Nejaktivnější obchodníci. Nizozemci jsou králi evropského vývozu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejaktivnější obchodníci. Nizozemci jsou králi evropského vývozu

, Tereza Valášková ,
Nejaktivnější obchodníci. Nizozemci jsou králi evropského vývozu
Zdroj: Shutterstock.com

Obchod mezi Českem a Nizozemskem kvete. Český vývoz do země tulipánů vzrostl jen za posledních šest let o plných 75 procent.

Nizozemsko se umisťuje v první desítce nejvýznamnějších obchodních partnerů Česko. Z pohledu celkového objemu vzájemné obchodní výměny bylo v loňském roce na 8. místě. Z hlediska objemu exportu představuje Nizozemsko sedmý nejvýznamnější cíl pro české firmy.

Vloni dosáhl obrat vzájemného obchodu dosud nejvyšších hodnot, téměř 292 miliard korun. Z toho export byl skoro 174 miliard. To znamená přebytek téměř 56 miliard ve prospěch České republiky. Za posledních šest let export do Nizozemska rapidně narostl o 75 procent.

Nejaktivnější obchodníci

Nizozemci jsou rodilí obchodníci a historicky v této kategorii zaujímají světové příčky. Po Německu a Francii mají třetí největší podíl na světovém exportu ze zemí EU. Při zohlednění počtu obyvatel by dokonce zaujali prvenství. Obchodu a ekonomice země napomáhá přítomnost největšího přístavu v Evropě Rotterdamu, kudy proudí významná část zboží z Evropy a naopak.

Ekonomiku táhne spotřeba

Jistou komplikaci do budoucna představuje odchod Spojeného království z Evropské unie. Jde o třetího nejdůležitějšího obchodního partnera Nizozemska. Na druhou stranu už do Nizozemska z Velké Británie přesídlila kvůli brexitu více než stovka společností. Země je atraktivní například v oblastech, jako jsou finančnictví, IT, zdravotnictví, média a reklama.

Nizozemsko je nejvýznamnější destinací pro české investice. Jejich kumulovaný objem přesahuje 205 miliard, což je 30 procent všech investic do zahraničí.

Pokud jde o aktuální ekonomický vývoj, meziroční hospodářský růst v Nizozemsku je za loňský rok odhadován na 1,7 procenta. V poslední době dominují výdaje domácností, naopak dynamika vývozu se snižuje. Zvýšení doposavad nízké sazby DPH a daní za energie byly hlavními faktory, které se loni promítly do vyšší míry inflace. Ta se má letos vrátit pod 1,5 procenta.

Opatření, která Nizozemsko přijímá na snížení emisí dusíku, zatěžují průmysl a mají dopad na ekonomiku země. Aktivní fiskální politika by měla tlumit zpomalení hospodářského růstu a investic v letošním roce. Největší nizozemská banka ING předpovídá růst letošního HDP okolo 1,5 procenta.

660 miliard investic

Mimořádný význam Nizozemska pro české hospodářství tkví v přílivu přímých zahraničních investic do Česka. V roce 2012 Nizozemsko „předběhlo“ i svého tradičního rivala Německo a získalo prvenství mezi přímými zahraničními investory. Podle údajů České národní banky dosáhly nizozemské investice ke konci roku 2017 pětinového podílu na celkovém stavu přímých zahraničních investic v Česku s kumulovanou hodnotou ve výši téměř 660 miliard korun.

Nizozemsko je zároveň nejvýznamnější destinací pro české investice. Jejich kumulovaný objem přesahuje 205 miliard, což je 30 procent všech českých investic do zahraničí. Nutno ale podotknout, že statistika v rámci toků a objemu investic nerozlišuje české či zahraniční společnosti sídlící v Nizozemsku a naopak.

Autorka pracuje v Odboru zahraničně ekonomických politik I Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

PDF verze březnového čísla magazínu Export a podnikání ke stažení

Nejaktivnější obchodníci. Nizozemci jsou králi evropského vývozu
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze