Evropský týden

25. srpna 2003, 00:00 - admin
25. srpna 2003, 00:00

Ve Švédsku za necelé čtyři týdny proběhne referendum, ve kterém občané rozhodnou o přistoupení země k jednotné evropské měně. Podle prvního výzkumu, který pro švédský deník Expressen a televizní kanál TV4 provedl institut Gallup, by "ne" zavedení eura vyslovilo 47 % hlasujících, tedy o dvě procenta více než v minulém týdnu.

Švédsko: referendum o zavedení eura

Počet příznivců jednotné měny dosáhl stejného výsledku: 35 %. Výsledky druhého průzkumu, který provedla společnost Temo a otiskl deník Dagens Nyheter, však naopak tvrdí, že preference zastánců eura od minulého týdne vystoupaly o čtyři procenta na 39 %. Podpora odpůrců - 49 % - zůstala nezměněna.

EU vzdoruje americkým GMO

Evropská komise potvrdila, že neustoupí tlaku USA a neotevře trh EU třiceti americkým geneticky modifikovaným organizmům (GMO), které zatím marně čekají na schválení v Evropě. Spojené státy proto v pondělí podaly žalobu na u Světové obchodní organizace (WTO). Zároveň ji požádaly o zřízení rozhodčího panelu, který má s konečnou platností rozhodnout, zda má ve vleklém sporu o GMO pravdu Evropa, nebo Amerika. Pokud panel přesto vznikne, lze jeho závazné rozhodnutí očekávat do 18 měsíců. USA namítají, že faktické pětileté embargo EU na dovoz tří desítek amerických upravených plodin a výrobků bylo v rozporu s pravidly volného obchodu.

Střední Evropa o EU a spolupráci

Ministři 6 zemí střední Evropy jednali v Rakousku o problematice EU a vzájemné spolupráci. Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec a rakouský ministr hospodářství Martin Bartenstein na konferenci také podepsali smlouvu o spolupráci v cestovním ruchu. Rakouský ministr připomněl, že od roku 1995 se hodnota rakouského vývozu do budoucích členských zemí Unie více než zdvojnásobila a loni dosáhla zhruba 9,3 miliardy eur. Alpská republika je rovněž předním zahraničním investorem v středoevropských kandidátských státech. Cestovní ruch představuje 4,7% podílu na českém HDP a zaměstnává téměř 10 % obyvatelstva. ČR má podobnou turistickou infrastrukturu jako Rakousko, výkon jeho turistického průmyslu je však ve srovnání s ČR čtyřnásobný. Z ČR cestuje do Rakouska ročně asi 240 tisíc turistů, opačným směrem putuje zhruba stejný počet návštěvníků.

EU: ztráty na úrodě nejsou fatální

Vlna tropických veder, která sužovala Evropu v červenci a srpnu, se projeví v podstatně nižších výnosech mnoha zemědělských plodin i v poklesu živočišné produkce. První odhady institutu JRC se pohybují od 2% propadu oproti loňsku pro brambory po ztrátu 25 % pro slunečnice. JRC upozorňuje, že ozimy již byly oslabeny tuhou zimou a jarními mrazíky. Výnosy jsou podle JRC nižší ve všech zemích Unie, s výjimkou Dánska, Finska, Irska, Švédska a Británie. Prognostici očekávají pokles výroby pšenice o 6,6 % ve srovnání s loňskem; vezme-li se v úvahu letošní menší osetá plocha, bude to znamenat snížení o deset milionů tun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít