Potřebujeme víc než jen vývoz mědi, ví po pandemii Chile - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Potřebujeme víc než jen vývoz mědi, ví po pandemii Chile

, Jiří Jílek,
Potřebujeme víc než jen vývoz mědi, ví po pandemii Chile
Zdroj: Shutterstock

Na dosud nejvyspělejší jihoamerický trh dopadl koronavirus drtivě. Země hlásí velmi vysoké počty nakažených a ekonomika trpí. Podnikatelé proto volají po její diverzifikaci a nových investicích, aby hospodářství přestalo být příliš jednostranně závislé na těžbě a exportu mědi.

Chilskou ekonomiku už loni v říjnu silně ovlivnila krize spojená se společenskými nepokoji. Největší propad zaznamenala země ale až letos s vyhlášením „stavu katastrofy“ kvůli šíření nového typu koronaviru. Už od druhé poloviny dubna se snažila zavedená opatření uvolňovat z obav o ekonomickou udržitelnost situace, ale unáhlené kroky se vládě vymstily. Celkový počet nemocných přesáhl hranici 400 tisíc osob, zemřelo více než 11 tisíc lidí a Chile se dostalo do čela světových tabulek v počtu nemocných.

Tato krize zanechala mnoho Chilanů bez příjmu a dlouhodobé pozastavení četných ekonomických činností, zejména pak stavebnictví a obchodu, si vybírá daň na nejchudších obyvatelích. Více než 13 procent obcí se ocitlo ve stavu extrémní chudoby a již 10 tisíc rodin (asi 40 tisíc lidí) musí čelit této situaci. Hladomor se může snadno proměnit v další pandemii.

Světový potravinový program odhaduje, že počet lidí, které bude sužovat hlad, se může po celém světě do konce roku zdvojnásobit, pokud nebudou přijata nezbytná opatření. V Chile je číslo ještě vyšší – původní předpoklad, že se 8,5 procenta obyvatel ocitne do konce letošního roku pod hranicí chudoby, se navýšil na přibližných 15 procent. Přitom celkové číslo nakonec bude záviset na délce karanténních opatření znemožňujících ekonomické aktivity v zemi.

Lidé vybrali důchodové fondy

Chilská vláda se rozhodla pro přímé dodávky potravin nejchudším rodinám. Mělo jim být rozděleno zhruba 2,5 milionu potravinových balíčků. Navíc byl občanům umožněn přístup k sociálním fondům (AFP), z jejichž rezerv měly být v budoucnu vypláceny prostředky do důchodového systému. Každý občan, který do systému přispíval, si nyní může vybrat až desetinu svých rezerv. Z 11 milionů spořitelů se tak rozhodlo více než osm milionů. Tento krok však může mít do budoucna velmi negativní dopady na ekonomické zatížení státu.

V zemi samozřejmě také došlo k nevídanému nárůstu nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných stoupl o 42,9 procenta na 997 tisíc, zatímco počet zaměstnaných klesl o 20 procent na 8,14 milionu. Podle současných údajů stále dochází k nárůstu nezaměstnanosti a na začátku srpna míra nezaměstnanosti stoupla na současných 13,7 procenta.

Propadá turismus i investice

Export z Chile byl významně ochromen ještě před výskytem nemoci covid-19, poněvadž Čína představuje pro Chile hlavního obchodního partnera. Vývoz do této destinace už v únoru poklesl až o 10,5 procenta. Chile tomuto asijskému partnerovi prodává téměř polovinu svého vývozu mědi, na němž je ekonomika země silně závislá. Cena mědi od poloviny ledna do začátku března poklesla o 10 procent. Objem vývozu byl naštěstí opět navýšen v červnu a dopady nejsou tak drastické, jak se očekávalo.

Druhý vážný problém pro ekonomiku představuje pokles poptávky po turistických službách. Odhaduje se, že pokud se zákaz cestování prodlouží až do října, příjmy z turismu se letos sníží minimálně o 45 procent.

Zřejmě největší zjevný problém vyplývá z šířící se averze zahraničních investorů k riziku a zhoršujícím se finančním podmínkám v zemi. Část účinků je už delší dobu patrná na prudkém poklesu akciového trhu Chile.

Autor je ředitelem zahraniční kanceláře CzechTrade v Santiagu de Chile

PDF verze zářijového čísla magazínu Český export a podnikání ke stažení

Ohodnoťte tento článek
Diskuze