Fico opiluje tygrovi pazoury

04. prosince 2006, 00:00 - JURAJ KARPIŠ
04. prosince 2006, 00:00

POHLED EKONOMANedávno oslavila vláda Roberta Fica prvních sto dní svého působení. Vzhledem k levicovému směřování dominantní vládní strany Smer-SD nikdo neočekával kroky, které by zlehčily život podnikatelům. Nadstandardní předvolební spolupráce strany Smer-SD s odbory nevěstila pro pracovní trh nic dobrého.

POHLED EKONOMA

Nedávno oslavila vláda Roberta Fica prvních sto dní svého působení. Vzhledem k levicovému směřování dominantní vládní strany Smer-SD nikdo neočekával kroky, které by zlehčily život podnikatelům.

Nadstandardní předvolební spolupráce strany Smer-SD s odbory nevěstila pro pracovní trh nic dobrého. Za oficiální podporu strany ve volbách dostali odboráři přislíbenu silnou pozici při vyjednávání o pracovněprávních zákonech. Tento vliv se materializoval v radikálním zvýšení minimální mzdy o deset procent. Takovýto růst nákladů zaměstnavatelům určitě nepomůže vyřešit největší slovenský problém - velký počet dlouhodobě nezaměstnaných nízko kvalifikovaných občanů.

Premiér Fico již také avizoval, že nezůstane jenom při zvyšování minimální mzdy. Připravují se již změny v zákoníku práce, které mají posílit postavení zaměstnance, zvýšit jeho ochranu před propuštěním či omezit maximální pracovní dobu. Vládou již prošel zákon, který má opětovně legislativně upravit tripartitní rozhovory. Jejich formální podoba byla zrušena v listopadu 2004, nový zákon tak odborům vrací jejich oficiální funkci při tvorbě legislativy.

EURO DRŽÍ FICA NA UZDĚ

Mírně pozitivní zprávou pro slovenské ekonomy a zahraniční investory bylo premiérem vyslovené odhodlání pokračovat v plnění podmínek pro vstup Slovenska do eurozóny v roce 2009. Potvrzením tohoto předsevzetí byl vládou schválený návrh státního rozpočtu, který obsahuje deficit veřejných financí ve výši 2,94 procenta z hrubého domácího produktu. Rozpočet tak plní tříprocentní Maastrichtské kritérium. Přestože vláda prezentuje rozpočet jako svůj úspěch ve spojování sociální politiky s rozumnou správou veřejných financí, nízký deficit není výsledkem škrtů ve výdajích (výdaje vlády oproti minulému roku vzrostou rychleji než inflace).

Přijatelného deficitu se naopak podařilo dosáhnout razantním nafouknutím příjmů, předpokládá se jejich nárůst o 13 procent oproti roku 2006. Dynamicky rostoucí ekonomika (podle údajů ze statistického úřadu vzrostlo HDP ve třetím čtvrtletí o neuvěřitelných 9,8 procenta), kterou vláda zdědila po svých předchůdcích, tak umožňuje Ficovi provádět sociálnědemokratické zázraky.

SPASÍ NÁS ŠIKOVNÝ ÚŘEDNÍK?

Vláda již také částečně odhalila svoje plány do budoucna. Začátkem roku 2007 se chystají změny v zákoně o dani z příjmu. Progresivita zdanění fyzických osob se má zvýšit poklesem nezdanitelného minima vyšší střední vrstvě. Změny se chystají i v oblasti důchodů. Řešení deficitu, který se objevil vytvořením druhého kapitálového pilíře, má být prezentováno na jaře příštího roku.

Asi k nejvýznamnějším změnám v minulém období provedených reforem dochází ve zdravotnictví. Vláda zrušila poplatky u lékaře a snížila poplatek za recept. Nový ministr veřejně vyslovuje nedůvěru k soukromému kapitálu, který podle jeho slov do zdravotnictví nepatří. Řešení chronických problémů slovenského zdravotnictví naopak vidí v šikovných státních úřednících a státním plánování.

Poslední návrhy na povinné pojištění všech pojištěnců, za které hradí zdravotní pojištění stát (děti, důchodci, nezaměstnaní) a státních zaměstnanců ve státních pojišťovnách, fakticky představují opětovné zestátnění trhu zdravotního pojištění. Přitom právě soukromé zdravotní pojištění mělo být v původní filozofii reformy zdravotnictví hlavní hybnou silou na zvýšení efektivity v odvětví.

Z dosavadního působení vlády Roberta Fica a z existujících návrhů nové legislativy vyplývá zhoršování podmínek pro podnikání na Slovensku. Vládu charakterizuje nedůvěra ve fungování tržních mechanismů. Přesto však nelze očekávat, že změna v přístupu k hospodářské politice bude mít okamžitý vliv na dynamicky rostoucí slovenskou ekonomiku. Zhoršování podnikatelského prostředí a zintenzivňování regulací však podkopává budoucí konkurenceschopnost země a tím i základy dlouhodobého ekonomického růstu. Slovenskému tygrovi tak nová vláda postupně opiluje pazoury.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 1…
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít