Vítěz brexitu. Do Nizozemska přesídlilo 140 firem, přišel i režisér Ridley Scott - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vítěz brexitu. Do Nizozemska přesídlilo 140 firem, přišel i režisér Ridley Scott

Vítěz brexitu. Do Nizozemska přesídlilo 140 firem, přišel i režisér Ridley Scott
Zdroj: Shutterstock.com

V souboji o to, kdo přiláká nejvíce společností utíkajících z Velké Británie kvůli brexitu, patří Nizozemsko k vítězům. Jen během minulého roku dokázalo přilákat 78 těchto firem. A od referenda v červnu 2016, kdy si Britové odchod z Evropské unie odhlasovali, do Nizozemska svá sídla přemístilo už celkem 140 společností. Jde jak o evropské centrály amerických a asijských firem, tak i o některé britské společnosti, jež si chtějí zachovat sídlo na území Evropské unie.

A vrchol „firemní imigrační vlny“ se možná teprve blíží. Nizozemská agentura pro zahraniční investice NFIA oznámila, že jedná s až 425 společnostmi, jež kvůli brexitu zvažují odchod z Velké Británie. Některé se rozhodnou letos.

„2020 pro ně bude důležitým rokem. Mnohé se odvine od konkrétních podmínek ekonomického partnerství mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií,“ uvedl šéf agentury NFIA Jeroen Nijland. „Vidíme, že mnoho společností čeká na dopad nových dohod, než rozhodnutí udělají. Jiné ovšem nečekají. Zvolily si raději jistotu a bezpečnost evropského trhu, kterou jim Nizozemsko nabídlo,“ říká Jeroen Nijland.

Investují filmaři i ratingová agentura

Podle odhadů by měly nově příchozí podniky investovat jen během následujících tří let v Nizozemsku na 375 milionů eur a vytvořit zhruba 4200 pracovních míst. Mezi společnostmi jsou významná jména. Za celoevropský hub si loni Nizozemsko zvolila například společnost Discovery, která provozuje vzdělávací a zábavní televizní kanály. „Už mnoho let jsme měli v Nizozemsku významnou pobočku. Je to dynamický trh a jsem ráda, že prohlubujeme náš vztah otevřením evropské centrály pro placené televizní kanály,“ uvedla Kasia Kieli, prezidentka společnosti pro Evropu, Střední východ a Afriku.

Nizozemská agentura pro zahraniční investice NFIA oznámila, že jedná s až 425 společnostmi, jež kvůli brexitu zvažují odchod z Velké Británie.

I další velké jméno souvisí se showbyznysem. V Amsterdamu otevřel své nové studio slavný britský filmový režisér Ridley Scott a jeho společnost The Ridley Scott Creative Group. Ve stejném městě zprovoznila svou novou centrálu pro evropský trh také respektovaná nadnárodní ratingová společnost AM Best.

„Do Amsterdamu nás přivedly různé důvody. Je to dobře etablované finanční centrum, má velkou zásobu talentovaných lidí a dobré dopravní spojení do klíčových evropských lokací, kde jsou naši klienti,“ uvedl Nick Charteris-Black, výkonný ředitel společnosti. K velkým „úlovkům“ patří také příchod japonského farmaceutického giganta, společnosti Shionogi.

PDF verze březnového čísla magazínu Export a podnikání ke stažení