Emirátská vesmírná sonda Naděje startovala z Japonska, řídí ji z Dubaje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Emirátská vesmírná sonda Naděje startovala z Japonska, řídí ji z Dubaje

Emirátská vesmírná sonda Naděje startovala z Japonska, řídí ji z Dubaje
Zdroj: UAE Space Agency

Na svém zatím nejambicióznějším kosmickém projektu spolupracují Spojené arabské emiráty s technologicky nejvyspělejšími zeměmi. Sondu Naděje sestavili s Američany, do vesmíru startovala ze základny v Japonsku.

Nápad, že Spojené arabské emiráty vyšlou sondu k Marsu, začalo vedení země zvažovat v roce 2014. V té době to ledaskdo považoval za příliš smělý, až bláznivý plán. O šest let později je sonda na světě, respektive teď už ve vesmíru. Nosná raketa ji tam vynesla letos v červenci, kdy bylo vhodné časové okno, protože Mars byl vzhledem k Zemi ve výhodném postavení.

Na takový kosmický projekt ale samozřejmě musely Emiráty částečně využít i kapacity vyspělejších států. Start nosné rakety proběhl v Japonsku na kosmické základně Tanegashima Space Center. Samotnou sondu sestavili arabští vědci ve spolupráci s americkou univerzitou ve městě Boulder v Coloradu. Sonda s názvem Naděje váží 1350 kilogramů a rozměry má 3 metry na 7,9 metru, pokud jsou otevřeny solární panely. Ty napájejí sondu energií a mají výkon 600 wattů. Ke komunikaci slouží satelit velký 1,8 metru.

Vesmírem letí Naděje rychlostí

101 tisíc kilometrů za hodinu. V současnosti je lehce za půlkou své cesty k Marsu, která bude mít celkovou délku 493 milionů kilometrů. Časově vychází celé mise včetně průzkumu Marsu zhruba na jeden „marťanský rok“, tedy době, za niž rudá planeta jednou oběhne Slunce. To vychází přibližně na dva pozemské roky.

Misi připravovalo a nyní řídí kosmické středisko Mohammed Bin Rashid Space Center v Dubaji. Ačkoli se jedná o jeho nejnáročnější projekt, středisko již má zkušenosti z několika předchozích menších misí. Šlo o vyslání několika satelitů na orbitu, centrum také vede přípravu Emiráťanů-kosmonautů na pobyt ve vesmíru.

PDF verze říjnového čísla magazínu Český export a podnikání ke stažení

Ohodnoťte tento článek
Diskuze