Expres do Brna - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Expres do Brna

, Jan Štětka,
Expres do Brna
Zdroj: Euro.cz

Klaus vzal Špidlovi Rychetského

PRAHA (haš) – Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský se zřejmě stane ústavním soudcem. Prezident Václav Klaus jej minulou středu (21. května) navrhl na tento post, stejně jako advokáta Aleše Pejchala a současného ústavního soudce Vojena Güttlera. Souhlas s nimi musí ještě vyslovit Senát, podobně jako se starší nominací Miloslava Výborného, který nahradí letos v únoru odstoupivšího Zdeňka Kesslera, a dalšího současného ústavního soudce Pavla Holländera.
V půli července vyprší desetiletý mandát osmi soudcům. Vzhledem k tomu, že Senát má na vyjádření 60 dnů, je možné, že po 15. červenci bude po určitou dobu brněnský Ústavní soud v šestičlenné sestavě nefunkční. V souvislosti se zbývajícími volnými posty ústavních soudců se hovoří například o advokátce Kláře Veselé-Samkové, vysokoškolských učitelích Janu Filipovi a Karlu Klímovi a o šéfovi Senátu Petru Pithartovi.
Premiér Vladimír Špidla teď hledá nástupce za Rychetského ve vládě. Hospodářské noviny napsaly, že nabídl vedení resortu spravedlnosti ministryni školství Petře Buzkové a místopředsedkyni sněmovny Jitce Kupčové. Zatímco Buzková odmítla, Kupčová zatím váhá. „Nevylučujeme kvůli nesmírné náročnosti souběhu obou postů možnost, že by mě nahradili dva lidé,“ připustil Rychetský v Právu personální rozdělení řízení Legislativní rady a ministerstva.