Export a podnikání - Aktuální číslo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Export a podnikání – Aktuální číslo

, Tomáš Stingl, Export a podnikání,
Export a podnikání – Aktuální číslo

Kazachstán se vrací do formy. Ekonomický lídr Střední Asie si vybral svou slabší chvilku v roce 2015, kdy místní měna devalvovala na polovinu původní síly, což vyvolalo napětí v byznysu i mezi obyvateli. V poslední době ale hospodářství opět šlape, HDP roste čtyřprocentní rychlostí.

Impulsem pro novou vlnu stavební horečky v hlavním městě Nur-Sultanu (dříve Astaně) bylo uspořádání výstavy Expo 2017. Organizaci prestižní akce s účastí 115 zemí světa Kazachstán zvládl bez větších problémů, čímž si upevnil solidní mezinárodní kredit. Navíc po Expu zbyl nový veletržní areál oplývající stejně jako celá metropole futuristickou architekturou. V kongresovém areálu se tak může letos rozjet inkubátor pro startupy nebo univerzita pro novou generaci programátorů.

Hlavním pilířem kazachstánského hospodářství ale zůstává těžba nerostných surovin. Země má snad všechno, co těžit lze – uran, nikl, uhlí, ropu, plyn, bauxit. V dovozu ropy do České republiky se Kazachstán dostal už na třetí místo a jeho podíl dál roste.

Kazachstán je také možným rozcestníkem pro obchod s dalšími čtyřmi postsovětskými zeměmi Střední Asie – Kyrgyzstánem, Uzbekistánem, Tádžikistánem a Turkmenistánem. Tam všude má český vývozce stále malý náskok před byznysmeny ze Západu. Zkušenost s atmosférou sovětské éry se tu pořád ještě hodí.

PDF verze říjnového čísla magazínu Export a podnikání ke stažení
 Titulka Export a podnikání 10/19

Ohodnoťte tento článek
Diskuze