Export a podnikání - Aktuální číslo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Český export a podnikání – Aktuální číslo

Český export a podnikání – Aktuální číslo

Přestože jsou to už skoro tři dekády, co naše republika nehraničí s Maďarskem, je těžké zemi při Dunaji nevnímat pořád jako přímého souseda. Ostatně i spojenectví v rámci „sousedské“ visegrádské čtyřky tomu nahrává.

V poslední době se zároveň čím dál víc vnucuje srovnání obou států, jak se začíná víc a víc podobat jejich profil i ekonomika. Obě země jsou zhruba stejně velké, obě mají přibližně desetimilionovou populaci. I Maďarsko, dřív stereotypně vnímáno spíš jen jako země dobrých uzenin a vína, ve skutečnosti v posledních letech výrazně přeorientovalo ekonomiku na automobilový průmysl.

Stejně jako Česko se chce také profilovat coby země inovací a moderních technologií. Ne náhodou vzniklo podobné prestižní výzkumné laserové centrum, jaké je v českých Dolních Břežanech, také v maďarském Segedínu, jejž si asi běžný Čech dosud spojoval spíš s představou guláše nebo legendárního uherského salámu, který se v onom jihomaďarském městě také vyrábí.

A stejně jako Česko také Maďarsko zažívalo před příchodem pandemie obrovský turistický boom, který hraničil s overturismem. Cestovní ruch přispíval k maďarskému HDP

13 procenty a ještě začátkem letošního roku padaly rekordy v počtu návštěvníků. Metropole Budapešť je v itineráři mimoevropských cestovatelů jako destinace často konkurentem Prahy. Vždyť i onu klasickou fotku – most přes Dunaj a nad ním na zeleném kopci Budínský hrad – si asi takový čínský nebo americký turista snadno splete s panoramatem Hradčan.

Teď ale přišla pandemie a s ní čára přes turistický rozpočet. Měnit se bude nevyhnutelně také automobilový průmysl, který se musí vyrovnat s propadem globální poptávky a též přechodem na nový trend elektromobility.

V jednom se ovšem bohužel aktuální profil obou zemí výrazně rozchází. Maďarsko zkrotilo – alespoň zatím – koronavirovou epidemii podstatně lépe než Česká republika. To se promítne i do financí a hospodářství. Země při Dunaji tak bude každopádně i příští rok dobrou obchodní destinací a v některých odvětvích tak trochu i sympatickým středoevropským konkurentem České republiky.

PDF verze listopadového čísla magazínu Český export a podnikání ke stažení

Český export a podnikání – Aktuální číslo
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze