Exploze děravého míčku

25. listopadu 2008, 10:59 - Jakub Nachtigal
25. listopadu 2008, 10:59

Florbal chce být druhým nejmasovějším sportem v Česku

Perex místo podtitulku
Nejrozšířenější m sportem na českých školách je florbal. To opravdu není překlep, skutečně nejde o fotbal. Do soutěží s plastovou hokejkou a děravým míčkem se v loni přihlásilo o sto škol více než do fotbalových zápolení. Rozmach mladého sportu v Česku se přitom netýká jen škol. Ročně si plastovou hokejku koupí čtyři a půl tisíce začátečníků, kteří se přidají k členské základně. Ta nyní již má pětačtyřicet tisíc členů. Je to dvakrát víc, než je házenkářů, z halových sportů má více hráčů pouze volejbal. Další prudký rozvoj florbalu se čeká v příštím roce, a to jako logická reakce na mistrovství světa, které začíná 6. prosince v Praze a Ostravě.

Není to poprvé, co největší florbalový turnaj zavítá do Čech. Před deseti lety se v Praze konal historicky druhý světový šampionát. Tehdy však šlo o zcela jiný sport. Vzhledem ke svému mládí se florbal stále ještě vyvíjí, a to nejen pokud jde o počet hráčů. „Sportovní úroveň se enormně zvýšila. Když si pustíte záznam fotbalu z poloviny devadesátých let, velký rozdíl nepoznáte, při tom ze sedmdesátých se smějete. Florbal z poloviny devadesátých let k smíchu je,“ říká prezident České florbalové unie (ČFbU) Filip Šuman. Přirozený vývoj mladého sportu si například vyžádal i změny v pravidlech, díky nimž je hra mnohonásobně tvrdší, dynamičtější, a tudíž i atraktivnější. „Lidé budou překvapeni, kam až se florbal dostal. Předchozí pražské mistrovství světa se odehrálo v jiném tisíciletí, tehdy bylo pět tisíc registrovaných hráčů. Dneska každý ví, co je florbal,“ dokresluje Šuman.

Být, a nebýt v televizi
Onen bouřlivý rozvoj florbalu má několik důvodů. Jednak je pro začátečníky jednoduchým a levným sportem. Začít s ním je téměř stejně snadné jako s fotbalem, není třeba umět bruslit, stačí si koupit hokejku. Navíc téměř každý se s hokejkou „vyblbne“. V zemi s hokejovou tradicí se logicky rozvíjí rychleji než jinde. Moderní sport se dobře prodává mezi mladou generací, která tíhne k alternativám.
Za největší zlom vývoje florbalu v Česku označuje Šuman minulý pražský šampionát. „Dokud člověk nevidí finále mistrovství světa, neví, co je florbal. Poté začne o tomhle sportu úplně jinak přemýšlet. V roce 1998 naši zájemci o florbal poprvé viděli, co všechno je možné: tisíce švédských fanoušků, skvělá hra i atmosféra. Uvědomili si, že je možné dostat se na úroveň Švédů a začali k florbalu úplně jinak přistupovat.“ Florbal se navíc po onom mistrovství hraném v pražském Edenu poprvé dostal do televize jinak než formou minutového šotu ve sportovním zpravodajství. Televize odvysílala půlhodinovou reportáž z celého šampionátu. Ostatně v rozvoji florbalu logicky hrála velkou roli. To si dobře uvědomili i členové ČFbU a snažili se jí vyjít co nejvíce vstříc. Před každým televizním utkáním se proto pokládá speciální povrch. Ten nejenže zvedá sportovní úroveň pro florbal ideálními fyzikálními vlastnostmi, ale zvyšuje i přehlednost pro televizního diváka. Na tmavě modrém podkladu je míček lépe vidět, navíc se neztrácí ve změti čar lajnující hřiště pro jiné sporty. „Česká televize nás za náš přístup dávala jiným sportům za vzor,“ chlubí se Šuman. Přímý přenos z florbalového utkání měl premiéru v roce 2001, v následujících třech letech byl sport vysílán nekoncepčně a nikterak často, k vidění byla dvě utkání ročně. Až poté se začaly zápasy vysílat pravidelněji a definitivní zlom přišel s nástupem kanálu ČT4, na němž je zařazeno zhruba 25 florbalových utkání ročně.
Sledovanost přenosů z florbalu ovšem není nijak velká. „Dá se předpokládat, že florbal bude sledovanější. Převážnou část jeho hráčské základny tvoří školáci, kteří se v budoucnu přesunou do rolí diváků.“ říká k tomu sportovní komentátor Robert Záruba.

Štěstí s Fortunou
Očekávání dalšího rozvoje pomohlo florbalu i při hledání největšího sponzora – sázkové kanceláře Fortuna. „Přemýšlíme do budoucnosti a ve florbalu je momentálně největší potenciál růstu,” říká její marketingový manažer Roman Kovařík. „Nechceme podporovat pouze odvětví, která jsou na vrcholu, chceme dát šanci i doposud okrajovým sportům,“ dodává. Fortuna s ČFbU navázala spolupráci v roce 2005, tedy rok po největším úspěchu českého florbalu - stříbru z Mistrovství světa mužů ve Finsku. Fortuna florbalu pomohla i tím, že na něj jako první začala vypisovat kurzy, čímž se sport dostal do povědomí sázkařů. Tiskový mluvčí společnosti Tomáš Bahník však upozorňuje, že florbal je v kurzovním sázení sport jakéhosi třetího sledu: „Devadesát pět procent peněz ze sázek se týká hokeje a fotbalu, následují sporty jako basketbal, tenis a motorismus. Až za nimi je florbal.“ I tak je sázková kancelář se spoluprácí s mladým sportem spokojená. Důkazem budiž nedávné prodloužení spolupráce do roku 2010.
Svůj díl na rozvoji florbalu má řada dalších faktorů, za všechny jmenujme snadnou identifikaci florbalisty na ulici. Díky hokejce nebo vaku na ní sport propagují všichni, kteří míří na trénink. Zní to jako banalita, ale oproti “taškovým” sportům jako fotbal, basketbal, házená nebo volejbal je to značná výhoda. A “hokejkový efekt” v Praze každoročně graduje během největšího klubového světového turnaje Czech Open. Toho se letos v srpnu zúčastnilo 242 mužstev z osmnácti zemí, v jeho mládežnické odnoži zvané Prague Games startovalo 228 týmů.

Hledá se velký trh
Na pražsko-ostravském mistrovství bude hrát dvacet reprezentací, z toho polovina v elitní soutěži. Zápasy ve skupinách se budou hrát v ostravské ČEZ Areně, o umístění a play-off v O2 Areně. „Florbal zaujme i jiné skupiny lidí, které dosud nezaujal,“ slibuje si Šuman „Poprvé budou fandit i lidi, kteří sport pravidelně nesledují. Způsobí to další zlom ve vnímání florbalu, začne jej hrát ještě více lidí a otevřou se nové marketingové možnosti,“ dodává. Základ pochopitelně spočívá v televizních přenosech, Česká televize odvysílá třináct utkání doprovozených předzápasovým studiem.
ČFbU zveřejnila odvážné plány ve svém rozvojovém plánu: do deseti let chce mimo jiné, aby se florbal stal druhým nejhranějším sportem v České republice, mít klub v každém městě nad deset tisíc obyvatel a dostat průměrnou návštěvu mužské extraligy nad 500 diváků. Jiné trendy lze vypozorovat ve snaze navýšit počet hráček – dívek a získat do sportu více peněz nejen z marketingu, ale i z dotací MŠMT a evropských fondů.
„Všichni říkají, že se vývoj florbalu zastaví, ale ono se to pořád neděje. Sport má kam růst, stále jsou města, v nichž nejsou haly. Proto jsme na mistrovství pozvali starosty 150 největších českých měst,“ dodává. Kovařík soudí, že florbal má potenciál stát se v Česku společně s basketbalem kolektivním sportem číslo tři: „Bude však záležet na tom, jak se rozvine světově. Je důležité, aby se mu začalo dařit na silných trzích. Třeba v Německu.“ Proto by bylo dobré uspořádat velkou akci v potenciálních florbalových zemí. Mistrovství světa mužů se doposud odehrávalo jen v „tradičních“ florbalových zemích. „Mluví se o tom, kdy bude šance udělat velkou akci v Kanadě, kde se florbal v budoucnu může stát školním sportem číslo jedna,“ říká Šuman, který je členem výkonného výboru Mezinárodní florbalové federace IFF. Šance je i v zemích s tradicí pozemního hokeje. Florbal jde nahoru počtem zemí, v nichž se hraje, i medializací. Z ostravsko-pražského mistrovství by měl Eurosport vysílat jedenáct zápasů. „Možná už v prosinci se florbal dostane do olympijské rodiny, což by v mnoha zemích mělo znamenat větší podporu sportu,“ slibuje si Šuman.

Revoluce bez peněz?
Rozpočet České florbalové unie je 25 milionů, v českém florbalu se podle jejího odhadu protočí desetinásobek. Na plný úvazek se uživí asi stovka lidí, ovšem žádný z nich jako hráč. Florbal ale spěje do fáze, kdy se téma profesionalizace začíná důkladně probírat. Už dnes se kvalita tréninku přibližuje profesionálním sportům a někteří lidé z florbalového prostředí jsou názoru, že co nevidět začnou hráči dostávat alespoň něco na přilepšenou. Úplná profesionalizace je však v nedohlednu. „Osobně si myslím, že profesionalizace bude z českého sportu obecně ustupovat. Nároky na florbalisty se skutečně blíží profesionálním sportům, a pokud budou hráči ochotni pro sport žít, tak sama plná profesionalizace není to, o co bychom měli usilovat. Jsem přesvědčen, že jsme schopni nabídnout všechno, co profesionální sport, aniž bychom profesionální byli. A to z hlediska řízení, prezentace, mediálního zájmu i divácké návštěvnosti,“ dodává Šuman.
Jiného názoru je Kovařík: „Nedokážu si představit, že by florbal dohnal basket bez profesionalizace. Jakmile bude pro florbalisty sport jejich prací, budou k němu přistupovat s větším nasazením.“ Jako nejpravděpodobnější se jeví profesionalizace v důsledku vzniku jiné profesionální soutěže v Evropě a snaze českých týmů hráče udržet. “Díky mistrovství světa se na florbal nalepili velcí sponzoři jako Škoda Auto, a je otázka, zda zůstanou na svazové úrovni nebo navážou spolupráci i s kluby. Jde o marketingový přístup firem,“ komentuje Kovařík.
Od nedokonalé profesionalizace však může odrazovat jediná zkušenost, kterou s ní český florbal má. V sezoně 2000/2001 si čtyři posily pražské Sparty přilepšovaly o částku, která se pohybovala mezi pěti až sedmi tisíci korunami měsíčně. “Umožnil to fakt, že do klubu přišel generální partner firma Akcent. Vložil zásadní investici s úkolem dosáhnout v co nejkratší době co nejlepších výsledků,” říká dlouhodobý funkcionář a trenér Sparty Václav Culka. Sparta nakonec prohrála ve finále ligy a Akcent přehodnotil svůj přístup. To mělo pro klub katastrofální následek “Hráči se dozvěděli, že někteří spoluhráči pobírají za hraní peníze a žádali je také. Narušila se atmosféra v týmu a několik hráčů Spartu opustilo,” komentuje Culka.

box
Padne divácký rekord?
Vůbec poprvé se světový šampionát ve florbale bude konat v zimě. Přesunutí termínu z jara má přinést kvalitnější výkony hráčů uprostřed sezony a větší mediální pozornost v době, kdy jiné významné sportovní akce neprobíhají. Půjde o největší akci v historii mladého sportu. Organizátoři se netají ambicí překonat dvanáct let starý rekord v návštěvnosti florbalového utkání z finále MS 1996 ve Švédsku, které vidělo patnáct tisíc lidí. V tuto chvíli je v prodeji na finálový den do O2 Areny už jen něco přes dva a půl tisíce lístků.
Český celek ve své pětičlenné skupině v ostravské ČEZ Areně postupně narazí na soupeře z Ruska, Švédska, Lotyšska a Itálie. Podle všeho by měl ze skupiny postoupit z druhého místa za Švédskem a v semifinále se utkat s vítězem druhé skupiny, což bude s největší pravděpodobností jeden z dvojice Finsko, Švýcarsko. Česká reprezentace směle pomýšlí na medaili, ze čtveřice jmenovaných týmů je však momentálně nejslabší.
Alespoň na to ukazují výsledky z Euro Floorball Tour, turnaje, na němž se od minulého mistrovství dvakrát ročně tyto čtyři týmy setkávají. Češi v celkem patnácti zápasech ani jednou nezvítězili a uhráli jen tři body za dvě remízy se Švýcarskem a jednu s Finy.

Box2
Švédsko, Švédsko, a po šesté Švédsko…
Šest dosavadních MS ve florbale
1996 – Stockholm, Skellefteå, Uppsala. Historicky prvního florbalového mistrovství se zúčastnilo dvanáct zemí, všechny medaile získaly skandinávské týmy. Finále Švédsko – Finsko ve stockholmské hale Globen sledoval doposud rekordní počet diváků 15 106. Český celek byl v semifinále rozdrcen Švédy 13:0 a v zápase o bronz nestačil na Nory. Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Norsko, 4. Česká republika
1998 – Praha, Brno. Nejhoršího výsledku česká reprezentace zaznamenala na “domácím” mistrovství. Skončila v konkurenci osmi celků šestá, když porazila pouze Němce. Pořadí: 1. Švédsko, 2. Švýcarsko, 3. Finsko… 6. Česká republika.
2000 – Oslo, Sarpsborg, Drammen. Další šesté místo českého celku, kterému tentokrát postup ze skupiny unikl velice těsně. Potěšil bod z utkání proti Finům. Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko… 6. Česká republika. 2002 - Helsinky. Češi ve čtvrtfinále porazili Dány, následně vypadli se Švédy a v zápase o třetí místo stejně jako ve skupině nestačili na Švýcarsko. Plusem však bylo vítězství ve skupině nad domácími Finy. Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko, 4. Česká republika.
2004 – Curych. Turnaje se účastnilo deset týmů, Česká republika získala první a jedinou medaili. Nestačila pouze dvakrát na Švédy, s nimiž prohrála ve skupině 4:1 a ve finále 6:4. Pořadí: 1. Švédsko, 2. Česká republika 3. Finsko, 4. Švýcarsko.
2006 – Helsingborg, Malmö, Stockholm. Jediný zápas, v němž Švédi na MS ztratili bod, se odehrál na jejich půdě ve skupině proti Švýcarům. Ti později porazili v zápase o bronz český tým. Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko, 4. Česká republika.

BOX 3
Kdy, kde, jak, s kým • Hrací čas: Tři třetiny po 20 minutách čistého času.
• Počet hráčů: Také stejný jako v hokeji. Standardně 5+1, přičemž až dva hráči mohou být zároveň vyloučeni, brankář může být odvolán, hráči mohou být střídáni libovolně.
• Přestupky a tresty: Nedovolené jsou bodyčeky a zákroky zakázané v hokeji, tvrdá hra ramenem a zády se povoluje. Pískány jsou veškeré fauly hokejkou, včetně těch na hokejku, pokud nejsou přes míč. Zakázána je hra ve výskoku, hlavou, rukou, přihrávka brankáři. Menší prohřešky jsou potrestány volným úderem, větší dvouminutovými nebo pětiminutovým trestem. Hráč může dostat i osobní trest.
• Hřiště: Rozměry 40 x 20 metrů, v rozích je zakulacené.
• Mantinely: Jsou 50 centimetrů vysoké, spojené gumcuky, nejsou na palubovce přidělány, takže jsou snadno odsunutelné. Pokud se po dotyku hráče týmu A dostane balonek za mantinel, rozehrává tým B ze země z místa opuštění hřiště.
• Rozhodčí: Jsou dva, oba mají stejné pravomoci.
• Brankář: Má speciálně upravené kalhoty a dres, pod nímž má chrániče, na hlavě masku, na rukou může mít tenké rukavice. Hokejku nemá, jeho základní postavení je v kleče, po úspěšném zákroku míč rozehrává rukou.
• Brankoviště: U každé branky jsou dvě. Do menšího nesmí vkročit útočící ani bránící hráč. Ve velkém musí mít brankář alespoň část těla, aby mohl hrát.
• Branky: 160 centimetrů široké a 115 vysoké nejsou na palubovce přidělány, pročež jsou snadno odsunutelné.
• Hokejka: Hůl je vyrobena z karbonu či kompozitu. Čepel je plastová. Délka hole dospělého florbalisty se nejčastěji pohybuje mezi 95 centimetry a metrem. • Míček: Má 26 děr. Pro svou lehkost (23 gramů) dosahuje rychlosti až 190 km/h.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít