Vietnam vydá seznam preferenčních tarifů. Obchodní spolupráce s EU se prohloubí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vietnam vydá seznam preferenčních tarifů. Obchodní spolupráce s EU se prohloubí

Ivan Nikl, CzechTrade,
Vietnam vydá seznam preferenčních tarifů. Obchodní spolupráce s EU se prohloubí
Zdroj: CC0 via Pixabay

Vietnamská vláda je připravena vydat oficiální soupis preferenčních exportních cel a speciálních preferenčních importních cel v rámci Dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA).

Dne 13. února 2020 vietnamské ministerstvo financí sdělilo, že vládě sestaví a předá návrh soupisu preferenčních tarifů. V momentě, kdy dohoda vstoupí v platnost, odstraní Vietnam 48,5 % dovozních celních položek, což činí 64,5 % dovozu z EU. Za 10 let by tyto hodnoty měly činit zhruba 99 % a 99,8 %. Co se týče zbylých tarifů, jejich vyřazení potrvá déle jak 10 let. Vietnam případně uzavře preferenční dohodu s EU kvůli celním kvótám Světové obchodní organizace (World Trade Organisation, zkráceně WTO), ke kterým je zavázán.


Mezitím Vietnam přislíbil odstranit cla na vývoz do EU na základě 15letého plánu. Výjimkou jsou produkty, jako je surová ropa nebo uhlí.


Dne 12. 2. 2020 Evropský parlament ratifikoval EVFTA se 401 hlasy v její prospěch a 192 hlasy proti, 40 poslanců se zdrželo hlasování. V ten samý den se také schválila Dohoda o ochraně investic mezi EU a Vietnamem. Obě smlouvy byly oficiálně podepsány v Hanoji 30. 6. 2019. Evropský parlament následně vydá prohlášení ohledně dokončení ratifikace EVFTA, na jehož základě provede Evropská rada závěrečné řízení.


Vietnamští zástupci taktéž dokončují procedury, aby mohli EVFTA předat k zasedání Národního shromáždění ještě v květnu tohoto roku. V případě, že parlament dohodu přijme v květnu a dojde k její kompletaci v červnu, tak vejde v účinnost už v červenci tohoto roku.

V současné době agentura CzechTrade plánuje užší spolupráci s Evropskou hospodářskou komorou ve Vietnamu a chystá prezentaci na VCCI (Vietnamská obchodní komora) ohledně prohloubení spolupráce a nových možnostech pro obě strany.

Poptávka pro vyhledávání výrobců a dodavatelů ve Vietnamu se ze strany českých podnikatelů sice stále zvyšuje, bohužel má ale celá situace vztahující se ke koronaviru nepředvídatelný vývoj a komplikuje plánování do budoucna, protože Vietnam různá bezpečnostní opatření schvaluje velmi rychle. Například rušení veletrhů, dočasný zákaz vstupu osobám, jež byli v Číně, s výjimkou oficiálních a diplomatických návštěv, dále pak cestovatelé z Itálie, Jižní Koreje a Číny budou po vstupu 14 dní v karanténě. V rámci možností by agentura CzechTrade HCMC ráda zorganizovala podnikatelskou misi zaměřenou pro dodavatele a výrobce zařízení na výrobu lékařského materiálu.

Autor je vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě

Ohodnoťte tento článek
Diskuze