Evropský týden

28. dubna 2003, 00:00 - (čtk)
28. dubna 2003, 00:00

Země EU omezují vztahy s KubouNa protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou.

Země EU omezují vztahy s Kubou

Na protest proti zásahu vlády Fidela Castra proti desítkám disidentů již několik evropských zemí zrušilo plánované mise na Kubu nebo odvolalo vysoce postavené činitele z delegací, které na ostrově nyní jsou. Nedávné represe, při nichž bylo téměř osm desítek disidentů a nezávislých novinářů odsouzeno k dlouholetému vězení, jsou nejhorším počinem tohoto druhu za desítky let komunistické vlády na Kubě. „Mezi členy EU se vedou rozhovory o snížení úrovně styků s Kubou, aby věděla, že tohle není normální situace. V Bruselu projednáváme pozastavení styků na vysoké úrovni,“ poznamenal nejmenovaný evropský diplomat. Unie otevřela svůj zastupitelský úřad v Havaně jen několik málo dní před „honem na disidenty“.

Kraj Vysočina se podílí na projektu Prelude

Kraj Vysočina je jediným zástupcem ČR v projektu Prelude vyhlášeném v rámci vědecko-výzkumného programu Evropské komise (EK). Jeho cílem je zmapování a formulace základních směrů rozvoje informačních a komunikačních technologií v rámci Evropské unie. Letos na jeho realizaci kraj získal tři čtvrtě milionu korun. Projekt mapuje úroveň služeb v oblasti informatiky v sedmi zájmových oblastech. Je plánován na dva roky, zahájen byl loni v únoru.

Unie je na scestí, tvrdí Britové

Britští experti většinou soudí, že EU je na rozcestí, a mnozí se domnívají, že je na scestí. Důkazem jim pro to je práce Konventu, který prý jasně dokazuje, že nic nechápe - tím, jak hledá stále centralizovanější formy spíše než flexibilní. I „proevropský“ Brit a komisař Neil Kinnock nedávno ostře kritizoval „tajnou vládu“ prostřednictvím neveřejných výborů, která podkopává důvěru Evropanů v jejich instituce. Britové se rovněž domnívají, že tradiční nadvláda Francie nad institucemi EU je nyní ohrožena, ne-li u konce. Zejména v labouristické straně to vše ovšem vede k upevňování stanoviska, že Británie se musí v Unii angažovat více, nikoli méně.

Referendum bude 13. a 14. června

Referendum o vstupu země do Evropské unie se uskuteční v pátek 13. a v sobotu 14. června. Na tyto dva dny prezident Václav Klaus v pátek oficiálně vyhlásil termín konání vůbec prvního plebiscitu v historii země. V referendu budou občané odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení k Evropské unii jejím členským státem. Přestože vyhlášení termínu referenda je plně v jeho moci, prezident před časem řekl, že bude respektovat doporučení parlamentních stran, tedy právě 13. a 14. června.

Dvojité certifikace zboží skončí

Vstup České republiky do Evropské unie bude znamenat konec nutné dvojité certifikace. Ta dosud platí pro některé výrobky a ztěžuje vzájemnou obchodní výměnu Česka s Unií. Počet českých zkušeben notifikovaných v EU by se měl s datem vstupu země do Unie zhruba zdvojnásobit až na 30.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít