Export a podnikání - Aktuální číslo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Český export a podnikání – Aktuální číslo

Český export a podnikání – Aktuální číslo

Zdá se, že bohatý sever si od koronaviru – přinejmenším na chvilku – odpočine. V jižní půli světa se ovšem situace kolem pandemie vyvinula úplně jinak, což zajímá i české vývozce.

Zatímco v Evropě se původní panika obrátila vmžiku zase v opačný extrém a politici honem stahují restrikce, aby si voliči nemuseli odepřít snad ani dovolenou u moře, v Latinské Americe se vrchol pandemie teprve blíží. Kritická je situace v nejlidnatější zemi regionu. V Brazílii počet obětí přesáhl 40 tisíc lidí a dále stoupá. Jde tak po USA o druhou nejpostiženější zemi světa.

Kontroverzní prezident Bolsonaro zvolil strategii zachování ekonomické aktivity i za cenu vyšších obětí. Podobné rozhodnutí v oné Sofiině volbě, kde není dobrá alternativa, udělala i druhá nejlidnatější latinskoamerická země – Mexiko. Tam vláda také zavedla jen mírnější restrikce, aby zcela nezdrtila ekonomiku. Některé země regionu sice tvrdší opatření zavedly, ani ty ale zatím pandemii nezastavily. Roli hraje i zeměpisná poloha.

Na jižní polokouli přicházejí roční období obráceně oproti Evropě. V Chile, Peru, Argentině či Uruguayi a v dalších významných zemích právě teď začíná zima, což viru svědčí. Některé státy tak stále drží plošné restrikce a vrchol pandemie čekají až někdy v červenci, nebo dokonce srpnu.

Ještě jinak se situace vyvinula v subsaharské Africe. Při pohledu na statistiky se zdá, že černý kontinent zůstal na mapě koronaviru bílým místem. Počet případů i obětí je v porovnání s počtem obyvatel relativně malý. Teoreticky se dá najít pro menší šíření koronaviru několik vysvětlení. Afričané tolik necestují do světa a ani uvnitř svých zemí.

Populace je mladá, takže je vůči viru odolnější. Skutečným důvodem mírných statistik je ale s největší pravděpodobností prostě fakt, že chudé země málo testují a koronavirus jako příčinu úmrtí mnohdy ani nezaznamenají. Zvlášť když region trápí daleko horší nemoci, jako jsou AIDS, malárie nebo tuberkulóza.

I na černou Afriku ale tvrdě dopadly hospodářské důsledky krize. V Nigérii, která je jako nejlidnatější země kontinentu s rychle rostoucí populací a ropným bohatstvím považována za nejperspektivnější trh regionu, začalo plošné zdražování. Na zemi dolehl propad cen ropy i poptávky po surovinách, stejně jako posílení dolaru.

Přesto je Nigérie mimořádně zajímavý trh, kde se už formuje početná střední vrstva ochotná utrácet za kvalitnější zboží. Jako další exportně zajímavý cíl subsaharské Afriky v tomto čísle představujeme Angolu, která disponuje také obrovským nerostným bohatstvím. A třetí vizitka patří Ghaně, jejíž přednost spočívá v tom, že je na africké poměry až překvapivě spořádanou a svobodnou zemí.

PDF verze červnového čísla magazínu Český export a podnikání ke stažení

Ohodnoťte tento článek
Diskuze