Fed zřejmě bude muset jít s úroky ještě dolů

06. května 2008, 18:52 - Peter Coy
06. května 2008, 18:52

Navzdory nepřetržité řadě kvartálů...

Celý podtitul: Navzdory nepřetržité řadě kvartálů pozitivního, byť nepatrného růstu zůstává americká ekonomika vratká

Po hašení požárů ve finančním sektoru v posledních devíti měsících by předseda Federálního rezervního systému (Fed) Ben Bernanke nesmírně rád ohlásil vítězství a uklidil požární hadice. Bolestně si uvědomuje, že zaplavení americké ekonomiky penězi, jež mají zamezit finančnímu zhroucení a vážné ekonomické recesi, zvyšuje riziko, že se dá do pohybu zcela jiný problém: pádivá inflace. Naneštěstí pro Bernanka a ostatní tvůrce měnové politiky z Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) pravděpodobně nebude snížení sazeb, jež ohlásili 30. dubna – o čtvrt bodu na dvě procenta –, stačit. Zkušený americký ekonom Paul Ashworth ze společnosti Capital Economics se sídlem v Londýně předpovídá, že Fed bude do konce léta nucen snížit hlavní úrokovou sazbu na jedno procento. Americká ekonomika dál naléhavě potřebuje pomoc a finanční systém, ačkoli už není v plamenech, jak se zdálo před dvěma měsíci, pořád ještě doutná. Zároveň inflace je kromě potravin a energie spíše teoretickou než reálnou hrozbou. Jádrové ceny se mezi prvním čtvrtletím 2007 a prvním čtvrtletím 2008 zvedly jen o dvě procenta, takže se držely vlastní oblíbené míry inflace Fedu (cenového indexu osobních spotřebních výdajů vyjma potravin a energie). Nechuť Fedu provést další krácení sazeb se jasně projevila v prohlášení, jež vydal při snížení 30. dubna. Centrální banka zjevně naznačovala, že rizika ekonomické ochablosti a inflace považuje za rovnocenná. Prezidenti federálních rezervních bank v Dallasu a Filadelfii se jakémukoli krácení vzepřeli.
Americká ekonomika je ale ve skutečnosti slabší, než je zřejmé z 0,6 procenta ročního tempa růstu hrubého domácího produktu, který byl oznámen před rozhodnutím Fedu. Velká část růstu pocházela z hromadění zásob – zboží, jež nebylo prodáno, ale šlo do skladu. Finální prodej domácím zákazníkům, který nezahrnuje zboží zařazované do zásob, ve skutečnosti poklesl o 0,4 procenta. Byl to první takový úbytek od roku 1991. Je dost dobře možné, že i přes pozitivní zprávu o HDP jsou Spojené státy americké v recesi. Růst v prvním kvartálu byl mohl být upraven směrem dolů s tím, jak budou přicházet další údaje. I kdyby se zprávy o HDP nezhoršily, arbitři obchodního cyklu z Národního úřadu pro ekonomický výzkum by mohli současnou šlamastyku zpětně prohlásit za recesi na základě ochablosti v příjmech, průmyslové výrobě a zaměstnanosti. Dobrou zprávou je samozřejmě to, že dramatické kroky Fedu v posledních měsících, například pomoc s financováním prodeje hroutící se investiční banky Bear Stearns za zlomek tržní ceny, zřejmě přesvědčily investory, že už neexistuje žádné velké riziko zhroucení globálního finančního systému. Oživilo se vydávání korporátních dluhopisů a od začátku března se akciový index Standard & Poor’s 500 zvedl o deset procent. Je rovněž pravda, že mnoho sektorů ekonomiky si vede dobře. Tím, že podporuje vývoz, dává slabý dolar vzpruhu farmářům, těžařům a výrobcům. Firmy Procter & Gamble a General Motors ohlásily 30. dubna výrazné příjmy v zámoří. Ani zdravotnictví si nevede špatně.

OPRÁVNĚNÉ OBAVY Avšak jiné sektory jsou zoufale slabé, zvláště finanční služby a bydlení. V prvním čtvrtletí poklesla bytová výstavba na roční bázi o 26,7 procenta, což je nejhorší ukazatel za 27 let. Počet prázdných rodinných domů a kondominií vzrostl v prvním čtvrtletí téměř na rekordní počet 2,3 milionu. Spotřebitelé ztratili důvěru, což postihuje maloobchodníky. A navzdory úsilí Bernanka a spol. je ve finančním systému pořád ještě hodně napětí. Banky si za půjčky navzájem účtují velké přirážky k oficiálním úrokům, což se odráží ve zvýšené londýnské mezibankovní nabízené sazbě (LIBOR). Jedním z důvodů je to, že hromadí hotovost, aby se zabezpečily proti dalším úvěrovým ztrátám, nebo jsou nuceny vracet aktiva zpátky do svých bilancí, uvádí Amitabh Arora, šéf pro globální strategii v oblasti sazeb u investiční banky Lehman Brothers. Obava z dalších ztrát je oprávněná. George Feiger, vrchní ředitel firmy Contango Capital Advisors, předpovídá, že se ztráty brzy rozšíří ze sféry hypoték na bydlení dál do oblasti komerčních hypotečních úvěrů a potom do slabších částí korporátního sektoru. Například na společnosti, které prodělaly na skupování kontrolních balíků akcií. A Feiger upozorňuje, že banky, jež prodělávají, budou nuceny omezit nové úvěrování. Proto bude Fed asi muset provést další krácení. Tím, že redukuje základní úrokovou sazbu, může snížit náklady bank, aby se zvětšila jejich zisková marže z úvěrování. Zadržené zisky jim poskytnou kapitálový základ, který potřebují k tomu, aby půjčovaly víc, což oživí ekonomický růst. Takzvané jestřáby inflace znepokojuje. Podle nich snížení sazeb způsobí, že inflace zapustí hluboké kořeny. Avšak pomalý růst míry jádrové inflace v posledním roce ukazuje, že stoupající ceny potravin a energie se do zbytku ekonomiky ještě přelijí. V případě energie je pro to očividný důvod. Výdaje za benzin stlačují ekonomiku tím, že vytahují peníze spotřebitelům z peněženek a posílají je do ciziny. Totéž platí o dovážených potravinách. Dalším důvodem, proč inflace zůstává pod kontrolou, je ten, že v rozporu se zdáním Fed nepumpoval zásoby peněz do ekonomiky kvůli tomu, aby bojoval s její ochablostí. Nové způsoby půjček pro komerční a investiční banky kompenzoval tím, že zároveň z bankovního systému odčerpával peníze. Základní peněžní zásoba, známá jako M1, vzrostla za poslední rok k 30. březnu jen o 0,2 procenta. A dokonce ani při dvou procentech není úroková sazba příliš stimulující, protože není nižší než meziroční míra jádrová inflace. Fed utišil paniku, která na finančních trzích převládala ještě nedávno. Přesto musí dál opatrovat ekonomiku, kterou tíží obrovský objem špatných dluhů. To bude patrně vyžadovat období levnějších úvěrů. Požární hadice by se ještě neměly uklízet.

GRAF:
NEOBVYKLÝ POKLES Na znamení slabé poptávky v USA poklesl finální prodej domácím zákazníkům v prvním čtvrtletí poprvé od roku 1991. Tento ukazatel zahrnuje všechno, co kupují spotřebitelé, podniky i vláda včetně vývozu. Nezahrnuje zboží zařazované do zásob.

PROCENTA
ROČNÍ TEMPO RŮSTU FINÁLNÍHO PRODEJE DOMÁCÍM ZÁKAZNÍKŮM
2,5
2,0
1,5
1,0
0,5
0
1Q ’07 2Q 3Q 4Q 1Q ’08
- 0,5

Pramen: ministerstvo obchodu USA

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít