Expanzi do světa plánují čtyři z pěti českých startupů. Pomoci může stát - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Expanzi do světa plánují čtyři z pěti českých startupů. Pomoci může stát

Sabina Šrámková, Jana Kohoutová,
Expanzi do světa plánují čtyři z pěti českých startupů. Pomoci může stát
Zdroj: Profimedia.cz

Průzkum, který zmapoval českou startupovou scénu, ukázal jasný trend: české začínající firmy chtějí růst i do zahraničí. Stát jim k tomu nabízí různé podpůrné programy.

S postupující globalizací roste přirozeně počet startupů, které uvažují o zahraniční expanzi. Pomáhá tomu stále větší míra digitalizace, automatizace a provázanosti jednotlivých ekonomik. Pouhých 22 procent českých startupů o takové expanzi prozatím neuvažuje. Vyplývá to z odpovědí 150 startupistů, kteří přispěli ke vzniku komplexní studie Startup Report 2019/2020.

Obdobný trend vykazují i statistiky agentury CzechInvest, která se podpoře startupů věnuje od roku 2011. „Přes 70 procent startupů, které jsme v rámci našich programů podpořili, s námi zároveň vycestovalo do zahraničí,“ říká ředitelka Divize startupů a inovativních MSP CzechInvestu Markéta Přenosilová.

Roste číslo expandujících startupů – mimo Českou republiku jich podniká 30 procent. V minulosti jich působily mimo region střední Evropy řádově pouze jednotky procent. „Globální ambice jsme letos v návaznosti na diskusi odborníků zařadili mezi jeden z pěti znaků definujících startup. Tento rys startup částečně vymezuje od malého či středního podnikání. Přesto je expanze jedním z klíčových témat, které české startupy doposud vnímají jako svou velkou slabinu,“ přibližuje výkonná koordinátorka Keiretsu Forum Tereza Zyklová.

Podle Startup Reportu směřují začínající firmy nejvíce do Evropy, dále pak do Severní Ameriky nebo Asie. CzechInvest nejvíce mladých inovativních firem vyslal do Silicon Valley, New Yorku, Londýna a Lisabonu.

Posiluje brněnská a ostravská scéna

V posledních dvou letech se také zvýšil poměr startupů, kteří sídlí mimo Prahu. Výrazně posílilo Brno a Ostrava a rozvoj startupového ekosystému je znát i v dalších městech. Důvodem je mimo jiné i přibývající počet inovačních regionálních center a programů na podporu lokálních startupů.

„V případě, že startupy uvažují o expanzi, kladou si často otázky typu jakou strategii zvolit, aby byla úspěšná, na kterých trzích začít, kdy je ten správný čas expandovat, jak najít správné partnery a jak oslovit zákazníky,“ říká Přenosilová. Právě v těchto otázkách radí prostřednictvím svých mentorů agentura CzechInvest.

Studie o českých startupech
Startup Report Keiretsu Fora je komplexní studie, která reflektuje aktuální stav českého startupového ekosystému z pohledu mentorů, akcelerátorů, zástupců korporací, investorů i samotných startupistů nebo veřejnosti. Sběr dat probíhal na přelomu loňského a letošního roku formou online dotazníků.

Report zkoumá například profil startupistů, popisuje životní cyklus firem, analyzuje jejich problémy a možnosti financování. Vedle Keiretsu Fora se na jeho vzniku podíleli i další aktéři české startupové scény, mezi než se řadí také agentura CzechInvest.

S programy CzechAccelerator, CzechMatch a CzechDemo vysílá do zahraničí v průměru pět startupů měsíčně, a to do destinací, jako je například Londýn, New York, San Francisco nebo Singapur. Touto cestou podpořila od roku 2016 už více než stovku startupů, řada z nich služeb CzechInvestu využila opakovaně. Celkový počet účastí ve všech programech tak šplhá až ke dvěma stovkám.

„Z naší zkušenosti uspěje ten, kdo má nejen mezinárodně konkurenceschopný produkt a dobré sales dovednosti, ale také zkušený tým schopný zvládnout nové výzvy. Musí být zároveň vytrvalý, přijímat konstruktivní kritiku a nenechat se hned odradit,“ dodává Přenosilová.

Přes Singapur dál do Asie

Do zahraničí se s CzechInvestem podíval například startup Retailys. Ten nabízí online platformu, která pomáhá podnikatelům prodávat na globálních tržištích po celém světě. Startup se zúčastnil tříměsíčního programu CzechAccelerator v Singapuru a s programem CzechMatch se sem vrátil.

V rámci programu CzechDemo zamířil také na veletrh Slush Tokyo. Etabloval se v Asii natolik, že se mu v Singapuru podařilo otevřít zahraniční pobočku. „V současnosti jsme schopni pomoci evropským firmám při jejich expanzi do jihovýchodní Asie, ale také asijským firmám s prodejem zboží v Evropě. Díky pobočce v Singapuru vidíme, že je pro nás snazší pronikat i do dalších zemí regionu, na což se nyní zaměřujeme,“ vysvětluje zakladatel společnosti Retailys Petr Heller.

Autorky pracují v agentuře CzechInvest

PDF verze letního dvojčísla magazínu Český export a podnikání ke stažení

Ohodnoťte tento článek
Diskuze