Evropské touhy Tbilisi

14. května 2008, 12:14 - Marc S. Ellenbogen
14. května 2008, 12:14

Gruzínci jsou kulturně, vzdělanostně, etnicky a duchovně spojeni s Evropou

Přistání na moderním letišti v Tbilisi ve mně stále vyvolává pocit příletu za železnou oponu. Cesta do rezidence britského velvyslance mi připomněla Ázerbájdžán - široký bulvár v hlavním městě Gruzie lemují rozlehlé památníky. Zdejší svět je však jiný.
Gruzie se rozkládá v pásmu Kavkazu, ale v 1,4milionovém hlavním městě se z tohoto horského masivu nachází velmi málo. Architektura je vznešeně ruského stylu i zřetelně evropská - se špetkou čehosi koloniálního, co připomíná Singapur nebo Sydney. Okamžitě jsou patrné obrovské majetkové rozdíly. Velké množství sportovních aut působí poněkud zvláštně. Ovzduší je stejně jako v Latinské Americe plné testosteronu.

Černomořská iniciativa

Před několika týdny jsem cestoval na třetí Černomořskou iniciativu pořádanou společnostmi Prague Society a Global Panel Foundation. Účastnil se jí také generál Dieter Stockmann, bývalý zástupce velitele NATO, kterého doprovázeli v minulosti rumunský ministr obrany Gheorghe Tinca, dřívější slovenský premiér Ján Čarnogurský, Hassan Abujub, hlavní poradce marockého krále pro zahraniční politiku, a Yossef Bodansky, poradce amerického Kongresu. Britský velvyslanec Denis Keefe, dobrý přítel z dob studené války a nyní zástupce její královské výsosti v Gruzii, souhlasil s uspořádáním této konference a večeří spojenou s politickou diskusí za účasti Temura Jakobašviliho, nového gruzínského ministra pro integraci. Mezi hosty této neoficiální konference byli německá velvyslankyně v Gruzii Patricie Flurová, turecký velvyslanec Ertan Tezgor, nový člen gruzínského parlamentu Džiordži Bokerija, blízký poradce prezidenta Michaila Saakašviliho, a byznysmeni David Lee a Anthony Turner.
Navzdory poněkud nepřesvědčivě a podivně znějícímu názvu představuje gruzínské ministerstvo pro integraci jednu z klíčových pozic v zemi. Pod jeho jurisdikci spadají natolik palčivé problémy, jako jsou snahy Abcházie a Jižní Osetie o odtržení. Žádná země je neuznala. Rusové však mají v obou oblastech „ochranné“ vojenské jednotky a vyhrožují, že v případě uznání nezávislosti Kosova přiznají stejný status i jim. Jak se ukázalo, Jakobašvili se vyznačuje brilantním a nekonvenčním myšlením, neovlivněným místním stylem. Hned po večeři se spěchal věnovat další krizi v této oblasti na gruzínském území.

Příkladem NAFTA

Následujícího dne se třetí černomořské konference, která se konala na britské ambasádě, zúčastnila Barbara Dayová, Britka a představitelka Prague Society, zástupci neziskového a soukromého sektoru, někteří diplomaté a delegace zabývající se černomořskou problematikou. Diskuse se většinou zaměřovala na energetickou bezpečnost a na to, jak by Gruzie mohla v této oblasti posílit své zájmy. Jsem jejím stoupencem, a proto lituji, že stejně jako Rumunsko v tomto prostoru lépe politicky a ekonomicky nevyužívá svou polohu.
Turecko a Rusko v černomořské agendě dominují, což je pochopitelné vzhledem k jejich rozlehlým přímořským hranicím. Všechny země z této oblasti, soustředěné v organizaci Černomořská hospodářská spolupráce (Bulharsko, Gruzie, Rumunsko, Rusko, Turecko a Ukrajina ležící přímo u Černého moře a k němu přilehlé státy Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Řecko a Moldávie), by však z hospodářsky sjednocené oblasti profitovaly. Moje představa se v této souvislosti podobá Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA). Gruzie hraje jakousi sjednocující roli mezi Ruskem a islámem. Velmi rychle je však zřejmé, že se Gruzínci považují za Evropany. Objevuje se nová napojení na Spojené státy americké - všechny bankomaty nabízejí dolary a gruzínskou měnu lari. Kulturně, vzdělanostně, etnicky a duchovně však mají Gruzínci svou karmu spojenou s Evropou.

Velký problém Rusko

Jak poznamenal jeden z hostů konference: „Rusko si vytváří pozice, aby - v oblasti energetiky a bezpečnosti - získalo moc, zatímco Evropa je zaneprázdněna diskusí o vlastní úloze a Spojené státy americké jsou svázané Irákem a neschopné se z něj uvolnit.“ Aspirace Gruzie stát se členem NATO Rusko dráždí. Jeden ruský státní činitel mi nedávno řekl, že by Rusko mělo problém, kdyby se Gruzie připojila k Evropské unii.
Na summitu NATO v Bukurešti před několika týdny ani Ukrajina, ani Gruzie nezískaly akční plán pro přijetí za člena aliance, který je prvním krokem pro členství v ní. Ani jejich naděje na členství v Evropské unii nebyly neoficiálně příliš povzbuzeny. To nechápu. Kdyby Evropané rozuměli své často proklamované a vychvalované „měkké“ síle, připravili by Ukrajině a Gruzii prostor pro jejich připojení k EU. Naneštěstí platí, že se EU pohybuje jako dinosaurus. Vážím si Evropy, ale proboha, ať se probudí a začne vnímat realitu.
Také stanovy NATO by se měly změnit, aby odrážely současnost. Odkazy na „vystupujeme proti Varšavské smlouvě“ a „použití prvního jaderného úderu“ by měly zmizet. NATO je nejúspěšnější mezinárodní aliancí v dějinách. Musí se však přeorientovat na nového nepřítele. Jakýkoli nový bezpečnostní a ekonomický přístup ke Gruzii by neměl znamenat jednání s Rusy jako s podružnými příbuznými, protože jimi nejsou. Ačkoli je to u mnoha nových ekonomik a bývalých sovětských satelitů nepopulární, Rusko by mělo být považováno za seriozního a solidního partnera.
Vyrůstal jsem za studené války a bojoval jsem s komunismem. Stál jsem proti Rusku jako voják. Zlobím se na Rusko - zejména na jeho bývalého prezidenta Vladimira Putina. Jsem unaven improvizacemi a pózováním Ruska. Intenzivně podporuji vstup Gruzie a Ukrajiny do NATO a Evropské unie - a také Turecka. Ale zároveň bychom opravdu měli najít způsob, jak ukončit úmyslné provokování Rusů jen tak pro zábavu.

Souvislosti

Státní zřízení Gruzie: Republika.
Vznik: 9. dubna 1991 (nezávislost na Sovětském svazu).
Poloha: Zakavkazsko, při východním okraji Černého moře
Sousední země: Arménie, Ázerbájdžán, Ruská federace, Turecko
Prezident: Michail Saakašvili (od 20. ledna 2008).
Předseda vlády: Lado Gurgenidze (od 22. listopadu 2007).
Jazyk: Gruzínština - 71 procent (úřední); abcházština - 0,1 procenta (úřední); ruština - devět procent; arménština - 5,7 procenta; ázerbájdžánština - 6,5 procenta, jiné - sedm procent.
Rozloha: 69 700 kilometrů čtverečných
Počet obyvatel: 4 677 401 (2005)
Měna: Gruzínské lari
Hrubý domácí produkt: 12,89 miliard dolarů

Mapa

Gruzie, Ruská federace, Ázerbájdžán, Arménie, Turecko, Černé moře

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má…
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Technologie
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít