Česko-rakouské přeshraniční fórum: Tuzemské firmy si umí poradit se suchem i povodněmi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko-rakouské přeshraniční fórum: Tuzemské firmy si umí poradit se suchem i povodněmi

Julie Havlová, CzechTrade Vídeň,
Česko-rakouské přeshraniční fórum: Tuzemské firmy si umí poradit se suchem i povodněmi
Zdroj: CzechTrade

Šetrné nakládání s vodními zdroji a boj se suchem jsou hlavními tématy čtyř konferencí v rámci česko-rakouského Přeshraničního fóra starostů. Na prvním setkání, které se konalo 9. září 2020 v Hnanicích, se setkali představitelé obcí z jihomoravského okresu Znojmo a z dolnorakouských okresů Horn a Hollabrunn. Tam také rakouská kancelář CzechTrade a Velvyslanectví ČR ve Vídni představily české firmy a jejich inovativní řešení právě z oblasti vodohospodářství. 

Celkem dvaceti starostům z obou zemí nabídly společnosti HUTIRA – VISION, JaP-Jacina, LIKO-S a WOMBAT inspiraci, jak se jejich obce mohou vypořádat s aktuálními výzvami. Starostové byli podrobně obeznámili se speciálními systémy pro úpravu vody, s mobilními protipovodňovými zábranami ohleduplnými k životnímu prostředí, s konceptem zelených budov, které redukují negativní dopady na okolí zastavěných ploch, nebo s technikou bezvýkopové sanace potrubí.

Zástupce vodohospodářského oddělení úřadu dolnorakouské zemské vlády Franz-Walter Froschauer během své přednášky o hospodaření s vodou vyvolal živou diskuzi, při které se potvrdilo, že na obou stranách hranice je sucho aktuálním problémem, a že obě země mají zájem o inovativní technická řešení v oblasti vodního hospodářství.

Představitelé obcí si vyměňovali osobní poznatky z projektů přeshraniční spolupráce, navazovali sousedské vztahy a domlouvali nová partnerství. Další tři konference Přeshraničního fóra starostů Šumava-Dyje se uskuteční v Horní Plané, Gmündu a Břeclavi v příštím roce.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze