Film: Harry Potter a Relikvie smrti – část 2

18. července 2011, 14:48 - Vláďa Barák
18. července 2011, 14:48

Závěr ságy doplácí na předchozí škrty ve scénářích, a musí tak mnohem víc vysvětlovat přes recyklované záběry. K tomu se snažili tvůrci vtěsnat do děje pořádnou porci dobrodružství, smrt, humor i dojemnou nostalgii. Na jedno zhlédnutí je to bohužel příliš velké sousto.

Foto: Warner Bros

Poslední Potter přinesl všechno, co si čtenáři i filmový fanoušci přáli. Tedy vrcholný konec příběhu o mladém kouzelníkovi, který je duší propojen s oživeným pánem zla – Voldemortem.

Nicméně se také snaží odpovědět na všechny doposud vyslovené, ale nezodpovězené otázky, což ději, i přes český dabing, průběžně láme vaz. Pro osvěžení divákovi paměti tak často dochází na již použité záběry, které odkazují k ději předchozích dílů. Poslední část proto doplácí na vynechané detaily v předchozích snímcích a musí představovat třeba i nové postavy, jež mají napomoci k řešení celého příběhu. Tím pádem se také zúžil prostor na známé i oblíbené tváře z celé série, jež se na plátně mihnou, aby pronesly rychlý fórek, byly zahlédnuty v boji nebo jako ležící mrtvoly.

Potterovské kouzlo naštěstí ze snímku zcela nevyprchalo a přežilo překvapivě i naslibované 3D, které se nesnaží za každou cenu vyniknout na úkor filmu. Poskytuje snímku hlavně hloubku v obraze. Kamera má větší nadhled a už se nesnaží vrhat za každou cenu s herci přímo do děje, jako tomu bylo v předchozí části. Soustředí se zejména na co největší šířku pompézních a triky napěchovaných záběrů. Krutý je ale střih, který diváka přenáší bleskově z místa na místo. Stejně tak chvátá i hudba, jež drží s dějem těsný krok, a na poklidnější pasáže tak dojde spíše jen v úvodu a v závěru snímku. Soundtrack od Alexandra Desplata, jež napsal hudbu i k předchozí části, čítá neuvěřitelných 27 skladeb.

Víc než dvouhodinový děj zavede návštěvníky kina zejména do Bradavic, které ještě stále mají zákoutí, jež neviděli. Znovu se ale podívají například do Tajemné komnaty. Pozorným očím neujdou spousty předmětů z celé série, jež hrají na strunu nostalgie. Osmého Harryho Pottera si tak běžný divák i fanoušek užije nejspíš až na druhý pokus, kdy již bude znát komplikované detaily a může si užívat bohatou podívanou.

A ještě dobrá zpráva na závěr: J. K. Rowlingová nejspíš opravdu napíše potterovský prequel, a tak se ve škole čar a kouzel za pár let ocitneme nejspíš znovu.

Hodnocení Vládi Baráka: 70 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít