Problém jménem řasy. Češi vyčistí fasádu záhřebské katedrály - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Problém jménem řasy. Češi vyčistí fasádu záhřebské katedrály

Michal Bareš, Pragotherm, servis fasád,

Společnost Pragotherm, servis fasád spolu se sesterskou výzkumnou organizací Smart Coatings byla přizvána k účasti na údržbě jedné z nejdůležitějších chorvatských památek Katedrály nanebevzetí panny Marie v Záhřebu. Tento památkový objekt čelí nejen přírodním živlům, jako je například zemětřesení, které ho letos v březnu velmi poškodilo, ale také masivním zařasováním fasád.

Úkolem české firmy zde bylo prezentovat funkci fotoaktivního nátěrového systému za účelem čištění povrchu fasády od řas a plísní. Další funkcí tohoto systému je ochrana přírodního kamene před působením kyselých dešťů, kvůli kterým dochází ke sprašování a degradaci travertinu, ze kterého je tato vzácná památka postavena.

Díky spolupráci s ředitelem kanceláře agentury CzechTrade v Záhřebu panem Alenem Novosadem a s chorvatským institutem IGH byl Pragotherm doporučen jako odborník na problematiku řas a plísní na fasádách k řešení problémů, se kterými se při údržbě katedrály město Záhřeb potýká. Se „Sdružením pro obnovu záhřebské katedrály“ firma podepsala memorandum o porozumění, kde se obě strany dohodli na spolupráci při údržbě fasád katedrály.

Základy katedrály byly postaveny již v 11. století a od roku 1990 se katedrála neustále rekonstruuje. Účast českých firem na rekonstrukci se dá považovat za velký úspěch v oblasti prosazování využití fotokatalýzy a nanotechnologií v Evropě, vzhledem k tomu, že katedrála je největší záhřebská kulturně-historická památka. Věže katedrály jsou zároveň nejvyšší stavbou v Chorvatsku.

Problém jménem řasy. Češi vyčistí fasádu záhřebské katedrály
3.7 (73.33%) 3 hlasování
Diskuze