Famózní levačka, mastodont podřimuje

20. listopadu 2009, 17:30 - Petr Bušta
20. listopadu 2009, 17:30

EURO light

Fotbal miluje klišé. Klidně by se dalo napsat: Famózní levačka útočníka Henryho poslala Francouze na mistrovství světa.
Jelikož však jde o končetinu horní, dalo by se očekávat, že reakce budou méně frázovité. Jaký omyl! Citujme tři příznačná prohlášení z minulého týdne.
„Jsem přesvědčený, že kdyby to byl někdo z našich, zachovali bychom se stejně,“ řekl irský reprezentant St. Ledger, který se svými spoluhráči a fanoušky na Henryho podvod doplatil. A útočník Doyle: „Bylo to od Henryho instinktivní. Popravdě, neobviňuji ho.“ Sám Thierry Henry přiznal: „Upřímně řečeno, byla to ruka. Ale já nejsem rozhodčí. Já jsem to zahrál a on to dovolil. To je otázka pro něj.“
Kolikrát jsme to všechno už slyšeli? Například poté, co argentinský útočník Diego Armando Maradona „vstřelil“ rukou branku do anglické sítě na světovém šampionátu v roce 1986. Stará pitomá klišé: Je to věc rozhodčího. Je to instinktivní. Ve vypjatých situacích jde čest stranou. Vysokoškolsky vzdělaní fotbaloví experti neváhají tvrdit, že rozhodčí je podle pravidel kopané součástí hry a v jistém smyslu je v pořádku, pokoušejí-li se ho hráči oklamat. Fotbal je hra, dokonce i proti rozhodčímu. Blufovat povoleno. Ergo: přirozeným instinktem fotbalisty je mimo jiné klamat rozhodčího a vyhrát za každou cenu. Fotbal miluje klišé a je amorální. Globální kulturní fenomén, jímž se kopaná oprávněně stala, přirozeně obsahuje právě tu míru mravnosti, která je dobovým standardem. V posledních letech se však zdá, že zaspala světová federace FIFA. Zjevně sílící touha diváků po spravedlivější kopané se nevejde do zkostnatělých pravidel hry a fotbalový mastodont ne a ne pohnout zadnicí. Někdy to vypadá, že pánové vynaloží více energie na hledání důvodů, proč ve fotbale nemohou sudí rozhodovat s pomocí videozáznamů, jako je tomu v hokeji, než aby uvedli „svou“ hru v soulad s veřejným zájmem.
K tomu by je snad mohli přimět jen sponzoři, jejichž citlivost k požadavkům trhu je bezesporu na vyšším vývojovém stupni. Je s podivem, že právě teď netlučou pěstí do stolu. Ale to už je taky klišé. Možná by na FIFA mohli použít raději končetinu dolní.

(popisek)
Paříž, 18. listopadu 2009, 103. minuta barážového zápasu mezi Francií a Irskem o postup na MS v Jihoafrické republice. Francouzský útočník Thierry Henry zastavuje rukou míč, který míří do zámezí, vzápětí přihraje spoluhráči Gallasovi, a ten vsítí rozhodující branku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít