudy předestřené na tak malém časovém prostoru ale nedávají publiku šanci se s nimi ztotožnit. Tomu nepomáhá ani hudba, jež postrádá silnější motiv a místo toho si pod jednotlivými záběry jen tak přede. Soundtrack k Nákaze přitom složil Cliff Martinez, jinak autor hudby třeba ke snímkům Driver či Solaris.

Režisér Steven Soderbergh (trilogie Dannyho parťáci) chtěl ve svém novém filmu o celosvětové epidemii poukázat na vratkost morálního kreditu jednotlivců, společností a vlád v mezních situacích, kterým lidstvo v dohledné době možná bude čelit, nebo dokonce už čelí. Výsledek je ale rozpačitý a Nákaza je spíše zbytečně předraženým dokumentem s hollywoodským obsazením než příběhem, který by mohl vyvolat vlnu emocí a splnit účel varovně zdviženého prstu.

 

Hodnocení Vládi Baráka: 60 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít