Nejmocnější muž Nigérie zemřel na koronavirus. Abba Kyari byl reformátorem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejmocnější muž Nigérie zemřel na koronavirus. Abba Kyari byl reformátorem

, Štěpán Beneš,
Nejmocnější muž Nigérie zemřel na koronavirus. Abba Kyari byl reformátorem
Zdroj: Profimedia.cz

Abba Kyari, šéf kabinetu prezidenta a v podstatě nejmocnější muž Nigérie, v půli května podlehl nemoci covid-19. Teprve jeho případ zvedl větší zájem státních orgánů o prevenci nákazy. Země přišla o muže, který se pokoušel reformovat ekonomiku a snížit korupci.

Všeobecně byl považován za reálného vládce země. Začátkem března byl šéf prezidentova kabinetu Abba Kyari v Německu na návštěvě v sídle společnosti Siemens. Jeho následné onemocnění koronavirem a pravděpodobnost nákazy dalších VIP osob zásadním způsobem změnila do té doby až mírně letargickou atmosféru v Nigérii. Všichni vlivní lidé se začali testovat a mnoho osob skončilo v karanténě. Prezident Muhammadu Buhari byl testován negativně, guvernér státu Bauchi pozitivně.

K 8. červnu evidovala tato nejlidnatější země Afriky přes dvanáct tisíc nakažených. Obětí jsou oficiálně dosud jen asi čtyři stovky, což je vzhledem k počtu obyvatel velmi malé číslo. Stále je ale velmi nízký počet testovaných. Nejvíce zasažené je velkoměsto Lagos.

Přínos hygienických opatření v Lagosu snižuje to, že řadoví Nigerijci jsou v době pandemie velmi nedisciplinovaní

Osvěta nefunguje

Právě v Lagosu a v hlavním městě Abuja byla zavedena nejvýraznější restriktivní opatření. Firmy pracují zhruba na 70 procent. Vláda zvažuje pomalé uvolňování, ale zatím bez jasných obrysů. Letiště v zemi jsou uzavřena do 21. června. Nadále dochází k nedodržování bezpečné vzdálenosti a nošení roušek. Vláda proto zvýšila postihy za porušování restrikcí. Dodržování platných nařízení je ovšem stále velmi vágní a ani kontrolní systém nefunguje. Zvyšování osvěty se míjí účinkem.

Rizikem jsou tábory utečenců

Přístav v Lagosu je stále otevřený a funguje běžný pohyb zboží. Přetrvává poptávka po zdravotnickém vybavení, zemědělské chemii a vybavení do oboru zpracování ropy a plynu. Rozbíhá se projekt rafinerie o celkové hodnotě 200 milionů dolarů. Nadále zůstává zvýšená poptávka po zemědělské chemii. Vláda zatím nezakázala dovoz zboží a potravin ze zahraničí. Nigerijská měna hodně oslabila oproti dolaru a dochází ke značnému zdražování.

Neustávají ataky organizace Boko Haram, kvůli níž bylo vysídleno v Nigérii postupně více než 2,5 milionu lidí. Statisíce jich stále žijí v uprchlických táborech na severu země i ve slumech na jihu, kde i v obvyklých podmínkách nemají lidé dostatek prostoru a základních hygienických potřeb. V kombinaci s „v místě obvyklými chorobami“, jako je cholera, tuberkulóza nebo malárie, představují tyto tábory živnou půdu pro nezvladatelné šíření koronaviru. Do budoucna se dá očekávat obnovení karantény z důvodu nekontrolovatelného šíření nákazy.

Soukromé společnosti v zemi se začínají otevírat a snaží se pomalu oživit své obchodní aktivity. Objevují se již i první poptávky po dovozovém zboží (potraviny, zemědělská chemie a léčiva). Začíná být velký hlad po testech na covid-19. I když jsou v Nigérii čínské testy, mnohdy nepracují spolehlivě a proto jim lidé nevěří. Tato situace nahrává i českým exportérům, jelikož místní obchodníci se odklánějí od zboží čínského původu.

Autor je ředitelem zahraniční kanceláře CzechTrade Lagos

PDF verze červnového čísla magazínu Český export a podnikání ke stažení

Ohodnoťte tento článek
Diskuze