Evropský týden

05. května 2003, 00:00 - (čtk)
05. května 2003, 00:00

EIB pomůže podnikatelůmEvropská investiční banka (EIB) letos poskytla dvacet milionů eur (asi 630 milionů Kč) na podporu leasingu v průmyslu, službách a turistickém ruchu. Partnerem banky a podnikatelů bude VB Leasing CZ který je trojkou na českém trhu.

EIB pomůže podnikatelům

Evropská investiční banka (EIB) letos poskytla dvacet milionů eur (asi 630 milionů Kč) na podporu leasingu v průmyslu, službách a turistickém ruchu. Partnerem banky a podnikatelů bude VB Leasing CZ který je trojkou na českém trhu. Klienti se mohou na tuto společnost obrátit se žádostí o leasingové financování bez ohledu na obrat své firmy. VB Leasing CZ se podle vlastního vyjádření stále více soustřeďuje na takzvaný živnoleasing, tedy leasing pro malé podnikatele.

Infocentra o EU mají zpoždění

Informační místa pro podnikatele, která mají zejména malým a středním firmám pomoci s přípravou na vstup země do EU, budou otevřena od 1. června, tedy o měsíc později, než se původně plánovalo. Střediska připravuje Hospodářská komora. „Stále je v řešení především financování,“ zdůvodnila zpoždění mluvčí Hospodářské komory Viktorie Plívová. Letos má vzniknout asi sto informačních míst ve všech bývalých okresních městech a v některých dalších.

Vznikne „jádro evropské obrany“ bez NATO

Čtyři státy Evropské unie - Francie, Německo, Belgie a Lucembursko - se v úterý dohodly vytvořit do roku 2004 „jádro kolektivní evropské obrany“, které by mělo být schopno vést vojenské operace nezávisle na strukturách Severoatlantické aliance. Spojené státy se k těmto představám staví odmítavě: NATO prý nepotřebuje nové velitelské struktury, ale lepší zbrojní vybavení.

Zájem o účast v Sapardu převyšuje možnosti

Od zahájení činnosti Sapardu loni na jaře bylo evidováno 1980 projektů se žádostí o dotace. Schváleno jich - podle ministerstva zemědělství vzhledem k dostupným zdrojům - bylo 1014. V tuzemsku mají na rozdíl od jiných zemí zájem o účast nejen obce, u nichž je spolufinancování z programu až 75 procent, ale i podnikatelská sféra. Té nabízí Sapard nejvýše poloviční účast. Sapard podle MZe funguje kromě Česka v Bulharsku, Estonsku, Slovinsku, Litvě, Lotyšsku, Slovensku, Polsku, Rumunsku a Maďarsku.

V Haagu otevřeli Eurojust

Na 500 případů už dostal Evropský úřad pro spolupráci a koordinaci ve věcech trestních Eurojust, jehož prostory v nizozemském Haagu byly v úterý slavnostně otevřeny. Prezident Eurojustu, Brit Michael Kennedy, apeloval na členské země, aby trestní případy s přeshraničním prvkem včas oznamovaly, aby úřad mohl při jejich vyšetřování pomáhat. Kandidátské země zatím nejsou členy, úřad ale spolupracuje s kontaktními osobami z těchto zemí. V České republice je to ředitelka mezinárodního odboru Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Stálého člena Eurojustu má Praha jmenovat ke dni vstupu do EU, tedy k 1. květnu 2004. Do kompetence úřadu spadá například koordinace boje proti teroristickým trestným činům, obchodu s lidmi a s drogami, počítačové kriminalitě, korupci a zpronevěře nebo trestným činům poškozujícím životní prostředí.

Telička už zasedá v Coreperu

Výbor stálých zástupců (Comité des Representants Permanents, zkráceně Coreper), nejvyšší administrativní orgán Evropské unie, se ve středu poprvé rozrostl z 15 na 25 lidí. Českým velvyslancem je Pavel Telička. Coreper sdružuje velvyslance členských států, kteří dokončují práci diplomatů a expertů fungujících v rezortních pracovních skupinách, hledají kompromisy u sporných problémů a připravují agendu ministerských zasedání. Ačkoli sami nic zásadního neschvalují (to přísluší ministrům), rozhoduje se o naprosté většině věci fakticky na jejich úrovni. Proto má výbor pověst nejmocnějšího úřednického tělesa na světě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít