Factoring má oproti klasickému úvěrování řadu výhod

09. září 2002, 00:00 - Pavel Strašák, D. S. Factoring, s. r. o.
09. září 2002, 00:00

Úrok při postupování pohledávek se platí jen z opravdu poskytnutých finančních prostředků Banky narozdíl od faktoringových společností požadují přiliš mnoho informací. Moderní doba si žádá využívání moderních finančních produktů.

Úrok při postupování pohledávek se platí jen z opravdu poskytnutých finančních prostředků

Banky narozdíl od faktoringových společností požadují přiliš mnoho informací.

Moderní doba si žádá využívání moderních finančních produktů. V posledních letech se tak i u českých firem stále častěji setkáváme s využíváním factoringu místo klasického bankovního úvěru. Dodavatelé postupují factoringovým firmám pohledávky do splatnosti, a inkasují tak prostředky ihned, bez ohledu na platební podmínky sjednané s odběrateli.

Na co zrovna factoring?

Není tomu tak dávno, kdy menší a střední čeští podnikatelé a podniky bezúspěšně sepisovali stostránkové žádosti o bankovní úvěr. Koncem devadesátých let naše banky vyměnily politiku úvěrového rozhazování za úzkostlivé a nekonečné projednávání žádostí. Právě díky výraznému útlumu bankovního financování koncem devadesátých let došlo k expanzi dříve využívaného exportního factoringu do tuzemských obchodních operací. Firmy tak prostřednictvím tuzemského factoringu mohly uvolnit kapitál vázaný doposud v pohledávkách a využít jej pro účely další expanze, zrychlení oběhu zboží či k poskytnutí delších splatností svým strategickým odběratelům. Factoringové firmy mile překvapily klienty jednoduchostí celého procesu žádosti o službu. Zatímco banka hloubkově zkoumá dlouhodobé finanční ukazatele potenciálního úvěrového dlužníka, faktora zajímá především kvalita aktuálního obchodního vztahu a platební morálka odběratelů. Factoring přitom klientovi umožní prakticky otevřené financování spolu s rostoucím obchodním obratem nebo v návaznosti na sezonní výkyvy. Na rozdíl od financování v bance je ručení dodavatele v převážné míře omezeno na samotné pohledávky a faktor v tomto poměrně jednoduchém obchodu nemá důvod požadovat například ručení nemovitostmi.

Jak factoring funguje?

Na úspěšné projednání žádosti o factoring navazuje uzavření rámcové smlouvy o postupování pohledávek mezi dodavatelem a faktorem. Dodavatel od této chvíle pravidelně předává faktorovi vystavené faktury za schválenými odběrateli a obratem inkasuje zálohu přibližně ve výši tří čtvrtin jejich hodnoty. Doplatek do nominální hodnoty pohledávek snížené o odměnu faktora obdrží dodavatel po úhradě příslušné faktury od odběratele. Factoring, to však není jen záloha na postoupené pohledávky. Pro factoringovou společnost je to také řada dalších úkonů v oblasti správy pohledávek. Kromě samotného prověření kvality zálohované pohledávky je to především permanentní odsouhlasování salda s odběrateli, telefonické a písemné upomínkování nezaplacených faktur a případné další inkasní činnosti. Samozřejmostí přitom je, že všechny informace o platbách či o složení pohledávek jsou dostupné dodavateli.

Kolik mne to bude stát?

Hlavním nákladem factoringové spolupráce je stejně jako u bankovního úvěru úrok. Ten se vypočítává za dobu od poskytnutí zálohy do zaplacení z hodnoty zálohy poskytnuté faktorem pomocí sjednané roční úrokové sazby. Žadatelé o factoring se často dotazují na motivaci faktora k co nejrychlejšímu inkasu pohledávek. Ano, záloha se úročí až do zaplacení pohledávky, nikoliv jen do splatnosti. Ale právě podle schopnosti starat se kvalitně o pohledávky a inkasovat je poznáte vašeho správného partnera mezi factoringovými společnostmi! Kromě úroku jako dodavatel ještě zaplatíte fixní factoringový poplatek podle objemu postoupených pohledávek a v případě, že budete mít zájem o garantovaný odkup pohledávek i částku odpovídající pojistce pro případ insolvence či platební nevůle vašeho odběratele. Po započtení všech nákladů by služba neměla stát více než zajištění obdobného úvěrového rámce v bance. Celkové náklady factoringu se podle parametrů obchodního případu pohybují v rozmezí mezi jedním a dvěma procenty z postupovaných pohledávek. Řada dodavatelů mi již v osobním rozhovoru potvrdila, že pokud by sami disponovali hotovostí, ušetřili by při nákupu surovin od vlastních dodavatelů nejméně pět procent z ceny.

Factoring znovu aktuální!

Česká republika je podle průzkumů spotřebitelského chování v zemích střední Evropy absolutním vítězem v podílu nákupů uskutečněných prostřednictvím obchodních řetězců. Nákupy převážně prostřednictvím hypermarketů, supermarketů a diskontů v roce 2001 realizovalo 75 % spotřebitelů. V dodávkách tomuto sektoru se tak skrývá pravděpodobně největší šance na růst obratu českých výrobců a obchodníků. Stačí už „jen“ mít k dispozici ten správný výrobek žádaný konečným spotřebitelem, dokázat přesvědčit nákupčí řetězců o správné ceně a stabilitě vaší firmy jako dodavatele a disponovat dostatečným finančním zázemím pro poskytnutí odložené splatnosti a všechny druhy akčních slev a řetězcových poplatků. Doufám, že vás ta trocha ironie hned neodradila od podobného druhu podnikání! Finanční zázemí totiž můžete získat právě u vašeho factoringového partnera. To vše, jak jsem již dříve uvedl, prakticky bez dlouhodobé finanční historie, přehnaných záruk a za slušnou cenu. A nejedná se přitom o žádné malé částky: například při ročním obratu ve výši 100 milionů a splatnosti 45 dní vaše pohledávky přesahují 12 milionů. Situace se u nás dokonce dostala již tak daleko, že některé řetězce samy provedly analýzu factoringového trhu a s výhledem na větší stabilitu svých dodavatelů a delší splatnosti službu factoringu dodavatelům samy doporučují.

Na co si dát pozor při výběru faktora?

Seriózní factoringová firma dává přednost dlouhodobému obchodnímu vztahu s dodavatelem před náhodným nákupem pohledávek za cenu sníženou o smluvní odměnu. Takže prvním úkolem, který vás čeká, je rozlišit partnera ve správě pohledávek před splatností od spekulanta či partnera pro odkup vašich méně bonitních pohledávek. Většina standardně fungujících factoringových firem poskytuje své služby na bázi všeobecných obchodních podmínek a rámcové smlouvy o factoringu. Přestože konkurence na factoringovém trhu již funguje, v obchodních podmínkách jednotlivých společností se najde ještě celá řada odlišností. Mnoho rozdílů nenajdeme v úrokových sazbách, poplatcích či procentní výši poskytované zálohy. Stojí však za to přezkoumat, jestli si faktor klade nějaké specifické podmínky ohledně minimální výše jednotlivých akceptovaných faktur, jestli pro dodavatele dokáže vyřešit i problematiku dobropisů či jak postupuje při nezaplacení faktury v termínu? Málokterý faktor vám s ohledem na konkurenci otevřeně sdělí referenční obchodní partnery, ale hodně napoví jeho informační otevřenost o vlastních službách, finanční situaci a obchodních výsledcích.

Některé z výhod factoringu

* zjednodušený proces žádosti nevyžadující řadu příloh a údajů z historie podnikání

* na rozdíl od úvěru není vyžadováno složité zajištění nemovitostmi či movitými věcmi

* flexibilita při čerpání factoringového limitu - roste s obratem a kopíruje sezonní výkyvy

* výrazná redukce administrativy a komunikace s odběratelem

* využití factoringu nezvyšuje bilanční zadluženost dodavatele a nezhoršuje tak jeho bonitu

* úrok se platí pouze ze skutečně poskytnutých finančních prostředků

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít