Exekuční vlnka - Euro.cz

Přihlášení

Exekuční vlnka

, Hana Boříková,
Exekuční vlnka
Zdroj: Euro.cz

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nemohl disponovat svým majetkem

PRAHA (bor) – Zděšení mezi politiky vyvolala exekuce, kterou minulý týden uvalil Obvodní soud pro Prahu 10 na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Šlo o pozemky v nošovické průmyslové zóně, na nichž se má stavět továrna firmy Hyundai. Některé z nich má totiž ve své správě právě ÚZSVM, který vzhledem k exekučnímu usnesení nemohl nakládat se svým majetkem. Přitom vedení korejské automobilky by mělo se zástupci státu podepsat memorandum o více než dvacetimiliardové investici už tento týden.
Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský byl proto jedním z prvních, kterému ředitel úřadu pro zastupování státu Miloslav Vaněk minulý pátek telefonoval, když od Obvodního soudu pro Prahu 10 obdržel usnesení o zastavení exekuce. „Soud konstatoval, že neměla být nařízena a je nepřípustná. Můžeme opět disponovat svým majetkem, který zahrnuje i nemovitosti v Nošovicích,“ řekl týdeníku EURO Vaněk. Exekuce ve výši deseti milionů korun byla na úřad uvalena z podnětu společnosti Corsair se sídlem v Lucembursku, která odkoupila od České spořitelny pohledávku za českým občanem, jenž zemřel. Nemá-li zemřelý dědice, vypořádává dědictví stát. „Dědické řízení však v tomto případě neskončilo, proto považuji rozhodnutí soudu za zmatečné. Podali jsme odvolání,“ uvedl minulou středu Vaněk. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Vlasta Fišerová, která za správnost původního usnesení o exekuci odpovídala, ji dva dny po medializaci případu zrušila.
Kauza však opět ukázala na nedokonalost exekučního řádu, který umožňuje zablokování nepoměrně velkého majetku vzhledem k výši exekuce. Úřad nemohl na základě vydaného usnesení o desetimilionové exekuci nakládat s majetkem, jehož hodnota je vyšší než třicet miliard korun. „Je úplně jedno, jak vysoká je pohledávka. Exekuční řád praví, že ve chvíli, kdy dlužník obdrží usnesení o exekuci, nemůže automaticky disponovat celým svým majetkem vyjma prostředků, které potřebuje pro svou běžnou činnost,“ uvedl prezident Exekutorské komory ČR Juraj Podkonický. Podobně jako ÚZSVM se potýkala před dvěma lety se zablokováním miliardového majetku i pražská radnice. Tenkrát kvůli několikatisícové pohledávce, kterou zapomněla zaplatit úřednice. „Myslím si, že toto ustanovení exekučního řádu je problematické a do budoucna se bude muset řešit,“ dodal Podkonický. Předpokládá, že se do konce volebního období na změně pracovat nezačne, na podzim by však měla vzniknout parlamentní skupina, která připraví novelizaci řádu. Do té doby se ovšem mohou do podobné situace jako ÚZSVM dostat i další instituce. Možná i z popudu stejné firmy. Týdeník EURO má informace, že pohledávku po úřadu uplatňuje lucemburská společnost Corsair. Advokát firmy Petr Schopf odmítl vzhledem k povinnosti zachovat mlčenlivost poskytnout jakékoliv informace. Pracovníci jeho sekretariátu však týdeníku EURO sdělili, že kancelář řeší stovky pohledávek společnosti Corsair.