EVROPU ČEKÁ SLIBNÁ BUDOUCNOST - Euro.cz

Přihlášení

EVROPU ČEKÁ SLIBNÁ BUDOUCNOST

, Igor Bielik,
EVROPU ČEKÁ SLIBNÁ BUDOUCNOST
Zdroj: Euro.cz

Potíže druhého čtvrtletí ještě nekončí

Mnoho analytiků a stratégů se shoduje v tom, že evropský akciový trh má před sebou dlouhodobě velmi pozitivní období, lepší než americký. Investoři, kteří chtějí kupovat akciové fondy v Evropě, si ale lámou hlavu, zda to mají učinit již nyní, nebo ještě vyčkat.
Odhadnout krátkodobý vývoj na trzích je riskantní, protože v tomto horizontu jsou z velké části ovlivňovány sentimentem – strachem a chamtivostí – což jsou parametry, které se nedají spočítat. Přesto se odvažujeme říci, že dna ještě nebylo dosaženo. I květen by měl být spíše měsícem poklesů než masivního růstu. Ve hře jsou totiž stále následující faktory:
– Letos se ještě očekává další zvyšování úroků v USA celkem až o třičtvrtě procentního bodu (75 bp), což sníží globální likviditu. Dne 16. května by měla americká centrální banka (Fed) zvýšit úroky o 25, respektive 50 bp.
– Svou sazbu minulý týden zvýšila také ECB.
– Přítoky nových peněz do fondů prudce klesají, což oslabí stranu poptávky. V období únor–duben zaznamenaly fondy masivní přítoky. Květen bývá tradičně slabý, což bude navíc umocněno faktem, že vklady mají zhruba jeden až dva měsíce zpoždění za výkonností trhu, která byla v březnu a dubnu špatná. Jde o důsledek skutečnosti, že se lidé v případě investic chovají zmateně, kupují až po růstu a prodávají až po poklesech.
– Další korekce lze čekat v jinak velmi atraktivním sektoru TMT akcie (techno–media–telecom). Trh očekává růst jejich zisků o šestnáct až sedmnáct procent ročně v nejbližších deseti letech. Richard Davidson z Morgan Stanley DW se domnívá, že mnohem reálnější je růst o dvanáct až čtrnáct procent. Taková revize očekávání by však mohla vyvolala pokles těchto akcií až o patnáct až dvacet procent.

Diskuze