Evropské peníze do českého lithia: Těžba na Cínovci získá podporu od Evropského inovačního institutu - Euro.cz

Přihlášení

Evropské peníze do českého lithia: Těžba na Cínovci získá podporu od Evropského inovačního institutu

,
Evropské peníze do českého lithia: Těžba na Cínovci získá podporu od Evropského inovačního institutu
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Divize InnoEnergy Evropského institutu pro inovace a technologie (EIT) navázala partnerství se společností Geomet majoritně vlastněné polostátním gigantem ČEZ, která chystá těžbu lithia v krušnohorském Cínovci. EIT InnoEnergy pomůže se zajišťováním finančních prostředků na výstavbu a získávání grantů. Tento projekt je klíčový pro snižování uhlíkové stopy v Evropě a počítá se, že díky němu vznikne zhruba osm tisíc nových pracovních pozic, převážná většina lokálních.

Projekt těžby lithia na Cínovci získal z evropských inovačních zdrojů financování ve výši zhruba 800 milionů korun (29 milionů eur) zejména na přípravy výstavby staronového dolu. EIT se rozhodla podpořit cínoveckou těžbu i vzhledem k tomu, že vede Evropskou bateriovou alianci založenou Evropskou komisí před třemi lety s cílem vytvořit výrobní řetězec výroby baterií pro skladování energie po celé Evropě. Plán reaguje na nástup elektromobility a snižování emisí.

Na Cínovci je přitom největší úložiště lithia v Evropě a čtvrté největší na světě. Počítá se s tím, že jeho zásoba vydrží aspoň 50 let těžby. Projekt společnosti Geomet znovuotevírá bývalý důl na stejném místě a očekává se, že podpoří hospodářskou prosperitu v regionu.

„Na Cínovci je ložisko vhodně umístěné tak, aby produkovalo lithium v Evropě pro Evropu. Potřeba získávat suroviny pro e-mobilitu lokálně se v důsledku covid-19 stala ještě více patrná. Navíc je naleziště na Cínovci strategicky v blízkosti evropských výrobců,” říká šéf Geometu Pavel Čmelík.

Zapojení polostátního ČEZu prostřednictvím společnosti Geomet do těžby cínoveckého lithia dále potvrzuje, že se tento energetický kolos snaží uspět i v oblastech, které dosud nebyly významnou součástí jeho podnikání.

„Velikost ložiska na Cínovci je životně důležitá pro dosažení klimatických cílů EU za pomoci elektrifikace mobility a rozsáhlého rozvoje skladování udržitelné energie,“ říká Jakub Miler, šéf EIT InnoEnergy ve střední Evropě.

Okolí Cínovce bývalo tradičním regionem pro těžbu cínu již od čtrnáctého století. Dnes je oblast jednou z nejvíce znevýhodněných v České republice s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v zemi. Pouhá rafinace, tedy proces, při němž se lithium zbaví nečistot, zajistí v oblasti 1 600 pracovních míst. Dohromady s dodavateli a zainteresovanými třetími stranami by se počet pozic mohl dostat až na osm tisíc. Kromě toho by daňové příjmy z projektu mohly představovat přibližně 2,5 procenta státního rozpočtu.

EIT InnoEnergy je hnacím motorem inovací a podnikání v oblasti udržitelné energie napříč Evropou i mimo ni.  Divize už zajistila investice a služby s přidanou hodnotou přibližně 380 startupům v oblasti udržitelné energie, z nichž se přes 30 zabývá jejím skladováním, včetně vlajkových lodí, jako jsou švédský Northvolt, výrobce udržitelných akumulátorů, a německo-estonská Skeleton Technologies, globální lídr v ultrakapacitorech.

EIT InnoEnergy byla založena v roce 2010, od té doby tato energetická divize Evropského inovačního institutu zainvestovala 560 milionů euro do udržitelných energetických inovací.