Evropu doženeme za deset let

27. prosince 2007, 10:37 - Petra Pelantová
27. prosince 2007, 10:37

Ředitel skupiny Euler Hermes popisuje trh s úvěrovým pojištěním

Společnost Euler Hermes, současná světová jednička v pojištění pohledávek, začala v Česku jako první před deseti lety pojišťovat dodavatelské úvěry. Clemens von Weichs, generální ředitel skupiny Euler Hermes, hovořil s týdeníkem EURO o situaci na českém trhu úvěrového pojištění.

EURO: Na český trh jste vstoupili před deseti lety. Můžete porovnat, jak se od té doby změnila situace na trhu pojišťování pohledávek? WEICHS: Změnila se dramaticky. Na počátku naší činnosti byly pojišťovány pouze vývozní úvěry. Domácí obchody sice nebyly považovány za bezpečné, ale použitelné nástroje analýzy rizik pro úvěrové pojištění neexistovaly. Námi vytvořené databáze rizik pro Česko a Slovensko byly nejlepšími na trhu již po dvou třech letech od našeho založení. Pochopitelně tato skutečnost podstatně napomohla rozvoji krytí domácího obchodu. V současnosti je úroveň našich standardů pro upisování rizik ještě vyšší, než tomu bylo v minulosti.

EURO: Chystáte na rok 2008 nějaké změny? WEICHS: Vylepšujeme zjednodušenou verzi pojištění pro malé a střední podniky a dokončujeme též přípravu nabídky na poskytování záruk na českém trhu jako jedna z mála nebankovních institucí. A připravujeme změny v našem unikátním systému komunikace s klienty EOLIS. Tento systém umožní on-line správu pojistné smlouvy, úvěrových limitů a vymáhání pohledávek.

EURO: Co třeba nějaké rozsáhlejší reklamní kampaně? Přijde mi, že nejste tolik vidět. WEICHS: Máte pravdu. Nejsme vidět na každém volném billboardu nebo v televizních spotech. Odpověď na vaši otázku se ale naskytne sama, když se podíváme, kdo jsou naši potenciální klienti a cílové skupiny. Pak je jasné, že je musíme oslovovat a činíme tak. Nicméně pro rok 2008 připravuje skupina Euler Hermes reklamní kampaň v celosvětovém měřítku pro další zvýšení povědomí značky.

EURO: Nedávno vám přibyl konkurent - Coface Austria Kreditversicherung -, který začal jako čtvrtý hráč na českém trhu nabízet úvěrové pojištění. Nemáte strach, že se zmenší váš tržní podíl? WEICHS: Konkurence by měla přinášet výhody pro společnosti, jež hledají úvěrové pojištění. Euler Hermes má již na českém trhu pevně vybudovanou pozici. Kromě toho soutěžíme s Cofacem i v mnoha jiných zemích, a neohrozilo to naši pozici světové jedničky.

EURO: Co říkáte prodeji 66 procent balíku akcií Komerční úvěrové pojišťovny EGAP italské a belgické pojišťovně? WEICHS: To je otázka, která by měla být položena klientům KUPEG a jimi zodpovězena. Ale nemyslíte, že je zvláštní, že dceřiné společnosti dvou státních podniků „privatizují“, jak k tomu skutečně došlo, dceřinou společnost státní firmy ve třetí zemi? Kromě toho musím zopakovat, že podmínky výběrového řízení nebyly stejné pro všechny potenciální zájemce.

EURO: Myslíte, že to nějak změní situace na trhu? WEICHS: Tři hlavní světoví hráči, kteří mají více než 75 procent trhu a spravují rozsáhlé databáze s dlouhou historií platební morálky, jsou tu. Neočekáváme proto ani potenciální změny, které by mohl způsobit příchod dalšího subjektu, jenž nemá ani jedno procento světového trhu.

EURO: Trh pojištění pohledávek sice roste, ale třeba ve srovnání se státy západní Evropy stále zaostáváme. Čím myslíte, že to je? WEICHS: Myslím, že jde o nedostatek povědomí o riziku, chybějící znalosti a zkušenost s profesionálním řízením pohledávek.

EURO: Odhadnete, kdy doženeme západní Evropu? WEICHS: Míra úvěrového pojištění na českém trhu je kolem deseti procent, v západní Evropě jde téměř o dvojnásobek. Odhaduji, že v závislosti na hospodářské situaci České republiky, bude český trh úvěrového pojištění potřebovat minimálně osm až deset let, aby dostihl západní Evropu. Proto má tento trh velký růstový potenciál.

EURO: Jak přesvědčujete potenciální klienty, aby se u vás pojistili? WEICHS: Nepojištěné pohledávky tvoří významnou část aktiv v rozvaze společnosti. Jiná aktiva, například stroje či budovy, jsou proti škodám obvykle pojištěny. Vysvětlujeme, že skupina aktiv, jako jsou pohledávky, by měla být pojištěna rovněž, neboť představuje až třicet procent celkového majetku společnosti. Rizikem je v tomto případě insolvence společnosti nebo subjektu, který je odpovědný za úhradu pohledávek.

EURO: Co je většinou důvodem platební neschopnosti? WEICHS: Dle našich zkušeností může insolvence nastat, když společnost nemá správný byznysplán pro rozvoj. A problémy nastanou i v případě špatně odhadnutého vývoje trhu.

EURO: Jak odhadujete, že bude český trh pojištění pohledávek vypadat za dalších deset let? WEICHS: Budeme usilovat o větší míru propojištění na trhu. Věříme sice, že úvěrové pojištění má velký potenciál, musíme však být realističtí a nečekat zázraky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít