Evropský týden

28. července 2003, 00:00 - (čtk)
28. července 2003, 00:00

EU přijala přísnější pravidla proti padělkům Spotřebitelské organizace budou mít větší pravomoci v boji proti přílivu napodobenin zboží světových značek. Nová pravidla, která byla schválena v úterý, zvyšují počet druhů zboží, zejména chráněného autorskými právy, které může být konfiskován.

EU přijala přísnější pravidla proti padělkům

Spotřebitelské organizace budou mít větší pravomoci v boji proti přílivu napodobenin zboží světových značek. Nová pravidla, která byla schválena v úterý, zvyšují počet druhů zboží, zejména chráněného autorskými právy, které může být konfiskován. Umožňují také celníkům mnohem důkladnější kontroly zavazadel.

V Británii budeme moci pracovat bez omezení

Velká Británie otevře po rozšíření EU jako jedna z mála zemí svůj pracovní trh všem občanům nových členů a poskytne takovým zaměstnancům stejná práva, jako mají britští zaměstnanci. Potvrdili to odpovědní pracovníci ministerstva práce a sociálních věcí. V Británii přitom chybí profese od instalatérů až po lékaře.

GMO dostaly podporu

Vlády jednotlivých členských zemí nesmějí bránit zemědělcům v pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), rozhodla Evropská komise. Podpořila tak ty, kteří se rozhodnou pro tuto kontroverzní technologii. Evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler řekl, že komise schválila doporučení, Jíteré jasně definuje, jak se mohou v EU geneticky modifikované plodiny pěstovat zároveň s organickými a konvenčními plodinami.

Nákladní doprava bude zpoplatněna jinak

Evropská komise ve středu schválila návrh nového systému zpoplatnění přepravy nákladů po hlavních evropských silnicích. Doporučila mimo jiné, aby mýto sloužilo výlučně k údržbě infrastruktur, na kterých bylo vybráno, a k výstavbě souběžných železničních tratí. Zpoplatněny by měly být všechny nákladní automobily nad 3,5 tuny pohybující se po 60 000 kilometrech transevropských silnic. Poplatky by se platily v závislosti na tom, jak které auto znečišťuje životní prostředí a jak ničí silnice, po kterých jezdí.

Unie nařídila Itálii změnit zákon proti lichvě

Itálie musí podle pátečního rozhodnutí Evropské komise do dvou měsíců změnit svůj zákon proti lichvě. Jinak jí hrozí právní řízení před nejvyšším soudem Evropské unie. Exekutiva EU tvrdí, že zákon, který má chránit investory před přemrštěnými úrokovými sazbami, působí jako překážka pro zahraniční banky, které by chtěly nabízet půjčky v Itálii. Italský zákon proti lichvě byl upraven v roce 2000 tak, že úroková sazba u dlouhodobých půjček nesmí být vyšší než průměrný výnos národních obligací v letech 1996 až 2000. To znamená, že úrok vyšší než 9,96 procenta ročně je považován za nadměrný a protiprávní. Zásah komise si prý vyžádaly některé evropské banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít