Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

EXPO: Český pavilon je magnetem. Pro návštěvníky i byznysové partnery

07. září 2017, 12:29 - Businessinfo.cz
07. září 2017, 12:29

Český pavilon na výstavě EXPO Astana 2017 překonává očekávání. Navštívilo ho už téměř 450 tisíc lidí. Exponáty zaujaly kazašskou vládu a zástupce tamních firem.

Návštěvnost českého pavilonu na mezinárodní specializované výstavě EXPO 2017 v Astaně zlomila v minulých dnech hned několik rekordů. V neděli 27. srpna padlo denní maximum, branami české expozice prošlo 17 382 lidí.

Host s pořadovým číslem 400 000 se dostavil o týden později, v sobotu 2. září. Stal se jim etnický Rus žijící v Kazachstánu, který je povoláním technikem leteckých a pozemních řídících systému, Sergej Kuzmin.

Zaujalo ho letadlo na elektrický pohon, které patří mezi dominanty české expozice. „Do Astany jsem přijel speciálně na EXPO. Jsem přesvědčen, že výstava s tématem Energie budoucnosti má svůj hluboký smysl, protože přírodní energetické zdroje docházejí a je potřeba hledat nové. Česká expozice mi přijde moderní a zajímavá svými exponáty,“ řekl.

Každý osmý host EXPO míří za Čechy

Pamětní diplom spolu s dary předalo Kuzminovi vedení pavilonu na čele s komisařem Janem Krsem. „Čtyři sta tisíc návštěvníků je číslo, o kterém jsme na začátku ani nesnili, ale stalo se realitou. Navštíví nás prakticky každý osmý host EXPO. Očekáváme, že do konce výstavy si prohlédne náš stánek pul milionů návštěvníků. Těší nás rovněž pochvalné poznámky ze strany významných zahraničních hostů, že jsme v rámci našeho motta Důmyslnost řešení asi nejvíce ze všech národních expozic pochopili ducha EXPO,“ uvedl Jan Krs.

Rekordním z pohledu návštěvnosti se stal celý týden od 28. srpna do 3. září. Českou přehlídku technologií zhlédlo celkem 75 593 příchozích. Právě 3. září slavilo EXPO Astana absolutní rekord denní návštěvnosti, výstavu navštívilo 75 tisíc lidí.

Celkově se návštěvnost českého pavilonu vyšplhala na téměř 445 tisíc hostů. Celá mezinárodní výstava, kde se představuje 115 zemí, přivítala tři a půl milionů návštěvníků. Očekávání organizátorů přitom byla skromnější – původně počítali se zhruba dvěma miliony hostí. Tato hranice padla 4. srpna, více jak měsíc před skončením akce.

František Kočí, tiskový mluvčí komisaře, srovnal dobré výsledky návštěvnosti českého pavilonu s čísly u sousedů: „Slovensko má 270 tisíc, Polsko je na 212 tisících, Lotyšsko má 155 tisíc, Švýcarsko 215 tisíc a Rusko 700 tisíc. Rusko doháníme, přestože po prvních třech týdnech jsme měli asi 30 procent jejich návštěvnosti. Nyní je to téměř 60 procent,“ sdělil Kočí.

Exponáty v hledáčku vlády

Český pavilon je také v hledáčku kazašské vlády. Modelová linka firmy Hedviga pro výrobu elektrické energie a tepla ekologicky šetrným pomalým termickým rozkladem komunálního odpadu, která je zde k vidění, zaujala odborníky natolik, že si ji kazašská strana vybrala společně s elektrobusem Škody Electric mezi projekty, na nichž by chtěla spolupracovat.

„Hned dva české exponáty se tak dostaly mezi několik málo projektů z celého EXPO, které chtějí Kazaši dále rozvíjet. Jsem rád, že naše angažmá na EXPO je nejen hodnoceno velmi pozitivně, ale přináší českým firmám i konkrétní výsledky,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, který v srpnu navštívil český pavilon na EXPO podruhé.

Český ministr zavítal v srpnu do českého pavilonu EXPO s podnikatelskou misí, jež zastupovala 27 tuzemských firem.

Podnikatelská mise v Astaně vyvrcholila uspořádáním česko-kazašského podnikatelského fóra se 130 hosty. Akci uvedl šéf českého rezortu spolu s tamním náměstkem ministra energetiky Bakytžanem Džaksalievem.

Po skončení konference se uskutečnila jednání mezi firmami, o něž měli Kazaši rovněž velký zájem. Dostavilo se téměř 100 zástupců tamních podniků.

Článek vyšel na webu BusinessInfo.czSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Jak poznat české padělané bankovky a koruny?
Jak moc je zdraví nebezpečný život on-line?
Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
Auta
Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za…
Práva poškozených při dopravní nehodě: Krácení odškodnění pro nepřivolání policie
Za řídítky KTM 790 Duke: Skalpel, prosím
Peugeot veze do Paříže koncept nového kupé. Bude to nástupce slavné 504?
Srovnání: Audi e-tron je větší než I-Pace a EQC, ale má nižší dojezd a je pomalejší
Technologie
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Novinky na všech „insiderských“ úrovních
Půjčujete si od rodiny a přátel? 3 důvody, proč raději ne!
AMD vydalo 45W mobilní Ryzeny s grafikou Vega. Notebooky s nimi ale zatím chybí
Tržní podíly výrobců GPU za Q2 2018: Aktualizace, údaje pro Radeony byly chybné
12. Mezinárodní den proti DRM. Kampaň upozorňuje na negativní dopady ochran
Hry pro příležitostné hráče