Exředitel Home Creditu hodlá prorazit s chytrými čidly v Rusku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Exředitel Home Creditu hodlá prorazit s chytrými čidly v Rusku

,
Exředitel Home Creditu hodlá prorazit s chytrými čidly v Rusku

Na tenhle typ byznysu není ani tak potřeba mít dobrý nos, jako dobré čidlo. Řeč je o startupu Senzoor, který postavil bývalý vysoce postavený manažer skupiny PPF Petra Kellnera Pavel Plachký. Někdejší generální ředitel Home Creditu plánuje evropskou expanzi s projektem čidel pro chytrou domácnost, protože ho zaujal fenomen internetu věcí.

Myšlenka, na níž projekt v praxi funguje, je vlastně jednoduchá. Krabička Senzoor se umístí na zvolené místo a své majitele dokáže varovat před vodou nebo pohybem. Typově pošle přes centrum Senzooru zprávu o zaplavujícím se sklepu, otevření zadních vrátek v domě, garáži a podobně.

Princip nefunguje na bázi internetového připojení, ale nízkoenergetické bezdrátové rádiové sítě LPWAN, nejmodernější technologii ze segmentu internetu věcí. Její výhodou je, že má vysokou prostupnost stavbami a konstrukcemi. Čidlo samotné ale není jádrem byznysu, tím jsou služby a podpora, které k němu firma poskytuje. Míří také k tomu, aby senzory zapojily do své strategie pojišťoven při zohledňování škodních událostí.

Pavel Plachký měl v Home Creditu mimo jiné na starosti aktivity firmy v Rusku a Rusko je právě jednou ze zemí, kam chce se svým startupem, do nějž už natekly nižší desítky milionů, expandovat.

„Jedná se o novou technologickou oblast, která ještě není rozvinutá a my můžeme být jedni z prvních, kteří se na zahraničních trzích budou etablovat. Samostatnou kapitolou je Rusko, země s obrovským potenciálem. Nahrává tomu i fakt, že přední ruští mobilní operátoři začali v tomto roce LPWAN sítě pomalu zavádět,“ řekl týdeníku Euro. Vedle Ruska se chce firma uchytit také v Německu, Nizozemí, Itálii, Španělsku a v dalších zemích.

První zkušenosti v zahraničí chce firma získat v druhé polovině příštího roku. „Vzhledem k tomu, že se jedná o novou technologickou oblast, která se teprve začíná rozvíjet, tak není kam spěchat,“ říká Pavel Plachký. Internet věcí má podle něj před sebou netušenou budoucnost. „Jsme přesvědčeni, že stojíme na počátku něčeho velkého, něčeho, co dříve či později vstoupí do každodenního života lidí i firem. Naším hlavním cílem je, že se toho staneme trvalou součástí,“ dodal.

Jak utopit milion: startupy umírají rychleji, než se rodí

Čtěte dále:

Pražská firma Tomst uspěla v Asii s „hlídačem hlídačů“ i s odolnými měřidly

Smart Cities i chytrá energetika. České firmy chtějí prorazit s inovativními technologiemi

Svět zavádí síť 5G, francouzský manažer nabízí 0G. Prý ušetří peníze i energii

Ohodnoťte tento článek
Diskuze